Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Masalca Genel Sağlık Bölümü > Genel Sağlık Bölümü
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Genel Sağlık Bölümü Genel sağlık , sağlıkla ilgili aradığınız herşey ,bitkilerle mucizeler tedaviler , saglık kuruluşları , verdikleri hizmetler , estetik cerrahi, ağiz diş sağlığı , psikoloji, genelik , cinsel yasam alternetif tıpla ilgili merak ettikleriniz , Gdo ile ilgili herşey , sağlıklı yaşam için sağlık konuları ,Tükürük bezi hastalıkları

Masalca Genel Sağlık Bölümü kategorisinde ve Genel Sağlık Bölümü forumunda bulunan Tükürük bezi hastalıkları konusunu görüntülemektesiniz.
Tükürük bezi hastalıkları Travma Tükrük bezleri, servikofasial bölge travmalarında olaya katılabilir. Travmalar internal, eksternal ya da birlikte olabilir. Stenon kanalı ... 
Seçenekler
  #6 (permalink)  
Alt 10-01-2009, 10:57
EKoL EKoL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Tükürük bezi hastalıkları

Travma
Tükrük bezleri, servikofasial bölge travmalarında olaya katılabilir. Travmalar internal, eksternal ya da birlikte olabilir. Stenon kanalı ve fasial sinir; Wharton kanalı ve hipoglossal sinir travmalarda önemli bölgelerdir. Sinir travması olmuşsa, mikroskobik anastomoz teknikleri uygulanır. Duktus zedesi, daha çok Stenon kanalında görülür, yine cerrahi onarım gereklidir.
Doğumsal ve Edinsel Kistler
1. Konjenital kistik lezyonlar
Tükrük bezlerinin doğumsal kistik lezyonları; dermoid kistler, brankial yarık kistleri (tip I ve tip II), brankial pouch (poş) kistleri ve duktal kistlerdir, genellikle parotid bölgede görülürler. Dermoid kistler, parotis bez parankiminden gelişir. Kıl follikülleri, ter bezleri ve sebase bezlerden oluşur; cerrahi olarak çıkarılması gereklidir.
Tip I brankial yarık kistleri, aurikulanın arkası, konka bölgesi ya da tragusun önüne uzanabilir. Trakt, fasial sinirle ilişkili olabilir. Tedavisi cerrahidir. Tip II brankial yarık kistleri, dış kulak yolu ve aurikula anomalisi oluşturarak kendini gösterir. Sinüs traktı dış kulak yolu ve orta kulak boşluğuna uzanabilir.
Brankial poş kistleri, ender görülür, retromandibuler bölgede yerleşmiştir, orta kulak ve östaki tüpüne yakındır. Cerrahi tedavi gereklidir.
Doğumsal kanal kistleri, parotis bezinin gerçek doğumsal retansiyon kistleridir. Parotis bölgesinde ağrısız şişlik biçimindedir. Bazen enfekte olabilir, tedavisi cerrahidir.


-


"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #7 (permalink)  
Alt 10-01-2009, 10:57
EKoL EKoL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Akkiz kistler
Parotis bezinin akkiz kistleri, tüm tükrük bezi kistlerinin %2-5'ini oluşturur. Kistler yüzeyel ya da derin lobda, tek ya da çok odaklı olabilir. Akkiz kistler, genellikle yineleyen enfeksiyonlar, neoplazmlar, benign lenfo-epitelyal hastalık, taş, travma ya da paraziter enfeksiyonlara ikincil olarak gelişirler. Kanal tıkanıklığı ya da salgıların koyulaşmasına bağlı staz, kist oluşumuna yol açabilir. Olay kronikleştiği zaman kist oluşur. Kistin salgı epitelinin işlevi ile, kistte ilerleyici büyüme oluşur. Kist hidatik ve AIDS (Acquired immundeficiency syndrome), parotis bezi kistlerine yol açabilir. Tedavi cerrahidir. AIDS'te hastalığa yönelik tedaviler de sürdürülür.
Minor tükrük bezlerinin retansiyon kistleri, damak, dil, dudak, yanak ve ağız tabanında görülebilir. Çoğunda epitel hattı bile yoktur, yani gerçek kist değildir. Tedavi çıkarılma ya da marsupializasyondur. Ranula, küçük tükrük bezlerinin, ağız tabanında, submukozal olarak yerleşmiş, milohyoid kas üzerinde lokalize olan, gerçek retansiyon kistidir. Genellikle unilateraldir. Tedavisi cerrahidir.
Sistemik ve Metabolik Bozukluklar
Hipotiroidizm, diabetes mellitus, pituiter-adrenal değişiklikler, çocuklarda parotis bezde büyümeye yol açabilir. Yağlı infiltrasyon, yağlı ve fibröz atrofi, bezde atrofi görülür, duktal elemanlar normal olabilir. Pankreasın endokrin (diabetes mellitus) ve eksokrin (kistik fibrozis) hastalıkları, tükrük bezinde de büyümeye yol açabilir. Submandibuler bez sıklıkla tutulur; kistik fibrozis, parotis bezi de tutabilir. Kistik fibrozisde, salgıda potasyum, sodyum klorür, ürik asit ve üre konsantrasyonları değişebilir. Obezite, malnutrisyon, hiper-lipoproteinemi, portal siroz, üremi, avitaminozlar, B ve C vitamini eksiklikleri, belirtisiz tükrük bezi büyümesine yol açabilir.


