Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Genel Her Telden > Üniversite ve Öğrenci Bölümü > İngilizce Almanca Dünya Dilleri
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


İngilizce Almanca Dünya Dilleri Dünyanın en çok Konuşulan Dilleri, İngilizce, Fransızca, Almanca hakkında herşey...rus aLfabesi ve okunuşları

Üniversite ve Öğrenci Bölümü kategorisinde ve İngilizce Almanca Dünya Dilleri forumunda bulunan rus aLfabesi ve okunuşları konusunu görüntülemektesiniz.
rus aLfabesi ve okunuşları Bilinen Rus dili tarihinin başlangıç yılı 858'dir. Rusça sistemi Slav dillerinden gelmiştir ve en çok sözcük ...Seçenekler
  #1 (permalink)  
Okunmamış 05-02-2009, 18:39
[ DuYGuSaL ] [ DuYGuSaL ] isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart rus aLfabesi ve okunuşları

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


rus aLfabesi ve okunuşlarıBilinen Rus dili tarihinin başlangıç yılı 858'dir. Rusça sistemi Slav dillerinden gelmiştir ve en çok sözcük Slav Dili'nden ve Eski Rus Dili'nden aktarılmadır. Rus dilinde Kiril Alfabesi kullanılır. 988 yılında Kiev Rusyası’nın prensi Vladimir, Konstantinopolis’ten Ortodoks dinini Kiev Rusyası’na taşıdı. Bulgar eğitimci Konstantin (en tanıdık adı Kiril’dir) ve Metodius kardeşler Slavlar için Glagol alfabesini yarattılar. Glagol Alfabesi Slav dili için kullanışsızdı. Onun için Kiril ve Metodius yeni Kiril Alfabesi'ni yaratınca, orijinal İncil'i Slavca'ya çevirdiler. O zamandan beri Rus dilinde Kiril Alfabesi kullanılır. Şimdiki Rus stilindeki Kiril Alfabesi'nde 33 harf var.

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #2 (permalink)  
Okunmamış 05-02-2009, 18:46
[ DuYGuSaL ] [ DuYGuSaL ] isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Bildiğimiz Tanıdığımız Harfler
А а - Gerçekten bildiğimiz "A" hep böyle okunur.
К к - Bu da her zaman kullandığımz "K" harfi.
М м - Küçük "m" ye dikkat! Kavisli olmamalı..
O o - :) Bulunduğu hecede vurgu bulunuyorsa "O" vurgusuzsa "A" gibi okunur..
Т т - T harfi.. el yazısı ile yazıldığı zaman tanınamaz hale gelebilir.. El yazısı ile yazılan küçük t ise az önceki küçük "m" uyarısının birebir sebebidir.. El yazısıyla yazılan t = m
Tanıdığımızı Zannedebileceğimiz Harfler
В в - "B" değil.. "V"
Е е - "e" değil "Ye". Evet bizim "y" harfi Rusçada sesli harf. Nasıl oluyor demeyin henüz vakit var.. :)
Н н - "N" harfi. Her zaman "N" olarak okunur.
Р р - "R" harfi. Her zaman "R".
С с - Bildiğimiz "S" harfi.. Genellikle "S" olarak okunur. Bazen "Z" olarak da okunabilir.
У у - Her zaman "U" olarak okunur.
Х х - İngilizce bilenlerin "ks" olarak bildiği bu harfin tam karşılığı Türkçede yok. Hırıltılı bir "H" sesidir. Dilin orta yüzeyi damağa değdirilerek çıkartılır. Almancadaki "ch" sesi veya İspanyolcadaki yine "x" ile gösterilen sese denk sayılabilir.
З з - 3 rakamını andıran bu harf aslında bizim arada sırada el yazısıyla yazarken burdaki haline benzettiğimiz "Z" harfi.
"Bunlar da ne?" Diye Tepki Verebileceğimiz Harfler
Б б - Türkçedeki "B" harfi.
Г г - "G" harfi.. (Fakat nadiren ortaya çıkan istisnai durumlarda "v" olarak okunur.)
Д д - "D" harfi.
И и - "İ" harfi. El yazısında "u" harfine oldukça benzer bir hal alır.
Л л - "L" harfi. Türkçedeki gibi ince ve kalın olarak tabir edebileceğimiz 'L' sesinin bu iki formu Rusçada da mevcut. Ancak okurken bunu ayırdetmek Türkçeye nazaran çok daha kolay.Çünkü bu ayrım yazım kurallarında mevcut.Bu konuya ilerleyen derslerde ayrıntılı olarak tekrar değineceğiz.
П п - Aslında matematik dersinden tanıdığımız "Pi" harfinin bir benzeri, yani "P". El yazısında "n" harfine benzerlik gösterir.
Ф ф - Yine matematik veya diğer sayısal bilimlerde karşımıza formüllerde değişken tanımlamada kullanılırken çıkan ve benim şahsen oradan tanıdığım Yunan alfabesinden gelen "Fi" yani "F" harfi.
Э э -Açık "E" harfi. 'Erkek' kelimesindeki ilk 'e' sesi gibi.. Azericede de açık ve kapalı 'e' seslerini ayırdetmek için buna benzer bir harf kullanılır..
Ю ю - Bana ilk gördüğümde 'Uzay Yolu' filmindeki 'Atılgan' adlı uzay gemisini anımsatan :) bu ilginç harf "Yu" diye telaffuz edilir..
Я я - "Ya" diye telaffuz edilir. Ayrıca "Ben" demektir. İlk kelimemizi de öğrenmiş olduk böylece. :)
Ё ё - "Yo" diye okunur. Ancak Ruslar yazıda üstteki noktaları kullanmayı pek sevmediklerinden Genelde 'E' harfi ile karıştırmak mümkün.. Bir kelimenin içindeki harfin aslında ё olduğunu anlayabilmemiz için genelde o okuduğumuz kelimeyi bilmemiz gerekli.
Ж ж - Aşağı yukarı Türkçedeki 'J' sesine denk gelir.
Ц ц - 'Ts' sesine yakın bir ses. Almancadaki 'Z' harfine denk gelir..Duyarak öğrenmekte fayda var..
Ч ч - Bizim 'Ç' harfinin aynısı.
Ш ш - Kalın bir 'Ş' olarak tanımlayabiliriz.. Türkçedeki Ş sesinden biraz daha sert. Tekrar tekrar dinlenilmesi gereken bir harf.
Щ щ - 'Ş' harfine denk denebilir.. Biz Türklerin konuşurken bir üstteki harf yerine bunu kullanmamız mümkün.
Ы ы - Çoğu dilde olmayan ama Türkçede var olan 'I' harfine oldukça benzer. Bazen aynen 'I' gibi bazense 'Iİ' gibi telaffuz edilir.
Й й - 'Y' harfi.
Semboller
Ъ ъ - Sertlik işareti. Çok sık kullanılmaz. Kullanıldığı yerde kısa bir es (duruş) vermek gerekir. İlerleyen zamanlarda daha net anlaşalılacaktır.
Ь ь - İncelik işareti. Rusçada Türkçedeki gibi ses yumuşamaları ve incelmeler vardır. Bu işaret bu noktada bu değişikliklerin yazı diline aktarılmasını sağlar. Örneğin yukarıda değinilen L harfinin telaffuz değişiklikleri bu işaret yardımıyla gösterilir. 'Gol' ve 'Kol' kelimelerindeki L' de ki değişim Rusçada bu sembol yardımıyla rahatlıkla ayırdedilebilir.
Artık Rus alfabesini öğrendik, şimdi alfabenin tamamını sıraya uygun şekilde yeniden yazalım ve yeniden dinleyelim.( 'й' harfi ve 'ь,ъ' işaretlerinin isimleri okunacağından anlayamayabilirsiniz.şimdilik önemsemeyin.)

