Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Genel Her Telden > Meslekler Bölümü
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Meslekler Bölümü Tüm mesleki bilgiler ve meslekler hakkında her şeyi bulup paylaşabileceğiniz bölümNanoTeknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Genel Her Telden kategorisinde ve Meslekler Bölümü forumunda bulunan NanoTeknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır? konusunu görüntülemektesiniz.
NanoTeknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nano, bilim alanında metrenin milyarda biri anlamına gelen bir ölçü birimidir.Nano Teknoloji’ye gün geçtikçe ilgi artıyor. ... 
Seçenekler
  #6 (permalink)  
Alt 03-03-2009, 09:19
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


NanoTeknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nano, bilim alanında metrenin milyarda biri anlamına gelen bir ölçü birimidir.Nano Teknoloji’ye gün geçtikçe ilgi artıyor. Birçok bilim dalında kullanılan Nano Teknoloji sayesinde doğanın sırlarını çözmeyi amaçlarken, aynı zamanda tıp, elektronik ve makine yapımında yararlanılan bu teknoloji giderek yaygınlaşıyor.

Nano Teknoloji gittikçe daha fazla ilgi uyandıran bir bilim dalı olmaya başladı. Yunanca’dan alınma olan ve “cüce” anlamına gelen Nano kelimesi bilim alanında, metrenin milyarda biri anlamına gelen ölçü birimi olarak kullanılıyor. Bu teknolojiden en fazla yararlanılan alanlar tıp, elektronik ve makine yapımı.

Nano Teknoloji kullanılarak çok küçük makineler yapılabildiği gibi “akıllı” malzemeler üretilebiliyor. İşte bu teknolojiye ilgi gösteren bilim adamları da Almanya’nın Münster kentinde buluştu. Toplantıda öncelikle Nano Teknoloji’nin fizik, kimya, biyoloji gibi birçok bilim dalını biraraya getirmesi özelliği ele alındı. Bu noktaya dikkat çeken Münster Üniversitesi Nano Teknoloji Merkezi Profesörü Harald Fuchs, Nano Teknoloji ile yaşamın sırlarını aralamayı planladıklarını belirterek, “En önemlisi sürecin kendi kendisini örgütlemesi” dedi ve bu teknoloji ile neler yapılacağını şöyle anlattı: “Biyolojik yapıların örgütlenmesinde bunu gözlemleyebiliyoruz. İşlevsel yapıların ortaya çıktığı heryerde öz örgütlenme çok önemli. Nano Teknoloji ile bizim istediğimiz şekilde çalışmak üzere kendi yapılarını örgütleyen makineler yapabiliriz. Doğanın nasıl örgütlendiğini henüz tam olarak çözemedik.

Doğadaki süreçlerin doğrusal olarak işlemediğini biliyoruz. Öyle özel yapılar var ki, doğrusal fizikle açıklamak mümkün değil.” Doğanın sırları Prof. Fuchs, doğanın sırlarını Nano Teknoloji ile çözmeyi planlıyor. Doğrusal olmayan doğal süreçlerin kare, küp ya da başka geometrik biçimlere sığdırılması mümkün değil. Ama artık bilgisayar yardımı ile geometriye uymayan doğal süreçleri de anlamak mümkün.


"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #7 (permalink)  
Alt 03-03-2009, 09:19
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Yıllar önce bir odayı tek başlarına dolduran bilgisayarlar, önce masa üstlerimize, ardından dizüstlerine, şimdilerde de cebimize girecek kadar küçüldüler. mikron boyutlarında hayatımıza giren gelişmelerse sadece bilgi işlemle sınırlı kalmıyor. Tarımdan tıbba, mikro mekanikten yongalara dek hemen her alanda nano teknolojinin günlük hayatımıza neler katacağını araştırdık. Hemen her gün mikron boyutlarında yaşanan gelişmeler sadece masaüstü ya da diz üstü sistemler için geçerli olmaktan çıktı.Bilgi işlemci arenasındaki yarışta hayati önem taşıyan nano teknoloji, artık hayatımızın her noktasında kendini gösteriyor.Tarım, biyoloji, mekanik, elektronik, tıp ve kimya alanlarında uygulanan yeni yöntemlerde de, nano teknolojinin nimetlerinden faydalanılıyor.Bu sayede geliştirilen yeni ürün, hizmet ve yöntemler, günlük hayatımıza girmeye hazırlanıyor.Geçmişine baktığımızda %u2018taze%u2019 olarak nitelendirebileceğimiz nano teknoloji üzerine yapılan çalışmalara artarken, ciddi firma ve akademik kurumların bu alana yaptığı yatırımlar milyar dolarlara ulaşmış durumda. Hal böyleyken nano teknolojinin getirilerinin somut örneklere dönüşmesi ise çok şaşırtıcı değil. Şimdi, bilim kurgudan gerçeğe dönüşen yeniliklerin hayatımıza neler getirdiğine göz atalım%u2026 Her geçen gün hızla ilerleyen teknolojinin sokaktaki insana yaşayan yüzü öncelikle cihaz boyutlarında yaşanan hızlı küçülme. Hepimizin bildiği gibi ilk bilgisayar bir oda kadar büyüktü ve yaptıkları işlemi ve hızlarını bugünkü modellerle kıyaslamak bile şu an için çok anlamsız bir davranış olarak değerlendirilebilir. Günümüzde çok güçlü bir bilgisayarın bir saat büyüklüğünde olabileceğini ve günlerce şarj edilmeden çalışabileceğini duyduğumuzda %u2018neden olmasın%u2019 diyebiliyoruz.Bundan 15 yıl önce ise 10MHz hızındaki işlemciler kullanıyorduk. Bugünse 2GHz %u2018lik bir işlemci için ise %u2018idare eder%u2019 dediğimiz bile oluyor. 15 yıl sonraysa %u2018Vay be,o zamanlar 2GHz %u2018lik işlemciler kullanırdık%u2019 diyerek kendi kendimize güleceğiz.

