Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Genel Her Telden > Üniversite ve Öğrenci Bölümü > İngilizce Almanca Dünya Dilleri
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


İngilizce Almanca Dünya Dilleri Dünyanın en çok Konuşulan Dilleri, İngilizce, Fransızca, Almanca hakkında herşey...rus aLfabesi ve okunuşları

Üniversite ve Öğrenci Bölümü kategorisinde ve İngilizce Almanca Dünya Dilleri forumunda bulunan rus aLfabesi ve okunuşları konusunu görüntülemektesiniz.
rus aLfabesi ve okunuşları Bilinen Rus dili tarihinin başlangıç yılı 858'dir. Rusça sistemi Slav dillerinden gelmiştir ve en çok sözcük ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 05-02-2009, 18:39
[ DuYGuSaL ] [ DuYGuSaL ] isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart rus aLfabesi ve okunuşları

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


rus aLfabesi ve okunuşlarıBilinen Rus dili tarihinin başlangıç yılı 858'dir. Rusça sistemi Slav dillerinden gelmiştir ve en çok sözcük Slav Dili'nden ve Eski Rus Dili'nden aktarılmadır. Rus dilinde Kiril Alfabesi kullanılır. 988 yılında Kiev Rusyası’nın prensi Vladimir, Konstantinopolis’ten Ortodoks dinini Kiev Rusyası’na taşıdı. Bulgar eğitimci Konstantin (en tanıdık adı Kiril’dir) ve Metodius kardeşler Slavlar için Glagol alfabesini yarattılar. Glagol Alfabesi Slav dili için kullanışsızdı. Onun için Kiril ve Metodius yeni Kiril Alfabesi'ni yaratınca, orijinal İncil'i Slavca'ya çevirdiler. O zamandan beri Rus dilinde Kiril Alfabesi kullanılır. Şimdiki Rus stilindeki Kiril Alfabesi'nde 33 harf var.

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #2 (permalink)  
Alt 05-02-2009, 18:46
[ DuYGuSaL ] [ DuYGuSaL ] isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Bildiğimiz Tanıdığımız Harfler
А а - Gerçekten bildiğimiz "A" hep böyle okunur.
К к - Bu da her zaman kullandığımz "K" harfi.
М м - Küçük "m" ye dikkat! Kavisli olmamalı..
O o - :) Bulunduğu hecede vurgu bulunuyorsa "O" vurgusuzsa "A" gibi okunur..
Т т - T harfi.. el yazısı ile yazıldığı zaman tanınamaz hale gelebilir.. El yazısı ile yazılan küçük t ise az önceki küçük "m" uyarısının birebir sebebidir.. El yazısıyla yazılan t = m
Tanıdığımızı Zannedebileceğimiz Harfler
В в - "B" değil.. "V"
Е е - "e" değil "Ye". Evet bizim "y" harfi Rusçada sesli harf. Nasıl oluyor demeyin henüz vakit var.. :)
Н н - "N" harfi. Her zaman "N" olarak okunur.
Р р - "R" harfi. Her zaman "R".
С с - Bildiğimiz "S" harfi.. Genellikle "S" olarak okunur. Bazen "Z" olarak da okunabilir.
У у - Her zaman "U" olarak okunur.
Х х - İngilizce bilenlerin "ks" olarak bildiği bu harfin tam karşılığı Türkçede yok. Hırıltılı bir "H" sesidir. Dilin orta yüzeyi damağa değdirilerek çıkartılır. Almancadaki "ch" sesi veya İspanyolcadaki yine "x" ile gösterilen sese denk sayılabilir.
З з - 3 rakamını andıran bu harf aslında bizim arada sırada el yazısıyla yazarken burdaki haline benzettiğimiz "Z" harfi.
"Bunlar da ne?" Diye Tepki Verebileceğimiz Harfler
Б б - Türkçedeki "B" harfi.
Г г - "G" harfi.. (Fakat nadiren ortaya çıkan istisnai durumlarda "v" olarak okunur.)
Д д - "D" harfi.
И и - "İ" harfi. El yazısında "u" harfine oldukça benzer bir hal alır.
Л л - "L" harfi. Türkçedeki gibi ince ve kalın olarak tabir edebileceğimiz 'L' sesinin bu iki formu Rusçada da mevcut. Ancak okurken bunu ayırdetmek Türkçeye nazaran çok daha kolay.Çünkü bu ayrım yazım kurallarında mevcut.Bu konuya ilerleyen derslerde ayrıntılı olarak tekrar değineceğiz.
П п - Aslında matematik dersinden tanıdığımız "Pi" harfinin bir benzeri, yani "P". El yazısında "n" harfine benzerlik gösterir.
Ф ф - Yine matematik veya diğer sayısal bilimlerde karşımıza formüllerde değişken tanımlamada kullanılırken çıkan ve benim şahsen oradan tanıdığım Yunan alfabesinden gelen "Fi" yani "F" harfi.
Э э -Açık "E" harfi. 'Erkek' kelimesindeki ilk 'e' sesi gibi.. Azericede de açık ve kapalı 'e' seslerini ayırdetmek için buna benzer bir harf kullanılır..
Ю ю - Bana ilk gördüğümde 'Uzay Yolu' filmindeki 'Atılgan' adlı uzay gemisini anımsatan :) bu ilginç harf "Yu" diye telaffuz edilir..
Я я - "Ya" diye telaffuz edilir. Ayrıca "Ben" demektir. İlk kelimemizi de öğrenmiş olduk böylece. :)
Ё ё - "Yo" diye okunur. Ancak Ruslar yazıda üstteki noktaları kullanmayı pek sevmediklerinden Genelde 'E' harfi ile karıştırmak mümkün.. Bir kelimenin içindeki harfin aslında ё olduğunu anlayabilmemiz için genelde o okuduğumuz kelimeyi bilmemiz gerekli.
Ж ж - Aşağı yukarı Türkçedeki 'J' sesine denk gelir.
Ц ц - 'Ts' sesine yakın bir ses. Almancadaki 'Z' harfine denk gelir..Duyarak öğrenmekte fayda var..
Ч ч - Bizim 'Ç' harfinin aynısı.
Ш ш - Kalın bir 'Ş' olarak tanımlayabiliriz.. Türkçedeki Ş sesinden biraz daha sert. Tekrar tekrar dinlenilmesi gereken bir harf.
Щ щ - 'Ş' harfine denk denebilir.. Biz Türklerin konuşurken bir üstteki harf yerine bunu kullanmamız mümkün.
Ы ы - Çoğu dilde olmayan ama Türkçede var olan 'I' harfine oldukça benzer. Bazen aynen 'I' gibi bazense 'Iİ' gibi telaffuz edilir.
Й й - 'Y' harfi.
Semboller
Ъ ъ - Sertlik işareti. Çok sık kullanılmaz. Kullanıldığı yerde kısa bir es (duruş) vermek gerekir. İlerleyen zamanlarda daha net anlaşalılacaktır.
Ь ь - İncelik işareti. Rusçada Türkçedeki gibi ses yumuşamaları ve incelmeler vardır. Bu işaret bu noktada bu değişikliklerin yazı diline aktarılmasını sağlar. Örneğin yukarıda değinilen L harfinin telaffuz değişiklikleri bu işaret yardımıyla gösterilir. 'Gol' ve 'Kol' kelimelerindeki L' de ki değişim Rusçada bu sembol yardımıyla rahatlıkla ayırdedilebilir.
Artık Rus alfabesini öğrendik, şimdi alfabenin tamamını sıraya uygun şekilde yeniden yazalım ve yeniden dinleyelim.( 'й' harfi ve 'ь,ъ' işaretlerinin isimleri okunacağından anlayamayabilirsiniz.şimdilik önemsemeyin.)

