Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Gezelim Görelim ve Yemek Bölümü > Türkiye ve Dünya Şehirleri Tanıtımları ile Tatil Bölgeleri > Marmara Bölgesi illeri
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul EtTürkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'da

Türkiye ve Dünya Şehirleri Tanıtımları ile Tatil Bölgeleri kategorisinde ve Marmara Bölgesi illeri forumunda bulunan Türkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'da konusunu görüntülemektesiniz.
Türkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'da Türkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'da Yedigöller Milli Parkı: Bolu'nun ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 04-14-2011, 09:14
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart Türkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'da

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Türkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'da

Türkiyede gezilmesi gereken yerler -Türkiyedeki Doğal Güzellikler Masalca.org'daYedigöller Milli Parkı:
Bolu'nun 42 km. kuzeyinde bulunan Yedigöller, yedi adet çeşitli büyüklükte gölden oluşur. Bu göllerden dördü büyük, üçü ise nispeten küçüktür ve yazın sıcak aylarda kururlar. Bu yedi gölü içine alan 550 hektarlık alan 1965 yılında "MİLLİ PARK" olarak korunmaya alınmıştır.
Toprak kayması sonucu vadi tıkanması ile meydana gelen göllerin isimleri; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl'dür. Bu göller 100 metre yükseklik farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl'dür.
Park ve çevresi iğneli ve yapraklı ağaçlar karışımı koru ormanıdır. Başlıca ağaç türleri kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağac karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdelidir.
Yaban av hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sıncap, geyik, karaca ve tavsan ile avlanmaya müsait kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Ayrıca Büyükgöl'ün üzerinde nazlı nazlı süzülen zarif kuğularda vardır.
Yılın belli zamanlarında ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Deringöl yanında bulunan Balık Üretme İstasyonundan ücret karşılığı canlı alabalık alınabilir. Doğa güzelliği ve bitki örtüsü bakımından kamping için çok uygun olan park içinde Orman Bakanlığına ait 40 yatak kapasiteli evler de mevcuttur.
Abant Gölü (Tabiat Parkı):
Bolu'nun 34 km. güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater gölüdür. 125 hektar genişliğinde bulunan gölün denizden yüksekliği 1325 m.dir. Yeraltı suları ile beslenir. En derin veri 17 m.dir.
Göl çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Çam, köknar ve kayın ağaçları ile kaplı göl ve çevresi, yazın piknik ve dinlenme yeri, kışın kış sporlarının yapılabileceği bir yerdir.
"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #2 (permalink)  
Alt 04-14-2011, 09:22
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Abant Gölü
Göl ve çevresi Orman Bakanlığına bağlı bir tabiat parkıdır. Girişte görevli park memurlarınca alınan ücretlerle gölün ve çevresinin bakimi ve temizliği yapılır.
Nadir su bitkilerinden olan sarı ve beyaz Nilüferler adeta gölün üzerini kaplamıştır. Gölün hemen hemen bütün kıyılarında bu nadide çiçekleri görmek mümkündür.
Gölde bulunan meşhur Abant Alabalığı 'SALMO TRUTTA FARIO varyete ABANTICUS" olarak litaretüre geçmiştir. Balık meraklıları yılın belirli zamanlarında, belirli bir ücret ödeyerek bu balığı avlayabilmektedirler
.
Gölcük (Orman İçi Dinlenme Merkezi):
Bolu'nun 13 km. güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür. Yüzeyi 45.000 m2, çevresi de yaklaşık 1.200 metredir.
Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı gölün kar altındaki görüntüsü muhteşemdir. Doğanın bembeyaz yorganıyla örtülü olan gölün hemen kenarında Orman Bakanlığı'nın misafirhanesi olan şirin bir yapı dikkati çeker.
Suni göl üzerindeki tahta iskele Gölcük'ün adeta simgesi olmuştur. İskeleden kiralanan kayıklarla gölde dolaşmak mümkündür.