-

  #8 (permalink)  
Alt 10-09-2011, 00:18
Bedelim Bedelim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart Tükürük Bezi Taşları (Sialolitiazis)

Tükürük bezi hastalıkları

Tükürük bezi hastalıkları iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir.

08.10.11 - 14.07Tükürük bezleri büyük (majör) ve küçük (minör) bezler olarak iki gruptan oluşur. Her iki tarafta kulak ön ve altında yer alan parotis tükürük bezleri, çene altı tükürük bezleri ve dil altı tükürük bezleri majör tükürük bezleridir (Şekil 1). Ağız içinde, dudak ve damakta çok sayıda küçük (minör) tükürük bezi mevcuttur. Tükürük bezlerinin görevi ağzı nemlendiren, mikroplara karşı dezenfektan etki yapan ve sindirime yardımcı enzim adı verilen proteinleri içeren tükürük salgısını üretmektir. Majör ve minör bezlerden günde 0,5 ila 1,5 litre arasında tükürük salgısı üretilerek ağız içine boşaltılmaktadır.
Tükürük bezi hastalıkları iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir.
1-İyi Huylu Tükürük Bezi Hastalıkları


Bu grup hastalıklar kendi içinde tümoral olmayan ve tümoral yani kitle oluşumu ile seyreden hastalıklar olarak iki alt grupta değerlendirilmektedir. Bu sınıflama içinde en sık karşılaşılan hastalıklar şu şekildedir;
A. Tümoral Olmayan Hastalıklar

a. Akut tükürük bezi iltihapları

Viral İltihaplar: Kabakulak en sık rastlanılan viral tükürük bezi hastalığıdır. Kulak ön ve altında yer alan parotis bezini etkileyen bu hastalık genellikle 4-6 yaş çocuklarda izlenir. Hava yolu ile bulaşan virüs vücuda girdikten 14-21 gün sonra her iki tarafta kulak altında ağrı, şişme, hassasiyet ve ateş ile başlar. Parotis bezi çevresindeki kaslarda spazm oluşmasına bağlı ağız açma güçlüğü gelişebilir. Tanı hikaye ve kanda kabakulak virüsüne karşı savunma sisteminin ürettiği antikorların izlenmesi ile konulur. Özel bir tedavi gerektirmez, istirahat, sıvı alımı ve ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar genellikle yeterlidir. Nadiren virüsün beyin, böbrek, iş kulak ya da testisleri etkilemesine bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Bu durumda etkilenen organa yönelik özel tedaviler gerekli olabilmektedir.
Kabakulak aşısının uygulanmaya başlaması ile görülme sıklığı oldukça azalmıştır.
Bakteriyel İltihaplar: Sıklıkla parotis bezinde izlenen bu hastalık kulak önünde ve altında aniden oluşan ağrı, şişlik, ciltte kızarıklık ve hassasiyet ile ortaya çıkar. Genellikle yetersiz sıvı alan, ileri yaş, bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ve sıklıkla yatarak tedavi gereken ameliyat sonrası dönemlerde izlenir. Muayenede tükürük bezlerinin kanallarının ağız içine açılma bölgelerinden iltihaplı akıntı görülür. Tedavinin gecikmesi durumunda apse oluşumu ya da iltihabın yayılmasına bağlı özellikle ileri yaştaki hastalarda hayati tehlike içeren enfeksiyon tablosuna neden olabilir. Tedavi tükürük kanalından alınan kültüre göre belirlenen antibiyotiklerle yapılır.
b. Tükürük Bezi Taşları (Sialolitiazis)