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Çin ALfabesi http://www.ataktercume.com/images/chinphon.jpg Not : Bu çin alfabesi degildir, çindeki ses örnekleridir. Çincede alfabe YOKTUR, sadece...
ispanyol alfabesi Harf Harfin Adı Okunuşu A A A B BE B C CE "TH" VEYA K CH CHE Ç
Yunan aLfabesi Yunan Alfabesi yedisi sesli, onbeşi sessiz, ikisi ise birleşik yirmi dört modern harften oluşur: ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ ...
Fransız Alfabesi ve okunuşları <video> http://video.google.com/videoplay?docid=6331879536369403218&hl=tr
Braille Alfabesi (Körler Alfabesi) Braille Alfabesi http://www.msxlabs.org/forum/attachment.php?attachmentid=13549&d=1207411165 Braille alfabesi, Körler alfabesi olarak da bilinir,...

  Son Konular
Çocuk fotoğrafları için Psd Fonlar...
PSD l 4961*3508 l 166,5 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Çocuklara Psd ve Png fotoğraf çerçeveleri...
PSD + 22 PNG l min 1800*1200 max 4500*3000 l 346 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Modern Broşür Vektörel Şablonları...
EPS 16 Aİ l JPG ÖNİZLEME l 41,28 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Bebeğim Fotoğraf Albümü...
Fotoğraf albümü çoklu katmandır her bir çerçeveden kız [çocukları ve erkek çocukları için mevcuttur.Nasl kullanılacağını ...   Photoshop Dersleri 
Gökyüzü kaplama efekti resimleri...
RESİMLERİN TAMAMI EKLENMEMİŞTİR. KULLANIMI: Resmimizi photoshopta açıyoruz üst katmanına bu resim efektlerinden bir tanesi...   Photoshop Dersleri 
Sinematik Düğün Hikayesi Slaytı...
After effects proğramında kullanabileceğiniz, Düğün hikayeleri hazırlayabileceğiniz hazır şablondur. Not: Kullanım...   Slayt Bölümü (Power Point) 
Aslan Kafası vektörel resimleri...
EPS + 2 Aİ + 1 CDR l JPG ÖNİZLEME l 84,32 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Parçalardan çerçeve oluşturma kiti...
Dosya içerisinde bulunan png formatındaki resimlerden dilediğiniz şekillerde yeni çerçeveler oluşturabilirsiniz. PNG + 1...   Photoshop Dersleri 
Photoshop Ressam efekti actionsu...
ABR + 1 ATN + 1 PAT l 115,51 mb BURADAN İNDİR ( KULLANIMINI GÖSTEREN VİDEO https://www.youtube.com/watch?v=h...   Photoshop Dersleri 
Karışık Vektörel Çizimler dosyası...
EPS +14 Aİ + 3 TIF l JPG ÖNİZLEME l 28,19 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com