Efteni Gölü (Su Kuşları Koruma ve Üretme Sahası):
Düzce'nin 14 km. güneybatısındadır. Denizden yüksekliği 118 m. olan Gölün en derin veri 8 metre kadardır.
Efteni Gölü ve civarındaki sazlık ve meraların su kuşlarının göc yolları üzerinde bulunması ve yörede tek sulak saha olması bakımından, kış aylarında beslemek, barınmak, bahar aylarında kuluçkaya yatmak bakımından fevkalade zengin bir yetişme ortamı teşkil etmesi sebebi ile Karabatak, Yaban Ördeği, Yaban Kazı, Flamingo, Kuğu, Su tavuğu, Sakar Meke gibi su kuşlarının uğrak yeridir.
Gölköy Baraj Gölü: Bolu'nun 10 km. batısında, Mudurnu yolu üzerindedir. Çevresi ormanlarla kaplı olan gölde çeşitli balık türleri vardır. Piknik yapmak ve olta ile balık avlamak için çok elverişlidir.
Yeniçağa Gölü: Bolu - Ankara Karayolu üzerinde, Gerede ilcesine 13 km. uzaklıkta bulunan göl, bir çanak gölüdür. Çeşitli göl kuşlarının olduğu göl, avcılar için çok müsait bir avlanma yeridir.

  #3 (permalink)  
Alt 04-14-2011, 09:23
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Karamurat Gölü (Orman İçi Dinlenme Yeri): Mudurnu'dan Akyazı'ya giden yolun kenarında bulunan göl, Karamurat Köyü yanındadır. Gölün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Dipten kaynayan ve vadilerden akan kaynak suları ile beslenir.
Çubuk Gölü: Göynük'ün 11 km. kuzeyindedir. Gölde çok lezzetli sazan ve alabalıkları olta ile avlamak serbesttir. Uygun bitki örtüsü nedeni ile kamp yapmak için idealdir.

Sülük Gölü (Tabiatı Koruma Alanı): Mudurnu - Akyazı yoluna 9 km. mesafededir. Akyokuşkavağı Köyü hudutları içerisindedir. Mudurnu ilçesine 50 km. uzaklıkta bulunan göl milli parklar koruma alanı içindedir.
Hasanlar Baraj Gölü: Yığılca ilçemizin ulaşım yolu üzerinde olup, sulama ve enerji üretim amaçlı yapılmıştır.

Sünnet Gölü (Orman İçi Dinlenme Yeri): Göynük'ün 27 km. doğusundadır. Göynük - Bolu anayolunun 22. km.'sinden sağa sapılır, ve 5 km. kadar orman yolundan gidildikten sonra Sünnet Gölüne varılır. Gölün denizden yüksekliği 820 m.'dir. En derin yeri 22 m. olan gölün alanı ise 18.75 hektardır. Civarındaki derelerden ve kaynaklardan beslenir.
Karagöl (Orman İçi Dinlenme Yeri): Kıbrısçık- Beypazarı yolu üzerinde bulunan Karagöl, bir hektar genişliğinde oldukça derin bir göldür. Çevresi tamamen ormanlık olan gölde kamp yapmak için çok güzel yerler vardır.

Akkaya Boğazı: Bolu'nun 10 km. güneyinde Mudurnu yolu üzerinde bulunan travertenler1 Bolu'nun Pamukkalesi olarak görülmeğe değer bir güzelliğe sahiptir. Yemyeşil doğa ile bütünleşen bir manzara sergileyen Akkayalar, dinlenmek ve piknik yapmak için ideal bir ortam sunar.

Samandere Şelalesi (Tabiat Anıtı): Düzce ilçesi, Kaynaşlı Bucağı Samandere Köyünde bulunan şelale, İstanbul -Ankara karayolunun 25 km. güneyindedir. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olması, içerisinde oluşan çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç tabii kaynak değerleri nedeniyle tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir.
Aktaş ve Sarıyayla Şelaleleri: Akçakoca ilçesine
bağlı Aktaş ve Sarıyayla köyleri sınırları içerisinde bulunan şelaleler çevresi piknik için ideal bir ortam sağlar.