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Çin ALfabesi http://www.ataktercume.com/images/chinphon.jpg Not : Bu çin alfabesi degildir, çindeki ses örnekleridir. Çincede alfabe YOKTUR, sadece...
ispanyol alfabesi Harf Harfin Adı Okunuşu A A A B BE B C CE "TH" VEYA K CH CHE Ç
Yunan aLfabesi Yunan Alfabesi yedisi sesli, onbeşi sessiz, ikisi ise birleşik yirmi dört modern harften oluşur: ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ ...
Fransız Alfabesi ve okunuşları <video> http://video.google.com/videoplay?docid=6331879536369403218&hl=tr
Braille Alfabesi (Körler Alfabesi) Braille Alfabesi http://www.msxlabs.org/forum/attachment.php?attachmentid=13549&d=1207411165 Braille alfabesi, Körler alfabesi olarak da bilinir,...

  Son Konular
Resim çerçevesi psd efektleri...
Tek tıkla resimlerinize farklı efektler verebilirsiniz. Klasör içerisinde 6 adet PSD formatında resim efekti kalıpları vardır...   Photoshop Dersleri 
Düğün Png klipart resimler...
PNG l min 3321*2119 max 5906*5816 l 52,11 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Abstract Arkaplan jpg resimleri...
JPG l min 2880*1800 max 8268*5167 l 167,20 mb BURADAN İNDİR ( JPG l min 2000*2000 max 15000*9300 ...   Resim Arşivi 
Çiçekli desenler Png resimleri...
PNG + 40 JPG l min 2000*2829 max 15748*13933 l 105,91 mb BURADAN İNDİR ( ...   Photoshop Dersleri 
Farklı Fotoğraf resim çerçevesi efektleri...
Klasör içerisinde 8 adet PSD formatında resim efekti kalıpları vardır bir resme her kalıpta 8 adet değişik renk tonu uygulanm...   Photoshop Dersleri 
After effect düğün projesi ve bebek şablonları...
Gelin damat düğün hikayesi hazırlamada size büyük kolaylık sağlayacak FULLHD After effects şablonudur. Klasör içerisinde ...   Slayt Bölümü (Power Point) 
Kış mevsimi jpg resimleri...
JPG l min 1600*1200 max 10667*6666 l 111,59 mb BURADAN İNDİR ( ...   Resim Arşivi 
Karışık Mega vektör arşivi...
SÜPER AŞÇI VEKTÖRLERİ EPS l JPG ÖNİZLEME l 43,58 mb BURADAN İNDİR ( TABELA VE YÖN İŞARETLERİ EPS l JPG...   Photoshop Dersleri 
Serdar Yıldırım Fabl Hikayeleri...
ŞANSSIZ KÖYLÜNÜN ŞANSI Köylünün birinin hiç şansı yokmuş. Doğuştan şanssızmış. Bütün işleri ters gidermiş. Günlerce uğraş...   Masal ve Hikayeler 
Ramzan ayi icin hareketli tema muhib40...
...   Muhib40'dan FCP'li Temalar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com