Değişim sınırlarına artık daha yakınız
Bir oda büyüklüğündeki bir bilgisayarın cebimize sığacak boyutlara getirilmesi elbette zor.Ama bu aşamadan sonra işlerin daha da zorlaştığı kesin.Çünkü bileşenlerdeki küçültme devam ettiği sürece farklı teknolojilerin kullanılması gerekiyor.Bir üretim teknolojisinin sınır noktasına ulaşıldığında daha başarılı yeni bir teknolojinin hazır olması gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi her yeni teknoloji yeni bir yatırım ve öğrenme - alışma süreci gerektiriyor.
Büyük gelişim,ne çok basit bir noktadan; elektrik akımının var ve yok olmasından (0 ve 1) başlamış olan bilgisayarlarda, birçok ince ayağı bulunan devre elemanları yani yongalar kullanılıyor. Silikondan üretilen yongaların içine ancak mikroskopla incelenebilecek kadar küçük olan birçok transistorlar birkaç mm² %u2018lik alana sığdırılmak zorundadır. Bugün bilgisayarlarımızda kullandığımız bir yongayı eski tip transistorlarla baskılı devre (PCB)

üzerine dizmek istersel bir ev veya bina büyüklüğünde bir PC sahibi olmamız normaldir. Tabii böyle dev bir bilgisayarın PCB üzerindeki düzgün sinyal trafiğini ve yeterli elektrik akımını sağlaması gerçek bir başarı olacaktır. Kısaca eski teknolojiyle şu anki PC %u2018lerimizin geldiği seviyeyi yakalamak mümkün değil.

Karşılaşılan sorunlar
Daha hızlı yongaların oluşturulmasında yaşanan en büyük engel devre elemanlarının üzerinde bulunan akıma olan direnci ve bunu oluşturduğu yüksek ısı.Mikron düzeyinde bir araya getirilmiş milyonlarca transistor öngörülen ısının üzerine çıkarak hatalara veya yonganın zarar görmesine neden olabiliyor.

%u2018Electromgration%u2019 adı verilen bu olayın yonganın zarar görmesine neden oluyor. %u2018Electromigration%u2019 metal atomlarının ince tabakalara bölünmüş yonganın yapısında yer değiştirmesiyle meydana geliyor. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız overclock (hızaşırtma) yapmaktan kaçınmalısınız.Diğer bir sorunsa giderek gelişen yonga oluşturma teknolojilerinin yongalarda daha küçük devre elemanlarının bulunabilmesini sağlaması. Fakat bu küçülmenin bir sınır var. Yeni teknolojiler bu sınırı giderek zorlasa da bu minik transistor ler birkaç tane molekülden oluşan bir hale gelince transistor görevini gerçekleştiremeyecek.
Yonga oluşturmada kullanılan yeni teknolojiler ve materyaller her yıl %u2018en fazla şu kadar küçülebilirler%u2019 tahmininde değişikliğe neden oluyor. Şu an geleceğin silikon yongaları filanca mikron teknolojisiyle üretilir denirse bile bu açıklama çok geçmeden değiştirilmek zorunda. Fakat yonga üreticisi firmaların mevcut teknolojilerini hesaba katarak yaptıkları üretim planları gelecek vaat ediyor.Büyük yonga üreticisi firmalar mevcut yonga basım tekniklerinin sınırlarını iyi bildiklerinden yonga oluşturma teknolojileri üzerinde çalışıyorlar. Bu teknolojiler ne kadar ileriyse o kadar çok transistoru yonga paketine sığdırabilmek mümkün oluyor. Ayrıca bu yongalar daha az güç harcıyor ve daha az ısınıyor. Doğal olarak bu özellikteki yongaları yüksek frekansta çalıştırarak işlem performansını da artırıyorsunuz. Ayrıca yongaların tasarımı, işlemcilerin ısı üretme ve yüksek saat hızlarında tutarlı çalışabilmelerini etkiliyor. Yonga üretiminde kullanılan yöntem aynı tasarıma sahip iki yongadan birinin diğerine göre daha hızlı olabilmesini sağlıyor.Daha küçük transistorlara sahip yongalar (mesela işlemciler), ürettiği ısıyı daha iyi dağıtabiliyorlar. Küçük transistorlara sahip yongalar daha düşük voltaj ve yüksek frekansla nispeten yüksek işlem döngülerine ulaşabiliyor. Alternatif yonga üretimi teknikleri

Yongalara bakır bağlantıların kullanımı alüminyuma göre daha iyi sonuç vererek sınırların biraz daha zorlanabilmesini sağlıyor.Önderliğini IBM firmasının yaptığı yalıtımlı silikon SOI (Silicon On Insulation) uygulaması yongalara %20 gibi olası bir performans artışını getiriyor.Mevcut yonga basım sistemlerinin değiştirmeden SOI %u2019nin sağlayacağı ek performans yonga üreticilerinin dikkatini çekti.

Diğer yandan Intel %u2018in Moore Yasası %u2018nı devam ettirmek ve başka alanlara yaymak için yeni silikon teknolojileri ve malzemeler üzerinde gerçekleştirdiği araştırma ve geliştirme çalışmaları arasında; Aşırı Morötesi Litografisi (Extreme Ultraviolet lithography), gerilmeli silikon (strained silicon) yeni transistor dielektrik teknolojileri gibi yenilikler bulunuyor. Intel %u2018in gelecek on yılın ikinci yarısında üretmeyi planladığı yüksek hızlı Terahetz transistorlar üzerindeki araştırma projeleri, yüksek performanslı , düzlemsel olmayan, üç geçetli deneysel CMOS transistorlar üzerine odaklanmış durumda. Bu tür bir farklı transistor yapısı ile mevcut düzlemsel tasarım yapısı ile mevcut düzlemsel tasarım yerine üç boyutlu bir mimari kullanılması, transistor geçitlerini yüzey alanını arttıracak. Bu da performansı yükselterek yüksek hızlı işlemcilerin yapılmasına olanak tanıyacak. Üretim tekniklerinin değişmesine rağmen gerçekleştirilmesi gereken transistor boyutlarının mümkün olduğunca küçültülmesi.