Güzeldere Şelalesi (Orman İçi Dinlenme Yeri): Gölyaka İlçesine 13 km. mesafede, Güzeldere Köyü hudutlarında bulunan şelale; çok güzel bir doğa güzelliğine sahiptir.
Aladağ Yaylaları: Bolu'nun güneyindeki dağ yamaçları üzerinde, orman alanları arasında yer alırlar. Yemyeşil düzlükleri ile piknik için de ideal olan bu yaylalar çevresinde bulunan Orman İşletme Tesisleri, Aladağ İzcilik Kampı ve Göleti ile göz kamaştıran güzellikler sergilerler. Kamp imkânlarının da olduğu başlıca yaylalar, ,Değirmenözü, Sarıalan, Gölcük, Ardıçtepe ve Üstyaka Yaylalarıdır.

Aladağ yaylası

Kızık Yaylası: Bolu'da her dağ düzlüğü adeta bir yayladır. Yine bunlardan biri olan Kızık Yaylasının evleri, değişik mimarisiyle dikkati çeker. Bu evler hiç çivi kullanmadan, çam ağaçlarından çatkılı, kenetleme ve birbirine geçme şeklinde yapılmıştır.
At Yaylası: Bolu'nun kuzey yakasındaki dağların arkasında yer alır. Özellikle kirazları ile ünlü olan bu yayla etrafında meyve bahçeleri vardır. Burada her yıl geleneksel kiraz bayramı şenlikleri yapılır. Bunlardan başka Gerede, Kıbrısçık, Mengen, Mudurnu, Göynük, Seben ve Düzce'de çok sayıda yaylalar mevcuttur.

  #4 (permalink)  
Alt 04-14-2011, 09:23
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Dev heykeller mekânı Nemrut
Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

Doğayla iç içe bir kasaba

Karadeniz'in şirin kasabalarından olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekân. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihî bir tur da yapabilirsiniz
Amasya’nın nehir güzelleri
Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden

  #5 (permalink)  
Alt 04-14-2011, 09:26
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Tarih ve gizemi birlikte görün
Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihî yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı'da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz
Balıklar ve kuşlarla beraber

Bursa'ya 34 km. uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibarıyla değişik türden yüz binlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.

Şirince: Ege'de bir Rum köyü

İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihî bir Rum köyü Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.
İstanbul’a nefes aldıran yerler
İstanbul'da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezköy, iki akarsu arasında kalan şirin mekân Ağva veya İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.
Osmanlı köyü Cumalıkızık
Bursa'ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak


CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
O Kıyafetleri Ben Giyemem. Masalca.org'da Başrollerini Oktay Kaynarca ve Meltem Cumbul ile birlikte paylaştığı 'Nuri' adlı sit - com'da 'Reyna' karakteriyle ekrana gelen Öykü Çelik, gerçek...
Tatil Bölgeleri, Yaz Tatilinde, Haftasonları Gidilebilecek Yerler Masalca.org'da Tatil Bölgeleri, Yaz Tatilinde, Haftasonları Gidilebilecek Yerler Masalca.org'da Hürriyetin tanıtımıyla sizlere yaz tatilinde gidebileceğiniz...
Göğe Yükselen Doğal Güzellikler http://img42.imageshack.us/img42/4316/11073447.jpg http://img132.imageshack.us/img132/2995/95367225.jpg ...
Kadınların mutlaka görmesi gereken yerler... ABD'li yazar Elizondo Griest'in gözünden kadınların mutlaka görmesi gereken yerler... Hawaii'de tanrıça ziyareti, Paris'te alışveriş, İstanbul'da...
İTALYA-ROMA'da görülmesi gereken yerler İTALYA-ROMA'da görülmesi gereken yerler İTALYA-ROMA Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi) Roma’nın en büyük ve en ünlü çeşmesi olan Trevi çeşmesi...

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com