Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Astroloji ve Bilim Bölümü > Bilim Dünyası > Biyoloji Fizik Kimya
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Biyoloji Fizik Kimya Kimyanın Tarihsel Gelişimi, Biyoloji Dersleri, Fizik Nedir, hakkında bilgi ve daha fazlasi..İnce ve Kalın bağırsak

Bilim Dünyası kategorisinde ve Biyoloji Fizik Kimya forumunda bulunan İnce ve Kalın bağırsak konusunu görüntülemektesiniz.
İnce ve Kalın bağırsak İnce bağırsak Sindirim sistemindeki yolculuğumuzun önemli bir koridorundan geçmek üzereyiz. Mideden, pankreastan ve karaciğerden gelen sindirim ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 11-18-2009, 17:51
DuYGuNiSa DuYGuNiSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart İnce ve Kalın bağırsak

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


İnce ve Kalın bağırsakİnce bağırsak
Sindirim sistemindeki yolculuğumuzun önemli bir koridorundan geçmek üzereyiz. Mideden, pankreastan ve karaciğerden gelen sindirim enzimleri ile safra tuzlarının kademe kademe parçalayarak küçülttüğü gıda maddeleri, emilecek hâle gelme yolunda ince bağırsak içinde bir yolculuğa başlar. İnce bağırsağın içindeki yolculuk boyunca, bir taraftan gıda moleküllerine uygun enzimler salgılanırken, bir taraftan da parçalanma işlemi sona eren moleküller emilerek kana geçmeye başlar. Şimdi, bu hassas işlemler için yaratılan ince bağırsağın, vazifelerini bihakkın yerine getirebilmesi için yapısına nakış nakış işlenmiş sanatlara bir göz atalım:

Canlı bir insanda 3,75 metre uzunluğundaki ince bağırsak, kişi öldüğünde sinir sisteminin kasılma uyarıları bağırsak üzerinden kalktığından, gevşer ve altı metreye ulaşır. Dışarıdan yekpâre gibi görünen ince bağırsak, kendi içinde üç bölüme ayrılabilir.

İlk 20–30 cm’lik nispeten kısa olan bölge, onikiparmak bağırsağı (duodenum) ismiyle bilinir ve mideye bağlanır. Pankreas, karaciğer ve mideden gelen bütün salgılar burada birleşir. Her türlü gıdanın ciddi şekilde parçalanması ve kademe kademe küçültülmesi için gerekli temel enzimler ile yardımcı salgılar buraya salınır. Proteinlerin % 50–60 kadar kısmı burada emilir. Onikiparmak bağırsağından sonra 2–2,5 metre boyunda, 4 cm. çapındaki yılankavî dolanmış kaba bağırsak (jejunum) kısmı gelir. Gıdaların en fazla emildiği yer bu bölgedir. Folik asit ve yağda eriyen vitaminler de burada emilir. Yağların % 70–90’ı bu ilk iki bölgede parçalanır, % 95’i de jejunumdan emilir. İnce bağırsağın 1,5 metrelik son kısmı olan ileumda ise, proteinlerin % 80–90’ı, bilhassa B12 vitamini, safra tuzları ve kalsiyum emilir. İnce bağırsağın -içine yiyecekler tam dolduğunda- kişinin vücut büyüklüğüne göre 3–6 litre arasında değişebilen bir iç hacmi vardır.

Yiyecekler çözülmeye başlamış, enzimlerle karışmış ve kısmen sıvılaşmış (kimus) hâlde bağırsak içinde ilerledikçe, bağırsak duvarlarının belirli bölgelerinden salınan yeni enzimlerle en basit birimlerine doğru parçalanmaya başlar. Bu hâlde bile ince bağırsağın duodenum kısmında 10–100.000, jejunum kısmında ise 100.000–1.000.000 arasında bakteri bulunabilir. Karbonhidratların her çeşidine uygun amilaz, maltaz, sükraz, galaktaz, lâktaz gibi enzimler; nişasta ve şekerleri monosakkarit (glikoz ve früktoz) basamağına kadar parçalar. Ribonukleazlar gıda olarak alınan hayvan ve bitki dokularındaki DNA ve RNA moleküllerini nükleotidlerine kadar ayırır. Polypeptidler tripsin ve kimotripsinle daha küçük zincirlere bölünürken, karboksipeptidaz, aminopeptidazlar da onları aminoasitlerine kadar ayırır. Yağlar da lipazla yağ asitlerine ve gliserine kadar parçalanır. Bütün gıdalar en basit birimlerine kadar parçalandığında artık emilme zamanı gelmiştir.