Nedir Moore Yasası?
1965 yılında ntel %u2018in kurucularından olan Gordon Moore %u2018un ortaya attığı Moore yasasına göre işlemcilerdeki transistor sayısı 18 ayda bir ikiye katlanır.Moore, bu yasanın sonraki on yıl boyunca geçerliliğini koruyacağını tahmin etmişti ama Intel bu yasayı günümüze kadar çiğnemeden devam ettirmeyi başardı.

Atomlar ve nano teknoloji
Doğanın temel taşını oluşturan atomların gözle görülemeyecek kadar küçük olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu atomların dizilişleri sonucunda farklı tür malzemeler meydana gelmekte. Örneğin, eğer kömür atomlarının sıralanışı değiştirilebilseydi elmas bile elde edilebilirdi.Günümüzde moleküler düzeyde üretim yöntemleri açısından çok da ileri bir durumda olmadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.Günlük yaşamın çoğu alanında yapabildiğimiz işlemler, öğütme, ezme ve ısıtma gibi yöntemlerle maddeleri şekillendirmek.

Georgia Tech Üniversitesi profesörlerinden Ralph C. Merkle %u2018in günümüzdeki işleme teknolojisi ile çok güzel bir benzetmesi var: %u201CŞu anda gerçekleştirebildiğimiz işlemler, elerinde boks eldivenleri olan bir kişinin lego oyuncaklar ile bir şeyler yapmasına benzetilebilir.Bu küçük lego parçalarının kullanarak bir şeyler yapabilirsiniz, ama yaptıklarınız oldukça kaba bir halde olur.Halbuki bu parçaları hassas bir şekilde bir araya getirebilirsek çok daha hızlı bir biçimde daha hassas ürünler ortaya çıkabiliriz. İşte bu noktada nano teknoloji devreye giriyor.Nano teknoloji sayesinde bu eldivenleri çıkarma imkanına sahip olacağız.Doğanın temel taşlarını oluşturan atomları ucuz bir biçimde ve kolayca düzenleyebileceğiz. Bu şekilde üretilen ürünler daha dayanıklı, daha hafif ve daha hassa özelliklerle donatılmış olacak.%u201D

Nano teknoloji nedir?
Nano teknoloji, atomların tek tek kullanılarak, yalnızca çalışabilen değil, iş gören, makro, dünyada olmayan niteliklere sahip aygıtların üretilmesi ve kullanılmasını amaçlayan bir alan.Türkçe %u2018ye %u2018moleküler üretim%u2019 diye çevrilebilecek nano teknoloji kavramı, son yıllarda çokça adından söz ettirmekte. Bir nanometre, milimetrenin milyonda biri. Bir başka ifadeyle, insan saçının çapının yüzde binde biri nanometreye denk geliyor.Nano değeri, maddenin atomdan önceki son basamağını gösteriyor. Nanometre terimi, antik Yunanca %u2018da %u2018cüce%u2019 anlamına gelen %u2018nano%u2019 kökünden geliyor.Nano teknolojinin bir başka tanımıysa, üretilmek istenen maddenin, atomlarından başlayarak yapılması. Kavramı ilk defa dile getiren Amerika Birleşik Devlerin %u2018den Eric Drexler %u2018dir.Nano teknoloji üzerine yoğunlaşan Foresight Enstitüsü %u2018nin kurucusu plan Drexler, ünlü MIT laboratuarındaki eğitimi sırasında, biyolojik sistemlerden esinlenerek, moleküler makineler yapılabileceğini önermiş, nano teknoloji kavramını ortaya atan kişi olmuştur

  #8 (permalink)  
Alt 03-03-2009, 09:20
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Nanometre ölçekli yapıların analizi,
Nanometre boyutunda yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması,
Nanometre ölçekli yapıların imalatı,
Nano hassasiyetli cihazların geliştirilmesi,
Nano ölçekli cihazların geliştirilmesi,
Uygun yöntemler bulunarak nanoskopik ve makroskopik dünya arasındaki bağın kurulması.

  #9 (permalink)  
Alt 03-03-2009, 09:20
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Nano nedir?


Teknoloji giderek fonksiyonu çok, boyutları küçük ürünlere doğru kaymaktadır. En fazla fonksiyonunu en küçük hacimde barındıran teknolojilere nanoteknolojiler ile ulaşılabilir. Dünya nanoteknoloji pazarının 2010-2015 yılında 1 trilyon doları bulması beklenmektedir.
Nanometre bir uzunluk birimidir. Malzemenin olabilecek en küçük boyutudur. Nano ismi bu nedenle verilmiştir.. Bir nanometrede yaklaşık 5-10 atom dizilir.
Doğada ve sanayide belirli fonksiyonları sağlayan binlerce malzeme var.Bu malzemeler tek başlarına bir ya da daha fazla avantajı sağlıyor ama beraberinde başka dezavantajlar getirebiliyor. Malzemeleri standart yöntemlerle birbirlerine ekleyerek oluşturduğumuz karışımlarda da mükemmel yakalanamıyor. İri, hantal, ağır ve kırılgan ürünlerle karşılaşılıyor.
21. yüzyılın teknolojisi olarak kabul edilen nanoteknoloji sınırsız çözümler üretiyor. Maddeleri nano büyüklüğüne indirgediğimizde yani metrenin milyarda biri büyüklüklere, çok az miktarda uygun malzemeler moleküler yapıda yeniden tasarlanabiliyor. Nano boyutlardaki maddeler çok daha farklı özellikleriyle çıkabiliyor Madde yeniden istenen şekilde birçok maddeden oluşturulabiliyor. Yani nanoteknoloji ile molekül tasarımı yapılıyor.

Nanoteknoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Nanoteknoloji, nanometre ölçeğindeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayların anlaşılması kontrolü ve üretimi amacıyla, fonksiyonel materyallerin, cihazların ve sistemlerin geliştirilmesidir. Nano ölçekteki olayların manipulasyonu ile bilim ve teknolojide yeni ufuklar açılmaya başlamıştır.
[değiştir]
Nanoteknolojinin Amaçları
 • Nanometre ölçekli yapıların analizi,
 • Nanometre boyutunda yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması,
 • Nanometre ölçekli yapıların imalatı,
 • Nano hassasiyetli cihazların geliştirilmesi,
 • Nano ölçekli cihazların geliştirilmesi,
 • Uygun yöntemler bulunarak nanoskopik ve makroskopik dünya arasındaki bağın kurulması.
[değiştir]
Nanoteknolojinin Kullanım alanları

Endüstriyel Alanda
Mikrosensörlerin, mikromakinaların, optoelektronik elemanların imalatı ve uygun şekilde bir araya getirilmesi.
Medikal Alanda
Mikro cerrahide (göz, beyin vb.), Diagnostik kitlerde, Bilimsel Araştırmalarda, Yüzey karakterizasyonu ve modifikasyonu, Mikroorganizmaların taşınması, DNA modifikasyonu vb...
[değiştir]
KaynakçaNanoteknoloji Nedir?

Bundan yıllar önce bir TRT belgeselinde görmüştüm. İngilizcesi ile “Self Assembly”, yani kendi kendine monte diye anlatabileceğimiz bir fikir beni büyülemişti. “Self assembly” nanoteknoloji ile özdeş oldu yıllar sonra ki zaten ayrı şeyler değildiler. Yıllar geçti aradan şimdi heryerde bir nano çılgınlığı almış başını gidiyor.

Nanoteknoloji’nin birçok tanımı vardır. Bence en güzel ve en zarif tanım : “Atomsal düzeyde mühendislik”. Diğer tanımlarına ise Amerikan hükümeti raporlarından erişebilirsiniz. Burada önemli olan bir etki veya materyalin 100 nanometre civarında olmasıdır. Nanoteknoloji biraz da ilginç bir tartışma ortamı, mesela malzeme bilimciler nanoteknolojinin en çok kendileri ile ilgili olduğunu iddia ederler. Kimyacılar ve fizikçiler de bu tartışmaya katılırlar. Sonunda nanoteknoloji kralın paylaşılamayan kızı olur, çıkar.

Bilim tarihi uzun zamandır sürekli branşlaşmaya gitti, hatta Türkiye de çokça kullanılan bir söz vardır: “Her şeyden biraz bileceğine, bir şeyi tam bil” diye. Nanoteknoloji bu görüşü savunanları sanırım bayağı bir üzecektir. Çünkü bilimsel gelişmenin atomik boyut sınırlarına dayanması ile bir anlamda bilimler de ortak bir noktaya yaklaşmışlardır.

Artık canlıların sırrını çözmek için molekülleri ve bağ yapılarını bilmek, fizik kanunlarını uygulamak için kimyayı öğrenmek ve elektronik çipler imal etmek için hem kimya hem fizik bilmek, atomları anlamak için kuantum fiziğini idrak edebilmek gerekiyor. Sanki Nanoteknoloji, etrafında bilimlerin el ele tutuştuğu ve bu yardımlaşma ile büyüyen bir çocuk.

Genelde insanların yeni bir “oloji” ye karşı ilk soruları “bunun faydası ne?”, özellikle orta yaşlı memurların sorduğu “para kazandırıyor mu?”oluyor. Faraday’ın verdiği enfes bir cevap vardır, taşı gediğine koyar usta bilim adamı : “Peki yeni doğmuş bir bebeğin dünyaya faydası nedir?”

Nanoteknoloji hayatımızı gerçekten çok değiştirecek ve bilime bakış açımızı da…
NANOYAPI ve NANOTEKNOLOJİ NEDİR?
Nano Yunancadan gelen bir sözcüktür ve anlamı ‘cüce’ dir. Nano ile tanımlanan ifadeler, herhangi bir ölçünün milyarda birini gösterir. Örneğin; nanometre, metrenin milyarda birini (1nm =10-9m) ifade etmektedir.


Yukarıdaki resimde Üniversity of California at Los Angeles ifadesinin nanolitografi ile yazılışı gösteriliyor. Arkasındaki karınca resmi ise yazının boyutu hakkında fikir vermek için kullanılmış bir örnektir.
Nanoteknoloji; maddenin nonometre ölçeğinde yani atomsal, moleküler ve supramoleküler yapılar düzeyinde denetlenmesi yoluyla yeni malzeme, cihaz ve sistemlerin tasarlanmasını ve üretilmesini konu alan bir teknoloji dalıdır. Nanoteknoloji dünyası; üç atomlu ufak bir su molekülünden, hemoglobin gibi oksijen taşıyan çok daha büyük bir protein molekülüne yada daha da büyük DNA zincirine kadar çok geniş bir alanı kaplar.
NANOYAPININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Nano ölçekli metaryeller külçe metaryellere göre daha farklı ve üstün nitelikli mekanik, elektrik, ısıl, optik ve kimyasal özelliklere sahip olduklarından son yılların en dikkat çekici çalışma alanlarını oluşturmaktadırlar.
 • Hacme göre yüksek yüzey-hacim oranına sahip olma (geniş ölçüde yüzey atomlarına sahip)
 • Yapı atomsal düzeye indirgendiğinden klasik fizik yerine kuantum etkiler işin içine giriyor.
 • Kuantum kuyusu gibi davranan nanoyapıların bant aralığı yapısı da değişiyor.
 • Külçe halinde oda sıcaklığında tepkimeye girmeyen altın 3-5 nm boyutlarında pek çok tepkimeyi tetikleyebiliyor.
KULLANIM ALANLARI NELERDİR?
Nano yapılar elektronik, optoelektronik, sensör, laser yapımı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Bügün uygulama alanlarına bir kaç örnek verirsek,
 • Manyetikleştirilmiş nano katmanları en ufak değişiklikleri farkedecek şekilde bir chip içine integre ediliyor. Bu ufak yapı trafik sensörü olarak yalnızca uçak ve otomobilleri tanımakla kalmıyor, manyetik alanlarına bakarak tiplerini de belirliyebiliyor.
 • ‘Hypertermie’ ilacı adı verilen ve kanserle mücadelede kullanılan ilaç şimdiden klinik deneylerde yer alıyor. Bu ilaç yaklaşık 10 nm boyutlarında ve tümör dokusu tarafından içine çekilen küçük manyetik parçacıklardan ibaret. Dışarıya yerleştirilen manyetik alan ile kontrol ediliyor.
 • Bilim adamları biyolojik moleküllerle bir test tüpü içinde bilgisayar oluşturmayı başardılar. Bu 1mm'nin onda biri kadar olan su damlacığı içindeki 1 trilyon bilgisayarın aynı işlemi yapması anlamına geliyor.
 • Hücrelerle bağlantılı proteinlerin eser miktardaki izlerini saptayarak prostat kanserinin yayıldığı yeri işaretleyen silikondan nanokablolar yapıldı.
 • Külçe halinde oda sıcaklığında tepkimeye girmeyen altın 3-5 nm boyutlarında pek çok tepkimeyi tetikleyebiliyor.
Nanoyapılar bize sadece bugün için değil gelecek içinde umut veriyor. Özellikle tıp alanında büyük çığır açacağı düşünülüyor. Yapılacak nanorobotlar kan ile hastalıklı bölgelere ulaşacak ve gerekli işlemi gerçekleştirebilecek.
ELDE EDİLEN NANOYAPILAR
Nano yapıların oluşturulmasında kullanılan teknikler ve bu tekniklerde kullanılan parametrelerin değişimi ile nanowire, nanorod, nanotetrapod, nanotube, nanobrush, nanoring, nanowhisker gibi pek çok farklı şekle sahip yapı elde etmek mümkündür.
Ayrıca elde edilmiş tek tip nano yapının bir kaç parametresinin değişimi ile boyutlar üzerinde oynama yapmayı olanaklı kılmaktadır.
Bu parametreler:
 • Hazırlanış şartları
 • Uygulama süresi
 • Hazırlanma basıncı
 • Kullanılan malzeme miktarı ve saflığı
 • Taşıyıcı gaz özellikleri
 • Sıcaklık
Değişen sıcaklık parametresinin yapı üzerine etkisinin bir örneği aşağıdaki şekilde verilmiştir.

