Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Yurttan Dünyadan Güncel Haberler > Son Dakika Güncel Haberler > Magazin Haberleri
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Magazin Haberleri En Yeni Magazin Haberleri,Güncel Magazin Haberleri,son dakika magazin haberleriTürk dizileri hangi ülkelerde zirvede bakalım..

Son Dakika Güncel Haberler kategorisinde ve Magazin Haberleri forumunda bulunan Türk dizileri hangi ülkelerde zirvede bakalım.. konusunu görüntülemektesiniz.
Türk dizileri hangi ülkelerde zirvede bakalım.. Güney Amerika'yı 'Kurtlar' bastı Türk dizilerinin izlendiği ülkelerin sayısı 40’ı geçti. Ezel, Balkanlara açılırken, ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 12-06-2010, 12:25
BeYaZ0RKiDe
 
Standart Türk dizileri hangi ülkelerde zirvede bakalım..

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Türk dizileri hangi ülkelerde zirvede bakalım..


Güney Amerika'yı 'Kurtlar' bastı

Türk dizilerinin izlendiği ülkelerin sayısı 40’ı geçti. Ezel, Balkanlara açılırken, Kurtlar Vadisi, Arjantin ve Şili’ye çıkarma yaptı. Diziler reyting rekorları kırarken oyuncuları, izleyenlerin kahramanı oluyor
En son Adanalı dizisinde canlandırdığı Pamuk karakteriyle oyunculuktaki ustalığını ortaya koyan tiyatrocu Ekin Türkmen’le Los Angeles’ın asude semti Santa Monica’da bir kafede oturuyoruz. Kafenin önünden geçen bir kadın grubu bizi süzüyor. Kıyafetlerinden Ortadoğu kökenli olduğunu anladığımız grup, ikircikli bir kararsızlık ve merakla kafenin önünden birkaç kez geçip dikkatli dikkatli bakıyorlar. Sonunda biri cesaretini toplayıp bize yaklaşıyor ve soruyor: “Siz o Türk dizisinde oynayan kız değil misiniz?” Evet, cevabını alınca havalara uçuyorlar. Kalabalık bir grup bir anda Ekin’in etrafını sarıyor, birlikte fotoğraf çektirip imzasını alıyor. Oynadığı dizi hakkında sonu gelmeyecek sandığımız sorular sıralıyor. Bütün bunlar oradan geçen Amerikalıların şaşkın bakışları altında oluyor.Libya kökenli ABD vatandaşı arkadaşım Nebras Mashena, ailesinin ısrarına dayanamayarak memleketinden bir kızla evleniyor ve kızın ısrarına dayanamayarak balayını geçirmeye İstanbul’a geliyorlar. Sonraki gün onlarla kaldıkları otelin lobisinde buluşuyor ve soruyorum: “Size ayırabileceğim bir günüm var; İstanbul’da nereleri görmek istersiniz?” Kız gülümsüyor ve çantasından Gümüş dizisinin çekildiği Abut Efendi Yalısı’nın fotoğrafını çıkarıyor. Onlara İstanbul’da birçok tarihi mekânın ve doğal güzelliklerin bulunduğunu anlatmaya çalışıyorum fakat Gümüş diyor başka bir şey demiyorlar. Çaresiz gidiyoruz. O gün onları Kızkulesi ve Hidiv Kasrı da dahil olmak üzere pek çok mutena mekâna götürüyorum fakat hiçbir yerde yalıda oldukları kadar mutlu olmuyorlar. Döner dönmez Facebook sayfalarına orada çektiğimiz fotoğrafları yüklüyorlar ve altları, bir gün içerisinde onlarca yorumla doluyor.Kanada’da yaşayan kukla ustası arkadaşım Emil Molho’nun Sofya’da yaşayan kayınvalidesinin adı Vera Panova. 70’li yaşlarındaki bu kadın, ne zaman televizyonda Kurtlar Vadisi ya da başka bir Türk dizisi başlasa, telefonu hiçbir şey söylemeden damadının ve kızının yüzüne kapatıyor. Yine bir gün Kurtlar Vadisi’ni seyrederken kapı çalınıyor. Kapıyı çalan kişiler ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmaması için imza topladıklarını’ söylüyorlar. Vera, elindeki bastonla onları apartmanın kapısına kadar kovalıyor. Kaçanlardan biri merdiven sahanlığındaki boşluğa basıyor ve düşüp burnunu kırıyor.
PAZARLAMA BAŞARISI
Küreselleşme, metaların küresel ve bölgesel düzeyde dolaşımını kolaylaştırıyor şüphesiz fakat burada dolaşıma açılan malların niteliği de çok önemli. Bu açıdan baktığımızda Türk dizilerinin bu sınavı başarıyla geçtiklerini görüyoruz. Bu aynı zamanda bir pazarlama başarısının da öyküsü.