Ergin bir insanda bağırsak duvarından her saat 6–120 ml salgı yapılır. Çocuklarda ise bu miktar saatte 20–40 ml kadardır. Gün boyunca ince bağırsak duvarından bağırsak boşluğuna 2,8 litre enzim ile mukus salınırken, sindirilmiş gıdaların da içinde bulunduğu 7,9 litrelik bir sıvı da bağırsak duvarındaki kılcal kan damarları ve lenf kanalları tarafından emilerek dolaşım sistemine aktarılır. Bu kadar bol parçalayıcı enzimin bulunduğu bir vasatta tabiîdir ki, bağırsağın iç yüzünü döşeyen tek tabakalı epitel de devamlı tahrip olur. Hücreleri her gün öldüğü için, iki günde bağırsağın iç yüzünü döşeyen mukoza epiteli tamamen yenilenmektedir. Bunu diğer bir şekilde şöyle ifade edebiliriz: Ömrü 33–34 saat kadar olan bağırsak epitelyum hücresinin, dakikada 500.000 hücresi ölmekte, ölenlerin yerine de yenileri yaratılmaktadır. Bir günde bağırsak yüzeyinden ölerek uzaklaşan hücrelerin toplam kütlesi ise, 250 gramdır.
Yiyecek karışımının bağırsak içindeki periyodik kasılmalar ile ilerlemesi için, bağırsağın duvarında bulunan ve irade dışı çalıştırılan düz kaslar, ritmik olarak kasılıp gevşeme hareketleri yapar. Bunun için sinir sisteminden gelen uyartılara ihtiyaç vardır.

Bağırsaklar ve mide yoğun bir otonom sinir ağıyla sarıldığından, maruz kalınan hâdiselerin stres ve yıpratıcılığı doğrudan bağırsaklara tesir eder. Onikiparmak bağırsağına dakikada 12, jejunum kısmına dakikada 10, ileum kısmına da dakikada 8 uyartı gelir. Bu uyartılarla kasılma dalgaları meydana gelir ve bağırsak duvarı dakikada 30–120 cm’lik bir dalga hızıyla sağılım hareketlerine başlar. Neticede bağırsak içindeki gıdalar da dakikada 1–4 cm’lik bir hızla ileri doğru iletilir. Gıdaların tamamının bu borudan geçerek ince bağırsağı terk etmesi için 2–4 saat kadar bir süre gerekir.

Bağırsağın sindirim ve emilim faaliyeti esnasında, bütün dokular gibi, kana da ihtiyacı vardır. Sindirim sistemimiz istirahat hâlindeyken bile, her bir gram bağırsak dokusu için, dakikada 0,3–0,5 ml kan gerekmektedir. Bu kanın % 75’i içteki mukoza tabakasında, % 5’i bunun altındaki submukosada, % 25’i de bunları saran düz kas tabakasının ihtiyacı için kullanılmaktadır. Bağırsağın içi gıdalarla dolu şekilde sindirim faaliyeti yürütülürken dakikadaki kan ihtiyacı 1,5–2,5 ml’ye yükselir; bu kanın % 90’ı mukozada kullanılır.

İçi düz bir silindir olarak düşünüldüğünde ince bağırsağın iç yüzey alanı 0,33 m2 kadar gelir. Fakat gerçekte durum böyle değildir. Bağırsağın emme ve salgılama yüzeylerinin artırılması ve dar bir borunun yüzeyinin geniş bir sahaya dönüştürülmesi için, iç içe katlanma ve kıvrımlarla üç ayrı kademede bağırsak yüzeyi akıl almaz derecede genişletilmiştir. Önce 1 cm’lik pile şeklindeki birinci dereceden katlanmalarla bu yüzey üç misli artırılarak 1 m2’ye yükseltilir. Bu pile şeklindeki kıvrımların sayısı 600 kadardır.

