Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Gezelim Görelim ve Yemek Bölümü > Türkiye ve Dünya Şehirleri Tanıtımları ile Tatil Bölgeleri > Akdeniz Bölgesi İlleri
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Etgöller oluşumu ve çeşitleri

Türkiye ve Dünya Şehirleri Tanıtımları ile Tatil Bölgeleri kategorisinde ve Akdeniz Bölgesi İlleri forumunda bulunan göller oluşumu ve çeşitleri konusunu görüntülemektesiniz.
göller oluşumu ve çeşitleri GÖLLER ve OLUŞUMLARI Tanımı : Karalar üzerinde çanak ve çukur alanlarda birikmiş olan durgun su kütlelerine ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 01-12-2008, 11:50
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart göller oluşumu ve çeşitleri

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


göller oluşumu ve çeşitleri

GÖLLER ve OLUŞUMLARI
Tanımı : Karalar üzerinde çanak ve çukur alanlarda birikmiş olan durgun su kütlelerine göl denir. Kara içlerinde yer su alanlar ne kadar büyük olursa olsun , denizlerle bağlantıları yoksa göl adını alı.
Göller , kapalı havza ve açık havza oluşturan göller olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kapalı Havza oluşturan göllerin , dışarıya akıntısı yoktur. bu göllerin suları tuzlu, acı veya sodalıdır. Kimi göller ise fazla sularını gideğen yada su yalağı adı verilen bir akarsu ile dışarıya boşaltır. Dışarıya akıntısı olan göllerin suları tatlıdır. Ayrıca bir gölün suyundaki tuzluluk oranı yağış ve buharlaşma koşullarına göre de değişir.
Göllerde su seviyesi sürekli değişmektedir. Mevsimler arasında gölü besleyen kaynakların sularında görülen değişimler göllerin su seviyesini değiştirir. Örneğin; İç Anadolu Bölgesinde yer alan Tuz gölünde yaz aylarında yağışın olmamasından dolayı gölün büyük bir kısmında sular çekilmektedir.
Göllerin yeryüzündeki dağılışı düzensizdir. Bazı bölgelerde birden fazla göl birbirine çok yakın olacak şekilde oluşurlar. Dünyada en fazla göl İskandinavya yarımadasında bulunan Finlandiya'da bulunmaktadır. Ülkemizde ise Güney Marmara , Antalya bölümünün kuzeyi ve Van gölü çevresi göllerin sıklaştığı yerlerdir.
GÖLLERİN OLUŞUMLARI VE ÇEŞİTLERİ
I. DOĞAL GÖLLER
A) Çanak Gölleri
a) Tektonik Göller : Dağ oluşum hareketleri kırılarak çöken çanakların sular tarafından doldurulmasıyla oluşan göllerdir. Derinlikleri diğer göllere göre fazladır.
Örnek : Afrika'da doğusunda yer alan , Çad,Tanganika , Rudolf, Victoria , Edward ve Nyasa gölleri , Akabe körfezinin kuzeyinde yer alan Lût Gölü , Asya'da yer alan Baykal ve Aral Gölleri
Türkiye'den ; Tuz gölü , Akşehir ,Eber Acıgöl , Burdur, Hazar , İznik , Sapanca, Ulubat ve Kuş Gölü (Manyas ).
b) Volkanik Göller :Volkanik faaliyetlerle oluşmuş çanaklarda suların birikmesi oluşmuş bulunan göllerdir. Göl , yanardağın zirvesindeki baca ağzında oluşmuşsa krater gölü , yanardağ konisinin patlaması ile uçması sonucu oluşan geniş çukurlarda ise kaldera gölü , patlama çanaklarında oluşmuşsa maar gölü adı verilir.
Meke tuzlası Maar Gölü
Krater Gölü
Örnek : Nemrut Kaldera gölü , Karapınar yakınlarındaki Acı göl ve Meke Tuzlası maar gölleri, Isparta yakınlarında Gölcük Krater gölü.
c) Karstik Göller : Karstik bölgelerde karstlaşma sonucu obruk , polye gibi çanaklarda suların birikmesi ile oluşan göllerdir.
obruk gölü
Örnek : Elmalı polyesindeki Karagöl , Korkuteli'nin batısındaki Söğüt gölü , Bucak yakınlarındaki Kestel gölü , Obruk platosunda Kızören, Meyil , Çırakdeniz , İmraş ve Ereğli yakınlarındaki Akgöl.
d) Buzul Gölleri :Buzul aşındırması ile oluşan çanaklarda suların birikmesi ile oluşan göllerdir. Bu göllere sirk gölleri adı da verilir.
buzul gölü
Örnek : İskandinavya yarımadası ve Kanada'daki göllerin önemli bir bölümü ile ABD ve Kanada arasındaki büyük göller bu şekilde oluşmuştur.
Türkiye'de buzul gölleri 4.jeolojik zamanın ikinci yarısında oluşmuştur.Kaçkar , Mescit , Esence , Aladağlar , Bingöl , Buzul , Tendürek'te buzul göllerine rastlanır.
B) Set Gölleri
Akarsu vadilerinin doğal bir setle kapanması sonucu oluşan göllerdir. Seti oluşturan faktör göle adını verir.
a) Alüvyal Set Gölü :Akarsuların taşımış olduğu alüvyalların bir akarsu vadisinin önünü kapaması sonucu oluşur .
Örnek : Ankara'da yer alan Mogan , Eymir , Adapazarı yakınlarında yer alan Sülük gölü, Ege bölgesinde yer alan Köyceğiz ve Çamiçi ( Bafa ) gölü.
b) Heyelan Set Gölü :Heyelanlar sonucunda vadi önlerinin kapanması ile oluşur.
Örnek : Sera ( Trabzon ) ve Tortum ( Erzurum ) , Abant ve Yedigöller ( Bolu ).
c) Lav Set Gölü(Volkanik Set Gölü ) :Volkanizma sırasında çıkan lavların vadi önlerini kapaması sonucu oluşan göllerdir.
Örnek :Erçek gölü, Van gölü , Nemrut gölü .
d) Moren Set gölü :buzul aşındırması sonucunda açığa çıkan moren yığınlarının setler şeklinde birikmesiyle vadi gerisinde oluşan göllerdir.
Örnek : İskandinavya yarımadasındaki göllerin büyük bir kısmı bu şekilde oluşmuştur. Türkiye'de örneği yoktur.
e) Kıyı set gölü ( Lagün ) :Deniz kıyılarında koy veya körfez önlerinin kıyı okları kıyı kordonları yardımı ile kapanması sonucunda oluşan göllerdir.
Örnek : Büyük ve Küçük Çekmece gölleri , Ölüdeniz.
II. YAPAY GÖLLER
Elektrik enerjisi elde, sulama ve içme suyu temin etmek yada su baskınlarını önlemek amacı ile vadi önlerinin insanlar tarafından çeşitli setlerle kapanması sonucu oluşan suni göllerdir.
Örnek : Atatürk , Keban , Karakaya , Hirfanlı , Hasan Polatkan ...