NANOTÜPLER
NANOWIRE
NANORODNANOTERAPOD
ELDE EDİLİŞ YÖNTEMLERİ
Nanoyapılar fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki yöntemle elde edilirler. Biz laboratuarımızda fiziksel yöntemlerden vapour liquid solid tekniğini kullanıyoruz.
Vapor Liquid Solid (VLS)
Basit ve ucuz bir teknik olduğu için en fazla kullanılan nanoyapı elde etme metodudur.
VLS üç basamak altında incelenir.
 1. Çekirdeklenme
 2. Çökelme
 3. Biriktirme
Çekirdeklenme basamağında nano boyuttaki metal parçaçıklar alttaş üzerine yerleşir. (Alttaş ve kaynak metaryel tüp içine yerleştirilen alümina veya quartz tüp içinde yer alırlar.) Nano boyutta metal parçaçık yerleşimi için eutectic sıcaklık üzerinde çalışmak gerekir. Daha sonra tüp fırın merkezinden elde edilen kaynak metaryal buharı taşıyıcı gaz vasıtası ile tüp fırın içinde merkeze göre daha düşük sıcaklıktaki bölgeye yerleştirilmiş olan alttaş üzerine biriktirilirerek metalce yoğun bir ortam oluşturulur. Bu eutectic alaşım saturasyona (doyum) ulaştığında çökelme aşaması başlamış olur. Kaynak metaryel sıvı – katı ara yüzeyine doğru çökelir. Sıvı yüzeyde metal için yapışma katsayısı yüksek olduğundan birikme bu yüzey üzerinden sağlanır.

nano teknolojiatomların yerleri ile oynamaktır.. mesela kömürde karbon atomundan oluşmuştur elmasta.. ama biri çok pahalı ve kırılmaz diğeri ucuz ve çabuk kırılır hatta yanarak bizi ısıstır. kömür ve elmas ta bulunan karbon atomlarının dizilişleri farklıdır işte nano teknoloji bunların yerlerini istediği gibi dizmemizi sağlar.. mesela neler yapılabilir.. hiç kirlenmeyen elbiseler.. düşünsenize asla yıkamanıza gerek kalmıcak.. hiç kırılmayan cam tabaklar.. asla kokmayan ve yırtılmayan coraplar kıyafetler yapılabilir.. ve bu saydıklarım 4 sene sonra piyasaya çıkıcak. bundan emin olabilirsiniz.. bukadar emin konuşmamın sebebi ben fizik bölümü öğrencisiyim. bu konuda araştırmalar yapıyorum sizin en kolay şekilde anlayabilmeniz için bu şekilde açıkladım nano teknolojiyi.. işin teknik kısmı elbette çok karmasık.. ama oraya girmicem.. mesela erkekleri ilgilendiren bir konuda şöyle olabilir arabanız asla toz tutmucak çamur lekesi tutmucak ve asla kirlenmicek sizde arabanızı 3 günde bir yıkamak zorunda kalmıcaksınız ve boyası asla zarar görmücek nasıl güzel dimi.. ev hanımları artık çamaşır yıkamak ve ütü derdiniz sona ericek daha da detaylı bilgi isterseniz söylemeniz yeterli..


Nano nedir?


Teknoloji giderek fonksiyonu çok, boyutları küçük ürünlere doğru kaymaktadır. En fazla fonksiyonunu en küçük hacimde barındıran teknolojilere nanoteknolojiler ile ulaşılabilir. Dünya nanoteknoloji pazarının 2010-2015 yılında 1 trilyon doları bulması beklenmektedir.
Nanometre bir uzunluk birimidir. Malzemenin olabilecek en küçük boyutudur. Nano ismi bu nedenle verilmiştir.. Bir nanometrede yaklaşık 5-10 atom dizilir.
Doğada ve sanayide belirli fonksiyonları sağlayan binlerce malzeme var.Bu malzemeler tek başlarına bir ya da daha fazla avantajı sağlıyor ama beraberinde başka dezavantajlar getirebiliyor. Malzemeleri standart yöntemlerle birbirlerine ekleyerek oluşturduğumuz karışımlarda da mükemmel yakalanamıyor. İri, hantal, ağır ve kırılgan ürünlerle karşılaşılıyor.
21. yüzyılın teknolojisi olarak kabul edilen nanoteknoloji sınırsız çözümler üretiyor. Maddeleri nano büyüklüğüne indirgediğimizde yani metrenin milyarda biri büyüklüklere, çok az miktarda uygun malzemeler moleküler yapıda yeniden tasarlanabiliyor. Nano boyutlardaki maddeler çok daha farklı özellikleriyle çıkabiliyor Madde yeniden istenen şekilde birçok maddeden oluşturulabiliyor. Yani nanoteknoloji ile molekül tasarımı yapılıyor.

Nanoteknoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Nanoteknoloji, nanometre ölçeğindeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayların anlaşılması kontrolü ve üretimi amacıyla, fonksiyonel materyallerin, cihazların ve sistemlerin geliştirilmesidir. Nano ölçekteki olayların manipulasyonu ile bilim ve teknolojide yeni ufuklar açılmaya başlamıştır.
[değiştir]
Nanoteknolojinin Amaçları
 • Nanometre ölçekli yapıların analizi,
 • Nanometre boyutunda yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması,
 • Nanometre ölçekli yapıların imalatı,
 • Nano hassasiyetli cihazların geliştirilmesi,
 • Nano ölçekli cihazların geliştirilmesi,
 • Uygun yöntemler bulunarak nanoskopik ve makroskopik dünya arasındaki bağın kurulması.
[değiştir]
Nanoteknolojinin Kullanım alanları

Endüstriyel Alanda
Mikrosensörlerin, mikromakinaların, optoelektronik elemanların imalatı ve uygun şekilde bir araya getirilmesi.
Medikal Alanda
Mikro cerrahide (göz, beyin vb.), Diagnostik kitlerde, Bilimsel Araştırmalarda, Yüzey karakterizasyonu ve modifikasyonu, Mikroorganizmaların taşınması, DNA modifikasyonu vb...
[değiştir]
KaynakçaNanoteknoloji Nedir?

Bundan yıllar önce bir TRT belgeselinde görmüştüm. İngilizcesi ile “Self Assembly”, yani kendi kendine monte diye anlatabileceğimiz bir fikir beni büyülemişti. “Self assembly” nanoteknoloji ile özdeş oldu yıllar sonra ki zaten ayrı şeyler değildiler. Yıllar geçti aradan şimdi heryerde bir nano çılgınlığı almış başını gidiyor.

Nanoteknoloji’nin birçok tanımı vardır. Bence en güzel ve en zarif tanım : “Atomsal düzeyde mühendislik”. Diğer tanımlarına ise Amerikan hükümeti raporlarından erişebilirsiniz. Burada önemli olan bir etki veya materyalin 100 nanometre civarında olmasıdır. Nanoteknoloji biraz da ilginç bir tartışma ortamı, mesela malzeme bilimciler nanoteknolojinin en çok kendileri ile ilgili olduğunu iddia ederler. Kimyacılar ve fizikçiler de bu tartışmaya katılırlar. Sonunda nanoteknoloji kralın paylaşılamayan kızı olur, çıkar.

Bilim tarihi uzun zamandır sürekli branşlaşmaya gitti, hatta Türkiye de çokça kullanılan bir söz vardır: “Her şeyden biraz bileceğine, bir şeyi tam bil” diye. Nanoteknoloji bu görüşü savunanları sanırım bayağı bir üzecektir. Çünkü bilimsel gelişmenin atomik boyut sınırlarına dayanması ile bir anlamda bilimler de ortak bir noktaya yaklaşmışlardır.

Artık canlıların sırrını çözmek için molekülleri ve bağ yapılarını bilmek, fizik kanunlarını uygulamak için kimyayı öğrenmek ve elektronik çipler imal etmek için hem kimya hem fizik bilmek, atomları anlamak için kuantum fiziğini idrak edebilmek gerekiyor. Sanki Nanoteknoloji, etrafında bilimlerin el ele tutuştuğu ve bu yardımlaşma ile büyüyen bir çocuk.

Genelde insanların yeni bir “oloji” ye karşı ilk soruları “bunun faydası ne?”, özellikle orta yaşlı memurların sorduğu “para kazandırıyor mu?”oluyor. Faraday’ın verdiği enfes bir cevap vardır, taşı gediğine koyar usta bilim adamı : “Peki yeni doğmuş bir bebeğin dünyaya faydası nedir?”

Nanoteknoloji hayatımızı gerçekten çok değiştirecek ve bilime bakış açımızı da…


NANOYAPI ve NANOTEKNOLOJİ NEDİR?
Nano Yunancadan gelen bir sözcüktür ve anlamı ‘cüce’ dir. Nano ile tanımlanan ifadeler, herhangi bir ölçünün milyarda birini gösterir. Örneğin; nanometre, metrenin milyarda birini (1nm =10-9m) ifade etmektedir.