Daha sonra bunların üzerinde yükseklikleri 1 mm, kalınlıkları da 0,1 mm kadar olan ikinci derecedeki villüs adı verilen kıvrımlarla, bağırsağın iç yüzey alanı 10 m2’ye yükseltilmiş olur. Villüslerin sayısı cm2’de 2.000–3.000 kadardır. Üçüncü safhada ise, bu villüslerin üzerindeki mikrovilli adı verilen yükseklikleri 1–2 µm, kalınlığı da 0,1 µm olan çok küçük katlanmalarla bağırsağın toplam iç yüzeydeki emme alanı 200 m2’ye yükseltilmiş olur. Bu durumda her bir mm2’lik alanda 200 milyon mikrovilli adı verilen katlanmanın olduğu söylenebilir. Gerçekte bir metrekarenin üçte biri kadar olan bağırsağın iç yüzey alanı, Rabb’imizin sonsuz ilim ve kudretiyle yaratılan sanatlı katlanmalar sayesinde tam 600 misli artırılmıştır.

İnsanların genellikle çok basit bir boru gibi gördüğü ince bağırsağın ne kadar hayatî bir organ olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır. Dış görünüşün basitliğine hiçbir zaman aldanılmamalıdır. Önemli olan mikro ölçeklerdeki sanatın ihtişâmı ve ince nakışlarda gösterilen ihtimam ve ustalıktır. İnce bağırsağın dantel gibi işlenmiş salgı bezleri ile emici villüslerinin içinde bulunan kılcal kan ve lenf yollarının bütün dolaşım sistemi ile irtibatlandırılması, rızkın hayatın merkezinde hususi bir konuma yerleştirildiğini göstermektedir. Kalb, beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayatî organların en temel ihtiyaçları bu ince boru vasıtasıyla temin edilmektedir. İnce bağırsak, gıdaları sindirme ve emme gibi en temel vazifesini yerine getirmeseydi, hiçbir organın hücresi beslenemez ve dolayısıyla ölüm meydana gelirdi. Zîrâ kalbin yakıtı, beynin gıdası, karaciğerin işleyeceği malzemeler ince bağırsağın sindirme ve emme faaliyetiyle yaratılmaktadır.

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #2 (permalink)  
Alt 11-18-2009, 17:52
DuYGuNiSa DuYGuNiSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
StandartKalın bağırsak ve rektum
Sindirim sistemindeki yolculuğumuzun son koridoruna geldik. İnce bağırsakta sindirilen ve emilen gıdalardan arta kalanlar ile işe yaramayan posaların işlemden geçirildiği son kısmı, kalın bağırsaklar (colon) ile son bağırsak (sigmoid colon veya rectum) oluşturur. Burayı, vücudun kanalizasyon şebekesi ve lağım çukuru olarak da değerlendirebiliriz. Fakat bu değerlendirme onları işe yaramaz kısımlar olarak göstermediği gibi, onların değerini de asla düşürmez. Aşağıda görüleceği gibi, dışkının şekillenip atılacağı âna kadar geçirdiği çok önemli tasfiye merhaleleri vardır, ki bu işi de, ancak çok sanatlı ve hassas yaratılmış bir organ yerine getirebilir.

Kalın bağırsağa gelen malzemenin hepsi ‘atılacak’ mânâsına gelmez. Bu malzemeler arasında, çok değerli tuzlar ile bol miktarda su vardır. İsrafı sevmeyen Müdebbir-i Hakikî, vücudumuzda herhangi bir israf meydana gelmemesi için her türlü tedbiri alarak, suyu ve birçok minerali geri emebilecek hususiyetleri sindirim sisteminin bu bölgesine yerleştirmiştir.

Canlı bir insanda 1,2 metre olan kalın bağırsağın boyu, kişi öldüğünde kasılmaları bittiği için 1,4 metreye ulaşır. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleşme yerinde kör bağırsak (caecum) ismi verilen 7 cm’lik bir kısım daha vardır. Kör bağırsağın ucunda ise, solucan şeklinde apandis (appendix vermicularis) isimli ayrı bir uzantı mevcuttur. İçindeki yoğun dışkıdan dolayı patlamaması için, kalın bağırsağın duvarları 0,5–1 cm. kalınlığındadır. Kalın bağırsak duvarının iç yüzeyini döşeyen epitelin kıvrımları ise, 0,5 mm’dir.