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Göller yöresi kuruyor! Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şubesi, göller yöresindeki 65'ten fazla gölden 35'ten fazlasının susuz olduğunu açıkladı. ...
Dağ Manzaralı Göller http://img70.imageshack.us/img70/5253/12009646em5.jpg http://img158.imageshack.us/img158/7488/16523472wi0.jpg ...
Askerlik Hizmet Çeşitleri - Günümüze Kadar Uygulanan Askerlik Hizmet Çeşitleri ASKERLİK HİZMET SÜRELERİ *** TERTİP SÜRE AÇIKLAMA . BİLİNEN BELİRLİ BİR ASKERLİK SÜRESİ YOK İLK DÜZENLİ ORDU (ASAKİR-İ MANSURE-İ...
Acıgöl (Göller Bölgesi) --------- Acıgöl Göller Bölgesinin kuzeybatı kenarında, Afyon'un Dazkırı ilçesi ile Denizli ili arasında yer alan bir göldür. ...
yedi göller Yedigöller, Bolu ilinde bulunan, saklı cennetlerden biridir. Özellikle sonbahar resimleri meraklısı fotograf sanatcılarının çok iyi bildigi bir yer...

  Son Konular
Çocuklar için psd resim çerçeveleri...
PSD l 3508*4961 l 67,18 mb BURADAN İNDİR ( PSD + 1 PNG l 2700*3880 l 74,90 mb BURADAN İNDİR (...   Photoshop Dersleri 
Bir Zamanlar Masalca Vardı...
Bir zamanlar Masalca vardı. Her şeyin sonu varmış....   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Flatcast Tema Arşivi...
...   Flatcast Karışık Temalar 
Lokanta ve cafe menü fiyat listesi vektörelleri...
-------LOKANTA VE CAFE MENÜ LİSTESİ VEKTÖRELLERİ-------- EPS l JPG ÖNİZLEME l 124,35 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Vektörel etiket ve rozet resimleri...
-------VEKTÖREL ETİKET VE ROZET RESİMLERİ-------- EPS + 5 Aİ l JPG ÖNİZLEME l 153,88 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Vektörel dağ resimleri...
-------VEKTÖREL DAĞ RESİMLERİ-------- EPS + 2 Aİ l JPG ÖNİZLEME l 101,67 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Vektörel Element Resimleri...
-------VEKTÖREL ELEMENT RESİMLERİ-------- EPS + 2 Aİ l JPG ÖNİZLEME l 105,69 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Vektörel Alfabe Resimleri...
-------VEKTÖREL ALFABE RESİMLERİ-------- EPS + 2 Aİ l JPG ÖNİZLEME l 150,52 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Çingenelerin Cono Aşireti...
CONO AŞİRETİ Conolar Çingene kökenli ancak Çingeneler içerisinde farklı özellikleri olan bir aşirete mensuplar. Cono olara...   Köse Yazilari, Güzel Yazilar, Makaleler 
Çerçeve psd ve png resimleri...
ÇERÇEVE PSD VE PNG RESİMLERİ PSD + 16 PNG l 2398*3602 l 97,33 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com