Şu sıralar atv’de yayınlanan Çocuklar Duymasın’ın Japonlar tarafından çok sevildiğini ve izlendiğini duyduğumuzda şaşırmıştık. Artık bir Türk dizisinin yayınlandığı herhangi bir ülkede izlenme rekorları kırdığını duymak bile bizi şaşırtmıyor. Süreç, 2006’da Dubai merkezli MBC’nin, Gümüş başta olmak üzere bazı Türk dizilerini satın almasıyla başlıyor. MBC: 22 Arap ve Kuzey Afrika ülkesine yayın yapan büyük bir medya karteli. Asmalı Konak, Bin Bir Gece gibi diziler yayınlandıkları ülkelerde büyük ilgi görüyor. Arap kadınları, Kıvanç Tatlıtuğ gibi bir erkeğin hayalini kuruyor. Arap erkekleri ise evlerinde hiç değilse bir tane Songül Öden olsun istiyor.

Türk dizisi ateşi oradan Orta Asya’ya ve Balkanlara sıçrıyor. Damadın Rum olması dolayısıyla Yabancı Damat, Yunanistan’da çok seyredilenler arasına giriyor. Samanyolu Televizyonu tarafından yapılan dizilere Pasifik ülkeleri de rağbet ediyor.
TÜRK DİZİLERİ HANGİ ÜLKELERDE İZLENİYOR?
Türk dizilerinin seyredildikleri ülkeleri şöyle sıralamak mümkün: Çin, Hollanda, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Bosna- Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Lübnan, Libya, Cezayir, Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Moritanya, Fas, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Somali, Umman, Yemen, Afganistan, Pakistan, Endonozya, Malezya, Tunus, Hindistan, İran.
Türk dizilerini, bir zamanlar çok sayıda pembe dizi ithal ettiğimiz Güney Amerika ülkelerine bile ihraç ediyor olmamız ilginç. Kurtlar Vadisi, Arjantin ve Şili’de beğeniyle izleniyor. Dizi ayrıca Bulgaristan, Sırbistan, Kosova, Hırvatistan gibi ülkelerde izlenme rekorları kırıyor.atv’nin yeni reyting rekortmeni Ezel de Balkanlara açıldı. Ezel, Ortadoğu kanallarının yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Makedonya kanalları tarafından satın alındı.
Türk dizileri şu anda 40’tan fazla ülkede yayınlanıyor ve yıllık 10 milyon doların üzerinde bir pazar oluşturuyor. Sadece ülkemizde, yılda 200’den fazla Amerikan yapımı televizyon dizisi izlendiği düşünülürse bu sayıya ne kadar sevinilebilir?
OYUNCULAR KAHRAMAN GİBİ KARŞILANIYOR
Türk dizilerinin oyuncuları seyredildikleri ülkelere gittiklerinde kahraman gibi karşılanıyor, katıldıkları tanıtımlardan, oynadıkları reklamlardan büyük meblağlar kazanıyor. Türk yapımcılar, uluslararası fuarlara katılıp televizyon dizisi pazarlıyor.
Yılbaşında Dubai’ye gezi düzenleyen Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan’ın dikkatini, Türk dizilerinin başladığı saatlerde sokaklarda kimsenin kalmaması ve iş toplantılarının o saatlere konmaması çekmiş. Çağlayan’ın yaptığı açıklama şöyle: “Bu film ve dizilerde sadece Türk malının kullanımını sağlamak değil, aynı zamanda Türk yaşam tarzını da tanıtmak istiyoruz.”

