Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Genel Her Telden > Üniversite ve Öğrenci Bölümü > Hukuk-Siyasal Bilimler
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Hukuk-Siyasal Bilimler Genel Kamu Hukuku, Siyaset Bilimi, iktisadi idari Bilimler Hakkında Bilgi Edinebilirsiniz....Elektronik Imza Kanunu Ve Getirdiği Yenilikler

Üniversite ve Öğrenci Bölümü kategorisinde ve Hukuk-Siyasal Bilimler forumunda bulunan Elektronik Imza Kanunu Ve Getirdiği Yenilikler konusunu görüntülemektesiniz.
Elektronik Imza Kanunu Ve Getirdiği Yenilikler İşadamları, yazılı ticari sözleşmeleri diğer tarafla aynı ortamda bir araya gelmeden, ayrı ayrı ofislerindeki ...Seçenekler
  #1 (permalink)  
Okunmamış 12-24-2008, 15:50
EKoL EKoL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart Elektronik Imza Kanunu Ve Getirdiği Yenilikler

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Elektronik Imza Kanunu Ve Getirdiği Yenilikler

İşadamları, yazılı ticari sözleşmeleri diğer tarafla aynı ortamda bir araya gelmeden, ayrı ayrı ofislerindeki bilgisayarları başında elektronik imza ile imzalayarak işlerini yapabileceklerdir.
23 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik İmza Kanunu Avrupa Birliği Direktifi rehberliğinde ve Almanya, Fransa, Avusturya ve Belçika gibi ülkelerin uygulamaları doğrultusunda hazırlanmıştır. Elektronik İmza Yönetmeliği ve Tebliğ 6 Ocak 2005 tarihinde Resmi Gazete’deki yayımları ile beraber yürürlüğe girmişlerdir.
Bu Kanun’un amacı elektronik imza (e-imza) kullanımının hem hukuki hem de teknik esaslarını tayin etmektir. Aynı şekilde AB Direktifinin de amacı e-imzanın kullanımını kolaylaştırmak, yaygınlaştırmak ve hukuken tanımlanmasına katkıda bulunmaktır.

Her iki düzenleme de, yani hem AB Direktifi hem de Kanun, e-imzanın hukuki niteliğini, SHS (Sertifika Hizmet Sağlayıcı)’lerin faaliyetlerini ve e-imza kullanımının esaslarını kapsamaktadır. Bunlara ek olarak, Kanun ayrıca, “Nitelikli Elektronik Sertifika”nın iptalini ve ihlali durumunda cezai ve idari yaptırımları da düzenlemektedir.

Kanun ile birlikte e-imza, kişinin elle attığı ıslak imza kadar yasal anlamda bağlayıcı olmuştur. Bu nedenle imza oluşturma verisinin başkalarının eline geçmemesi yönünde de bir gereksinim vardır. Kanun’a göre imza oluşturma verisi, ancak bu veriyi kullanan imza oluşturma araçları yardımıyla oluşturulabilir. Yani imza oluşturma verisi, bilgisayar ortamında ya da bir diskette ya da CD’de saklanmak yerine daha güvenli ve herkesin elde edemeyeceği bir şekilde imza oluşturma araçlarında saklanacaktır. Bu araçlara örnek olarak akıllı kartlar ve USB jetonlar verilebilir.

Kanun’a göre yetki sahibi kurumlar (Sertifika Hizmet Sağlayıcılar), e-imza oluşturma verisini ve e-imza doğrulama verisini, imza oluşturma araçlarının içerisinde üreterek kullanıcılara güvenli bir yöntemle dağıtacaklardır. SHS tarafından, bir kullanıcı için imza doğrulama verisini yine elektronik ortamda saklanan ve “sertifika” adı verilen uluslar arası geçerliliğe sahip bir biçimde oluşturulur. Sertifika içerisinde, kime ait olduğu, geçerlilik tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. Bir nüfus cüzdanı ile benzerlik gösteren sertifika, onu üreten SHS tarafından da elektronik olarak imzalanır. Kanun’un belirttiği özelliklere sahip sertifikalara “Nitelikli Elektronik Sertifika” adı verilir.

Hem AB Direktifi hem de Kanun SHS’ yi “ elektronik sertifika çıkaran ya da e-imza ile ilgili diğer hizmetleri veren gerçek veya tüzel kişi” olarak tanımlamıştır. Türkiye’deki ilk SHS’ lerden birkaç örnek vermek gerekirse “Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş.” ve “TÜRKTRUST A.Ş.” karşımıza çıkar.