Tükürük bezi taşları %80-90 oranında çene altı (Submandibüler) tükürük bezinde, %10-20 parotis bezinde ve nadiren diğer tükürük bezlerinde izlenirler. Kronik hastalıklar, uzun süreli sıvı kayıpları, şeker, gut gibi bazı hastalıklarla birlikte daha sık taş oluşumu izlenmektedir.
Salgısı daha koyu kıvamlı ve daha çok kalsiyum içeren aynı zamanda kanalı en uzun olan tükürük bezi olması nedeni ile çene altı bezi taş oluşumu için en yatkın tükürük bezidir.
En sık karşılaşılan şikayet sık sık tekrarlayan ve yemek sırasında oluşan ağrılı çene altı şişlikleridir. Tıkanıklık uzun sürerse takiben iltihaplanma da oluşabilir. Bu durumda şişliğin devam etmesi, ağrı, hassasiyet ve bez üzerindeki ciltte kızarıklık izlenir.
Muayenede genellikle ağız tabanında tükürük bezi kanalı içindeki taş elle hissedilebilmektedir. Taşın elle hissedilemediği durumlarda röntgen ya da tükürük kanalı endoskopisi tanıya yardımcı olmaktadır. Tedavi olmayan hastalarda sık tekrarlayan iltihaplar tükürük bezinin yapısını bozarak kronik iltihaba neden olabilmektedir.
Tedavide ağız içinde tükürük bezi kanalında elle hissedilebilen taşlar kanal ağzı genişletilerek ya da kanal açılarak çıkartılabilmektedir. Kanal içindeki küçük taşlar endoskopik olarak çıkartılabilmekte, büyük taşlar lazer ya da ses dalgaları ile kırılarak endoskopik olarak çıkartılabilmektedir. Tükürük bezi gövdesine yerleşmiş taşlar için genellikle ameliyatla tükürük bezinin çıkartılması gerekmektedir.
Taş çıkartılması sonrasında taşın tekrar oluşma ihtimali %20 civarındadır
c. Kronik Tükürük Bezi İltihapları

Genellikle azalmış tükürük salgısı üretimi ve koyu salgının tükürük kanalları içinde birikmesi sonucu oluşan zamanla ilerleyici bir iltihaplanma durumudur. Salgının yavaşlaması ağız içinde normalde bulunan bakterilerin kanal içinden tükürük bezine doğru yayılmasına neden olur. Kronik iltihap tükürük kanalının yapısını ve salgı yapısını değiştirerek zamanla problemin kalıcı hale gelmesine neden olur. Kanal içinde uzun süre kalan taşlar da bu problemin gelişmesine neden olabilirler.
Tekrarlayan akut iltihaplar, vücut savunma sistemi zayıflıkları, ışın tedavileri, sigara kullanımı, ağız hijyeni bozukluğu bu hastalığa zemin hazırlayabilir.
En belirgin şikayet özellikle yemekler sırasında artan ağrılı şişliklerdir, genellikle ateş, kızarıklık gibi akut iltihap bulguları olmaz.
Tedavide sıvı alımının artırılması, masaj ile salgının boşalmasına yardımcı olunması, akut alevlenmelerde antibiyotik tedavisi ve tükürük bezinin cerrahi olarak çıkartılması uygulanmaktadır.
d. Ağız Kuruluğu (Xerostomia)

Ağızda kuruma aynı zamanda tat alma duyusunda zayıflama, yutma güçlüğü, ağrı, diş çürümeleri gibi problemlere de neden olabilmektedir. Parotis bezi hastalıklarında karşılaşılabilen bu problem stres, şeker hastalığı, kronik iltihaplar ve ışın tedavisi gibi faktörlere bağlı da oluşabilmektedir.
Tedavide probleme neden olan hastalığın tedavisi, sıvı alımının artırılması, tükürük salgısı artırıcı ilaçlar ve yapay tükürük kullanılmaktadır.
B. Tükürük Bezi İyi Huylu (Benign) Tümörleri

Tükürük bezlerinden kaynaklanan tümörlerin % 70-80 i parotis bezinden kaynaklanmaktadır, parotis tümörlerinin %80 i iyi huylu tümörlerdir buna karşılık çene altı tükürük bezinde %15 oranında tümör görülürken iyi huylu tümör oranı % 50-60, dil altı ve küçük tükürük bezlerinde tümör görülme oranı %10 civarında iken bu tümörlerin iyi huylu olma oranı %35 dir.
Tükürük bezi kaynaklı tümörler genellikle 50-70 yaşlarında yavaş büyüyen kitleler olarak ortaya çıkarlar. Tanıda muayene ve radyolojik tetkiklerin yanı sıra ince iğne biyopsisi önemli yer tutmaktadır. İğne biyopsisi ile tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunun ayrımı yapılmakta tedavi planı bu doğrultuda şekillenmektedir.
İyi huylu tükürük bezi tümörlerin büyük kısmı 30-60 yaşları arasında ve kadınlarda daha fazla görülen mikst tümör ya da pleomorfik adenom adı verilen tümördür.
Genel olarak bütün iyi huylu tümörlerde cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Bu ameliyat sırasında tümörün bulunduğu tükürük bezi bütün olarak çıkartılmaktadır.
Parotis tükürük bezinin önemli özelliği yüzdeki kasları hareket ettiren yüz sinirinin kulak kemiği alt kısmından çıktıktan sonra yüz kaslarına giderken bu bezin içerisinden geçmesi ve bez içinde iken dallarına ayrılmasıdır. Bezin sinirin ve dallarının üzerinde kalan kısmı yüzeyel lob, altında kalan kısmı derin lob olarak isimlendirilmektedir. İyi huylu parotis tümörlerinde derin lobun tümör tarafından tutulumu yoksa cerrahide sadece yüzeyel lob çıkartılmaktadır.
2. Tükürük Bezi Kötü Huylu (Malign) Tümörleri