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #2 (permalink)  
Alt 12-06-2010, 12:28
BeYaZ0RKiDe
 
Standart

Dizilerde tanıtılan Türk yaşam tarzı nedir, diye düşündüğümüzde karşımıza şunlar çıkıyor: Türk erkeklerinin hepsi yakışıklıdır. Türk kadınlarının hepsi güzel ve alımlıdır. Türk insanı zengindir. Güzel evlerde oturur, güzel arabalara biner. Pahalı restoranlarda yemek yer. Ayrıca karşımıza şunlar da çıkıyor: Türkiye, ahlaksız tekliflerin sıkça yapıldığı ve ahlak dışı ilişkilerin yaygın olduğu bir ülkedir. Kanun yoluyla çözülemeyen işler, silahlı toplum savunucuları tarafından çözülür.
Yukarıda saydıklarımız, bu dizilerin yurtdışında Türkiye’yi layıkıyla temsil etmediğini söyleyenlerin çekinceleri. Öte yandan bu diziler Türk ekonomisine ve yapımcılık sektörüne önemli katkılar yapıyor. Türkiye’deki doğal ve tarihi güzellikleri ön plana çıkarıyor. Dizilerde oluşturulan albeni, Türkiye’yi bir cazibe merkezi haline getiriyor. Bunu yakın zamanlarda hazırlanan rehberlere, dizilerin çekildiği mekânların eklenmesinden de anlamak mümkün. En önemlisi nasıl Amerikan dizilerinde izlediğimiz vampir ve piskopatlar bizi Amerika’nın vampir ve piskopatlardan oluşan bir ülke olduğuna ikna etmiyorsa, bu dizilerin çizdiği tablonun sinemasal bir algı oluşturduğunu da kabul etmek gerekir.
Orta Asya
* Kurtlar Vadisi
* Acı Hayat
* Asmalı Konak
* Deli Yürek
* Kınalı Kar
* Zerda
* Aliye
* Bir İstanbul Masalı
* Çocuklar Duymasın
* Tek Türkiye
* Sırlar Dünyası
* Beşinci Boyut
Ortadoğu ve Kuzey Afrika
* Asmalı Konak
* Gümüş
* Menekşe ile Halil
* Çemberimde Gül Oya
* Ihlamurlar Altında
* Elveda Derken
* Kırık Kanatlar
* Yersiz Yurtsuz
* İki Aile
* Sıla
* Bir İstanbul Masalı
* Aliye
* Annem
* Arka Sokaklar
* Asi
* Berivan
* Bıçak Sırtı
* Genco
* Kavak Yelleri
* Kınalı Kar
* Yabancı Damat
* Yaprak Dökümü
* Unutulmaz
* Kaybolan Yıllar
Asya ve Pasifik
* Çocuklar Duymasın
* Tek Türkiye
* Sırlar Dünyası
* Beşinci Boyut
* Hakkını Helal Et
* Büyük Buluşma
Avrupa ve Balkanlar
* Ezel
* Kurtlar Vadisi
* Asmalı Konak
* Yabancı Damat
* Bir İstanbul Masalı
* Gümüş
* Binbir Gece
* Unutulmaz
* Yaprak Dökümü
* Dudaktan Kalbe
* Küçük Kadınlar
* Asi

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Türk dizileri,Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde izlenme rekorları kırıyor.. http://sporsitesi.aktifhaber.com/images/news/101736.jpgBugüne kadar aralarında ''Acı Hayat'', ''Asmalı Konak'', ''Aşk-ı Memnu'', ''Kurtlar Vadisi'',...
Gelişmiş ülkelerde ralli, gelişen ülkelerde hayal kırıklığı var. http://www.aktifhaber.com/2011de-parayi-nasil-degerlendirmeli-171603h.jpg Yeni yılda yatırımcıların gözde pazarları neresi olacak? 2011 yılına...
Ortadoğu'yu etkisi altına alan Türk dizileri Latin dünyasına da sıçradı. http://i.sabah.com.tr/sbh/2010/12/11/Haber/30333634404.jpg?81167598386BAE'de izlediği Ezel dizisindeki takıları beğenen Meksikalı ünlü milyarder...
Hangi Ülkede Kaç Milyon Türk Var Tanıyalım Önce Türk Devletleri: Türkiye : 70.000.000 K.K.T.C:700.000 Azerbaycan:11.000.000 Kazakistan:16.000.000 Türkmenistan:5.000.000...
Türk dizileri çanak anten kırdırıyor Arap ülkelerinde ilgiyle izlenen Türk televizyon dizileri tartışma yaratmaya devam ediyor.

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com