E-imzanın yasal olarak kullanılması, devam eden e-devlet projelerinde buna uygun olarak bir takım değişiklikler yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu değişiklikler sonucunda, kurumlar arası ve kişiler arası kağıtlar üzerindeki masraflı ve yavaş bir şekilde süren ve ağır bir bürokratik yük oluşturan sözleşme yapma ve resmi başvurular yapma usulü, yerini elektronik ortamda gerçekleşen ve eskisine göre çok daha hızlı, güvenli ve ucuz bir yönteme bırakmıştır.

Uluslararası ticarette tarafların bir araya gelmeden hukuken geçerli ve güvenli sözleşmeler oluşturabilme ihtiyacı e-imzayı önemli kılmaktadır.

Bu Kanun, uluslararası ticarette kullanılan yazılı sözleşmeler açısından ıslak imzanın yerine elektronik imzayı koymaktadır.Ancak kanunların resmi şekle veya özel merasime tabi tuttuğu gayrimenkul devirlerine ilişkin sözleşmeler ve teminat sözleşmelerinde e-imza kullanılamaz.

Elektronik imzaya aracı olan Sertifika Hizmet Sağlayıcıları güvenlik konusundaki ihmalleri sonucu dolaylı olarak imza sahtekarlığı yoluyla elektronik imza sahibine bir zarar verirlerse bunlardan sorumludurlar.

Bu Kanun, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’na bir madde eklemiştir. O maddeye göre elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler yani belgeler senet hükmündedir ve
mahkemelerde aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılır.

Sonuç olarak, elektronik imza ile artık taraflar bir araya gelmeden de sözleşme imzalayabilecekler, belgeler oluşturabilecekler ve bu sözleşmeler ile belgeler ıslak imza taşıyan kağıtlarla aynı hukuki geçerliliğe sahip olacaktır.Bu olanak ise işadamlarına olağanüstü bir zaman tasarrufu ve hız sağlayacaktır.


__________________

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Elektronik Doküman Yönetim Sistemi Projesi ile yenilliklere imza atıyor http://www.aktifhaber.com/sgkda-git-belgeni-getir-donemi-bitiyor-85690h.jpg Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Elektronik Doküman Yönetim Sistemi...
Oto alım satımında yeni dönem - Noterden elektronik imza ile yapılabilecek Yeni çıkan kanunla araba alım satım işlemlerinin noterden elektronik imza ile yapılabileceği bildirildi http://img.internethaber.com/news/74625.jpg...
Elektronik İmza Kanunu Elektronik İmza Kanunu'nun tüm metni eklenmiştir. BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç MADDE 1.- Bu Kanunun amacı, elektronik...
Atatürk'ün Tarım Alanına Getirdiği Yenilikler Atatürk'ün Tarım Alanına Getirdiği Yenilikler Yurdumuzun Atatürk dönemine ait ekonomik ve tarımsal anlamda yapısını açıkça belirtmek için...
Borçlar Kanunu ile hangi yenilikler geliyor ? Borçlar Kanunu ile hangi yenilikler geliyor ? Kiracı-ev sahibi ilişkisi konusunda önemli yenilikler getiren Borçlar Kanunu tasarısı TBMM...

  Son Konular
Karışık Vektörel Resimler Paketi...
EPS l JPG Önizleme l 33,07 mb BURADAN İNDİR ( PSD + 4 Aİ + 4 EPS l 14,81 mb BURADAN İNDİR ( TAMAMI EKLE...   Photoshop Dersleri 
Psd lila renkli arkaplan resmi...
PSD l 7677*7677 l 131,12 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Düğün materyalleri resimleri...
JPG l min 5185*3457 max 6000*4000 l 45,22 mb BURADAN İNDİR ( ...   Resim Arşivi 
Gelin damat arkaplanları ve resim çerçeveleri...
PSD l min 2126*1559 max 7087*4134 l 620,3 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Düğün hazırlıkları resimleri...
JPG l min 9000*6375 max 9000*9000 l 150,63 mb BURADAN İNDİR ( ...   Resim Arşivi 
Muhteşem Fontlar Paketi serisi...
MEGA FONT PAKETİ 2 TTF l JPG Önizleme l 99,29 mb BURADAN İNDİR ( FONT PAKETİ 10[/B] TTF l JPG ...   Photoshop Dersleri 
Çiçekli Arkaplan Resimleri...
JPG l min 1200*659 max 9449*5906 l 148,90 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Gelin çiçekli resim çerçevesi...
PSD + 1 PNG l 3770*5332 l 88,42 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Muhteşem Fontlar Paketi...
FONT PAKETİ 8 TTF l JPG Önizleme l 74,44 mb BURADAN İNDİR ( PAKETİ 9 TTF l JPG Önizleme l 63...   Photoshop Dersleri 
Font Mega Paketi 5...
TTF l JPG Önizleme l 76,88 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com