Yukarıdaki resimde Üniversity of California at Los Angeles ifadesinin nanolitografi ile yazılışı gösteriliyor. Arkasındaki karınca resmi ise yazının boyutu hakkında fikir vermek için kullanılmış bir örnektir.
Nanoteknoloji; maddenin nonometre ölçeğinde yani atomsal, moleküler ve supramoleküler yapılar düzeyinde denetlenmesi yoluyla yeni malzeme, cihaz ve sistemlerin tasarlanmasını ve üretilmesini konu alan bir teknoloji dalıdır. Nanoteknoloji dünyası; üç atomlu ufak bir su molekülünden, hemoglobin gibi oksijen taşıyan çok daha büyük bir protein molekülüne yada daha da büyük DNA zincirine kadar çok geniş bir alanı kaplar.
NANOYAPININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Nano ölçekli metaryeller külçe metaryellere göre daha farklı ve üstün nitelikli mekanik, elektrik, ısıl, optik ve kimyasal özelliklere sahip olduklarından son yılların en dikkat çekici çalışma alanlarını oluşturmaktadırlar.
 • Hacme göre yüksek yüzey-hacim oranına sahip olma (geniş ölçüde yüzey atomlarına sahip)
 • Yapı atomsal düzeye indirgendiğinden klasik fizik yerine kuantum etkiler işin içine giriyor.
 • Kuantum kuyusu gibi davranan nanoyapıların bant aralığı yapısı da değişiyor.
 • Külçe halinde oda sıcaklığında tepkimeye girmeyen altın 3-5 nm boyutlarında pek çok tepkimeyi tetikleyebiliyor.
KULLANIM ALANLARI NELERDİR?
Nano yapılar elektronik, optoelektronik, sensör, laser yapımı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Bügün uygulama alanlarına bir kaç örnek verirsek,
 • Manyetikleştirilmiş nano katmanları en ufak değişiklikleri farkedecek şekilde bir chip içine integre ediliyor. Bu ufak yapı trafik sensörü olarak yalnızca uçak ve otomobilleri tanımakla kalmıyor, manyetik alanlarına bakarak tiplerini de belirliyebiliyor.
 • ‘Hypertermie’ ilacı adı verilen ve kanserle mücadelede kullanılan ilaç şimdiden klinik deneylerde yer alıyor. Bu ilaç yaklaşık 10 nm boyutlarında ve tümör dokusu tarafından içine çekilen küçük manyetik parçacıklardan ibaret. Dışarıya yerleştirilen manyetik alan ile kontrol ediliyor.
 • Bilim adamları biyolojik moleküllerle bir test tüpü içinde bilgisayar oluşturmayı başardılar. Bu 1mm'nin onda biri kadar olan su damlacığı içindeki 1 trilyon bilgisayarın aynı işlemi yapması anlamına geliyor.
 • Hücrelerle bağlantılı proteinlerin eser miktardaki izlerini saptayarak prostat kanserinin yayıldığı yeri işaretleyen silikondan nanokablolar yapıldı.
 • Külçe halinde oda sıcaklığında tepkimeye girmeyen altın 3-5 nm boyutlarında pek çok tepkimeyi tetikleyebiliyor.
Nanoyapılar bize sadece bugün için değil gelecek içinde umut veriyor. Özellikle tıp alanında büyük çığır açacağı düşünülüyor. Yapılacak nanorobotlar kan ile hastalıklı bölgelere ulaşacak ve gerekli işlemi gerçekleştirebilecek.
ELDE EDİLEN NANOYAPILAR
Nano yapıların oluşturulmasında kullanılan teknikler ve bu tekniklerde kullanılan parametrelerin değişimi ile nanowire, nanorod, nanotetrapod, nanotube, nanobrush, nanoring, nanowhisker gibi pek çok farklı şekle sahip yapı elde etmek mümkündür.
Ayrıca elde edilmiş tek tip nano yapının bir kaç parametresinin değişimi ile boyutlar üzerinde oynama yapmayı olanaklı kılmaktadır.
Bu parametreler:
 • Hazırlanış şartları
 • Uygulama süresi
 • Hazırlanma basıncı
 • Kullanılan malzeme miktarı ve saflığı
 • Taşıyıcı gaz özellikleri
 • Sıcaklık
Değişen sıcaklık parametresinin yapı üzerine etkisinin bir örneği aşağıdaki şekilde verilmiştir.

NANOTÜPLER
NANOWIRE
NANORODNANOTERAPOD
ELDE EDİLİŞ YÖNTEMLERİ
Nanoyapılar fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki yöntemle elde edilirler. Biz laboratuarımızda fiziksel yöntemlerden vapour liquid solid tekniğini kullanıyoruz.
Vapor Liquid Solid (VLS)
Basit ve ucuz bir teknik olduğu için en fazla kullanılan nanoyapı elde etme metodudur.
VLS üç basamak altında incelenir.
 1. Çekirdeklenme
 2. Çökelme
 3. Biriktirme
Çekirdeklenme basamağında nano boyuttaki metal parçaçıklar alttaş üzerine yerleşir. (Alttaş ve kaynak metaryel tüp içine yerleştirilen alümina veya quartz tüp içinde yer alırlar.) Nano boyutta metal parçaçık yerleşimi için eutectic sıcaklık üzerinde çalışmak gerekir. Daha sonra tüp fırın merkezinden elde edilen kaynak metaryal buharı taşıyıcı gaz vasıtası ile tüp fırın içinde merkeze göre daha düşük sıcaklıktaki bölgeye yerleştirilmiş olan alttaş üzerine biriktirilirerek metalce yoğun bir ortam oluşturulur. Bu eutectic alaşım saturasyona (doyum) ulaştığında çökelme aşaması başlamış olur. Kaynak metaryel sıvı – katı ara yüzeyine doğru çökelir. Sıvı yüzeyde metal için yapışma katsayısı yüksek olduğundan birikme bu yüzey üzerinden sağlanır.

nano teknolojiatomların yerleri ile oynamaktır.. mesela kömürde karbon atomundan oluşmuştur elmasta.. ama biri çok pahalı ve kırılmaz diğeri ucuz ve çabuk kırılır hatta yanarak bizi ısıstır. kömür ve elmas ta bulunan karbon atomlarının dizilişleri farklıdır işte nano teknoloji bunların yerlerini istediği gibi dizmemizi sağlar.. mesela neler yapılabilir.. hiç kirlenmeyen elbiseler.. düşünsenize asla yıkamanıza gerek kalmıcak.. hiç kırılmayan cam tabaklar.. asla kokmayan ve yırtılmayan coraplar kıyafetler yapılabilir.. ve bu saydıklarım 4 sene sonra piyasaya çıkıcak. bundan emin olabilirsiniz.. bukadar emin konuşmamın sebebi ben fizik bölümü öğrencisiyim. bu konuda araştırmalar yapıyorum sizin en kolay şekilde anlayabilmeniz için bu şekilde açıkladım nano teknolojiyi.. işin teknik kısmı elbette çok karmasık.. ama oraya girmicem.. mesela erkekleri ilgilendiren bir konuda şöyle olabilir arabanız asla toz tutmucak çamur lekesi tutmucak ve asla kirlenmicek sizde arabanızı 3 günde bir yıkamak zorunda kalmıcaksınız ve boyası asla zarar görmücek nasıl güzel dimi.. ev hanımları artık çamaşır yıkamak ve ütü derdiniz sona ericek daha da detaylı bilgi isterseniz söylemeniz yeterli..