Kötü huylu tükürük bezi tümörleri baş ve boyun bölgesinde görülen kötü huylu tümörlerin %3-4 ünü oluştururlar. Bu tümörlerin oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle beraber viral enfeksiyonların, radyasyona maruz kalmanın, çevresel faktörlerin ve genetik özelliklerin etkili olduğu düşünülmektedir.
Kötü huylu tükürük bezi tümörleri en sık (%75-80) parotis bezinde, %15-20 oranında çene altı tükrük bezinde ve nadiren dil altı ya da minör bezlerde izlenmektedir.
Tükürük bezlerinde çok farklı tipte tümörler görülebilmekle beraber en sık karşılaşılan tümörler mukoepidermoid karsinom (%45) ve adenoid kistik karsinomdur (%22).
Kötü huylu tümörler tümörün klinik davranışına, yayılma hızına ve yapısal değişiklik derecesine göre düşük, orta ve yüksek dereceli (grade) olarak gruplandırılmaktadır.
Yüksek dereceli tümörler daha saldırgan, çevre dokulara ve boyun lenf bezlerine yayılma eğiliminde, uzak metastaz riski yüksek olan tümörlerdir.
Malign tükürük bezi tümörlerinin tedavisinde ilk seçenek cerrahidir. Ameliyat sırasında tümörün çevresinde tümör yayılmamış normal doku içerecek şekilde geniş olarak çıkartılması gerekir. Tümör tarafından tutulum olmadığı sürece ameliyat bölgesinden geçen yüz siniri, dil duyusunu alan sinir gibi önemli sinirler korunmalıdır.
Boyundaki lenf bezlerinde saptanmış tümör sıçraması saptanan ve belirgin tutulum saptanmamış olsa bile boyun lenf bezlerine metastaz yapma riski yüksek olan tümörlerde ameliyat sırasında komşu lenf bezleri de çıkartılır (boyun diseksiyonu ameliyatı).
Radyoterapi küçük tümörlerde nadir olarak asıl tedavi olarak seçilebilir. Büyük ve yayılma riski yüksek tümörlerde ise cerrahi sonrasında ameliyat bölgesine radyoterapi verilerek aynı bölgede tümör tekrarının önlenmesi amaçlanmaktadır.
Diğer sağlık problemleri nedeni ile ameliyata uygun olmayan hastalarda ve tümörün ileri derecede bölgesel yayılım ve/veya uzak metastaz yapmış olduğu hastalarda ilaç tedavisi (kemoterapi) tercih edilebilmektedir.
Doç. Dr. Teoman Dal

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Kundak Bezi Rüya Tabiri (Rüyada Kundak Bezi Görmek) Kundak Bezi Rüya Tabiri (Rüyada Kundak Bezi Görmek) Rüyada Kundak Bezi Görmek Kundak bezi görmek, çocuğa yorumlanır. Rüyasında bir kundak...
Yağ Bezi Hastalıkları Yağ Bezi Hastalıkları Yağ bezlerinin az çalışmasından, fazla sebum üretmesinden, iltihaplanmasından dolayı çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor....
Çadır Bezi - Çadır Bezi Nedir - Çadır Bezi Hakkında Çadır Bezi - Çadır Bezi Nedir - Çadır Bezi Hakkında çadır bezi isim Pamuk veya ketenden dokunmuş kalın, sık bir tür bez.
Tükürük Bezinde de Taş Oluşuyor! Tükürük Bezinde de Taş Oluşuyor! Safra kesesinde, böbrekte, dişte ve gözde görülen taş hastalıkları, tükürük bezinde de ortaya çıkıyor. Bu taşlar,...
tükürük(temel) Temel Almanya'ya işçi olarak çalışmaya gider. Uçaktaki koltuğunun hemen yanında dünya tükürük şampiyonu oturmaktadır. Adam bir tükürür ve tükürük...

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com