Kalın bağırsakta oldukça fazla bakteri vardır. Buradaki dışkının bir mililitresinde 100 milyar ile 1 trilyon arasında bakteri bulunur. Burada yaşayan dört yüz çeşitten fazla bakterinin % 99’u oksijensiz ortamda solunum (fermantasyon) yapan türler olduğundan (anaerob), kötü kokan gazlar üretir. Bakterilerin % 1’i ise, oksijenli solunum yapan türlerdir (aerobik).

İnce bağırsaktaki faaliyetler neticesinde her gün yaklaşık bir litre (1.000 ml) kadar atık ve son işlenmesi gereken malzeme kalın bağırsağa gönderilir. Kalın bağırsağa gelen bu malzemenin ancak 100 ml kadarı atılır; diğerleri ise, (% 90’ı) tekrar geri emilir. Kalın bağırsağın iç yüzünü döşeyen epitelyum hücreleri arasında, madde alışverişinde kullanılan, 0,2–0,25 nm çapında delikler (por) mevcuttur. Ayrıca geri emme işinde gerekli bir faktör olarak, kalın bağırsak boşluğu ile duvarı döşeyen taşıyıcı epitelyum hücreleri arasında 20–40 mV’luk bir potansiyel farkı vardır.

Gıdaların işe yaramayan kısımlarının karışık şekilde biriktirildiği kalın bağırsak, belli bir dolgunluğa ve gerilime ulaştığında, duvarlarında bulunan reseptörler sinir sistemini uyarır; böylece otonom sinir sisteminden çıkan uyartılar geri döner ve bağırsak duvarındaki dairevî ve boyuna dizilmiş düz kasların kasılmaları için tetik çekici bir rol oynar. Kasılma dalgaları ritmik şekilde arka arkaya gelmeye başlar. Kalın bağırsağın başlangıç kısmında dakikada 4, orta kısımlarında da, 6 kasılma dalgası arka arkaya gelir. Sağılım hareketi şeklindeki bu kasılma dalgaları günde 3–4 defa olabilir. Dışkının kalın bağırsak içindeki hareketi çok yavaş olduğu gibi, orta derecede de olabilir (dakikada 0,04–0,6 cm. arasında değişir). Dışkının kalın bağırsağın tamamından geçiş süresi 5–70 saat arasında değişebilir. Dışkının sulu veya sert olması kalın bağırsakta kalma süresine bağlıdır. Kalın bağırsakta ne kadar uzun kalırsa, dışkının suyu o kadar fazla çekilir. Bu da dışkının sertleşmesine, dolayısıyla atılmasında büyük zorluklar yaşanmasına yol açabilir.

Kalın bağırsağın sol taraftan inen ucu, S şeklindeki son bağırsağa (rectum) bağlanır. Boyu 15 cm. kadar olan bu bağırsağın son 3–4 cm’si anal kanal (canalis analis) olarak makata (anüs) açılır. Son bağırsağın, anal kanalın üst kısmında kalan 10–12 cm’lik bölgesi, 2 litre dışkı depolayabilir.

Dışkı atma sayısı, yaş ilerledikçe azalır. Yeni doğan bebeklerde günde 3–4, bir haftalıklarda günde 4–5 olan dışkı atma sayısı, 3–6. haftalar arasında günde 2–3’e düşer. Erişkinlikte ise, beslenme miktarına ve alışkanlığa bağlı olarak günde bir ile haftada iki arasında değişebilir.

Yeni doğmuş bebeklerin günlük dışkısı 70–90 gramdır. Daha sonraki günlerde anne sütü ile beslenen çocukların günlük dışkı miktarı 30–40 gram civarında olduğu hâlde, inek sütü ile beslenen çocuklarda bu miktar günde 15–25 grama kadar düşebilmektedir. Erişkinlerin günlük dışkı miktarı ortalama 124 gram olarak verilse de, bu rakam beslenme alışkanlıklarına (gıdanın cinsine ve miktarına) göre değişmektedir.
Gıdaların sindirildikten sonra kalın bağırsakta kalış -dolayısıyla dışarı atılma- süresinin uzamasına ve dışkı miktarının azalmasına paralel olarak, kalın bağırsak kanserine yakalanma nispetinin arttığı tespit edilmiştir. Bol selüloz lifli nebatî gıda ile beslenenlerde bu süre, en kısa; dışkı miktarı da en fazladır.

Erişkinlerin dışkısının % 76’sı su, % 8’i bakteri, % 8’i bağırsak iç duvarından katılan ölü hücre, % 8’i de sindirilmemiş atıklardır. Kimyevî açıdan bakıldığında aynı dışkının % 33’ü inorganik madde, % 33’ü azotlu atık, % 17’si selüloz, % 17’si de yağdır.

Bağırsak gazları, birçok kişinin şikâyetçi olduğu hususlardandır. Bağırsaktaki gazların üç kaynağı vardır: yutulan hava; bağırsak içindeki gıdaların ve bakterilerin cinsine bağlı olarak değişen enzimatik faaliyetler; kandan bağırsak boşluğuna difüzyonla geçen gazlar. Bağırsaktaki gazların toplam hacmi 50–200 ml kadardır. Normal yiyecekler yaklaşık 15 ml gaz meydana getirirken, fasulye ve baklagiller yendiğinde, bu miktar 176 ml’ye yükselir. Kandan bağırsağa difüzyonla geçen azotlu gaz miktarı dakikada 1–2 ml’dir. Yemek yerken yutulan havadan karışan miktar ise, 2–3 ml kadardır.

Erişkinlerde günde ortalama 600 ml kadar gaz çıkarılır; bu, her seferinde 40 ml’lik gaz ile 15 defada gerçekleşir. Günde en az 200 ml, en fazla da 2.000 ml gaz üretilebilir. Gazların % 99’u kokusuzdur. Kokusuz gazların başında azot (% 71) gelir. Diğer kokusuz gazlar ise, oksijen (% 0,6), karbondioksit (% 10,8), hidrojen (% 15,6) ve metandır (% 2,2). Kötü kokulu olan % 1’lik kısmı ise, kükürt oksitleri ve metilsulfatları meydana getirir.

İnsanların yaptığı makine ve fabrikalardan çıkan atıkların geneli canlılar ve tabiat için oldukça zararlıdır. İnsan makinesinden çıkan atıklar, çevreye hiçbir zarar vermez, aksine faydalıdır. Ancak dışkı veya gaita denen bağırsak atıklarının -çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen kabızlık neticesi atılamadığında- meydana getirdiği sıkıntı çok büyük olmakta, bu rahatsızlık uzun yıllar devam ettiğinde de, bağırsak kanseri riskini artırmaktadır. Bu tür rahatsızlıklardan korunmak için, bol lifli nebatî gıdalar tüketilmeli, bolca su içilmeli ve her gün aynı vakitlerde tuvalet ihtiyacı giderilmelidir.

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Kalın Bağırsak Tümörleri ve nedenleri.. Kalınbağırsak tümörleri iyi ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu tümörler oldukça seyrek, kötü huylular ise çok daha yaygındır. Kötü huylu bağırsak...
Kalın Bağırsak İltihabı ve Tedavisi Kalın Bağırsak İltihabı: Kolit kalın barsağın iltihaplanması ile ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Kolitin Nedenleri: Kalın...
Kalın bağırsak kanserini asprinle önleyin Araştırmalar düzenli asprin kullanımının kalın Bağırsak Kanserine çare olduğunu gösteriyor. İzmir Kent Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm Başkanı...
KOLON (kalın bağırsak) KANSERİ KOLON KANSERİ Sindirim sisteminde ince bağırsaklardan sonra gelen yaklaşık 1,5 - 2 metre uzunluğundaki kısım kolon yani kalın bağırsaktır; bunun son...
Kalın Bağırsak Kanseri Kaç Kişide Var Kalın Bağırsak Kanseri Kaç Kişide Var 100 kişiden 6'sı kalın bağırsak kanseri Türkiye'de yüz kişiden 6'sında kalın bağırsak kanseri görülüyor....

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com