Son zamanlarda önemli gelişmeler kaydedilen nano teknolojiyle metrenin milyarda biri oranında suni parçalar üretmek mümkün. Bu teknoloji yardımıyla uzun süre solmayan boyalar, etkisini hızlı gösteren ve daha etkili ilaçlar veya daha uzağa gidebilen golf topları üretilebiliyor. Bu alanda, hükümetin de desteğiyle önemli gelişmeler kaydeden Tayvan, 2012'ye kadar 32 milyon dolarlık ürün üretecek. Böylece 350 milyar dolarlık Tayvan ekonomisinin yüzde 10'unu kaplayacak.
Tayvan bu sektörde Fransa ve Hindistan'ın önünde bulunsa da Çin ve Güney Kore gibi komşularının hala gerisinde. Tayvan'da bulunan fabrikaların çoğu üretim ucuzluğu nedeniyle 1980'lerin sonundan bu yana Çin'e göç ediyor. Bu durum karşısında, düşük teknoloji üretiminin Çin'e göç etmesine göz yuman ve bir yandan da strateji değişikliğine giden Tayvan artık daha çok araştırma ve geliştirmeye odaklanmış bulunuyor
Yüksek teknolojide yeni gelişen ''nanoteknoloji'' kolunda çığır açabilecek deneme, ABD'nin California-Papadena'daki Teknoloji Enstitüsü'nce (CTE) açıklandı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) en önemli kurumlarından biri olan Jet Propulsion Laboratory'nin (Jet Motorları Gelitirme Merkezi) de dahil olduğu California Teklonoji Enstitüsü'nden Paul Rothemund, ''Japon kağıt şekil sanatı olan origami yöntemlerini kullanarak yaş**ın temel yapı taşı DNA zincirini katlayarak yeni işlevler geliştirme yollarını denediğini'' açıkladı.

Rothemund, bilim adamlarının, saçın 80 binde 1 büyüklüğünü anlatan, yani metrenin milyarda 1'i olan ''nano'' ölçüsünde çok küçük yeni cihazların origami yapımıyla başarılı olabileceklerini bildirdi. Rothemund, Nature Dergisi'ndeki yazısında, atom düzeyinde veya moleküler düzeyde inşa anlamına gelen nanoteknolojide, ''origamiye örnek olarak'' gülen yüz, üçgen, yıldız, Amerika kıtasınınn bakteriden daha küçük biçimini çizdiğini gösteriyor.

Nanoteknoloji, doğada işlediği gibi, fotosentez, kas hareketlerini örnek alıyor. Nanoteknoloji, kozmetik, bilgiyasar yongaları, kendini temizleyen pencereler ve kirlenmeyen kumaş yapımında halen kullanılıyor. Araştırmayı yürüten CTE uzmanı Rothemund, ''Biyologlar, kimyagerler nanoteknoloji origamisini yeni proteinlerle yeni maya yapılarını geliştirmede kullanabilirler'' dedi.

ABD'nin Wisconsin Eyaleti Üniversitesi (Madison) Öğretim Üyesi Dr. Lyooyd Smith, nanoteknoloji-DNA origamisi için, ''DNA zinciri merdiven parçalarının bilgisayarda yeni yapı iskelelerine dönüştürme işlemi çok ilgi çekici çalışma'' dedi. Origami-nanoteknoloji'nin öncüsü Rothemund, ''Bilim adamları için origamiyi DNA'da yeni yapılara dönüştürmek daha kolay'' dedi.

  #10 (permalink)  
Alt 03-03-2009, 09:21
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

21. YÜZYILIN EN ÖNEMLİ DEVRİMİ

NANO TEKNOLOJİ - Bekbars.com

Nano Teknoloji içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli sanayi devrimi olarak nitelendiriliyor. Kirlenmeyen ve kendi kendini temizleyen yüzeyler, bakterisiz ortamlar, birçok hastalığın tedavisi, çizilmeyen arabalar. Aslında birçoğu bugün hayatımıza girdi bile!Nano teknoloji sayesinde üzerinize giydiğiniz elbisenin veya evlerinizdeki koltukların ıslanmaması, kirlenmemesi mümkün. Otomotiv sektörünün en önemli sorunlarından biri olan araçların üzerindeki boyaların çizilmesi ve kaportalarının aşınması sorunu da nano teknoloji sayesinde çözülüyor.

Çok fazla pencereye sahip olan ve temizlenmesi sorun olan dış cepheler kendi kendini temizleyebiliyor. Ev kadınlarının nefret ettiği mutfak, banyo ve tuvalet temizliği sorun olmaktan çıkmış durumda. Ahşap veya beton yapılar nemden, sudan veya kirden etkilenmiyor.

Aslında doğada zaten var olan mevcut birçok teknoloji hayata geçirilmiş. Örneğin Amazon ve Afrika da balta girmemiş ormanlarda yetişen ve oradaki insanlar tarafından kutsal kabul edilip uğruna tapınılan bir bitki olan Lotus çiçeği hayatı boyunca hiçbir şekilde üzerinde su, yağmur, çamur ve kir barındırmamaktadır. Lotus çiçeğinden esinlenerek hayata geçirilmiş nano teknolojik koruma sistemleriyle elde edilen bu sonuca da lotus etkisi deniliyor.

Dünya ülkelerinin 2008 için bu teknolojiye ayırdıkları pay tam 8,6 milyar dolar. 2015 yılı için belirtilen rakam ise 1 trilyon dolar.


NANO TEKNOLOJİDEN YARARLANAN BİR TÜRK ŞİRKETİ

Bekbars: 2007 yılında faaliyete başlayan Bekbars, Nano teknolojiden yararlanarak tekstilin her türünü, camı, plastiği, ahşabı, çeliği, betonu ve benzeri yüzeylerin kaplamasını (korumasını) yapıyor. Kullanılan ürüner gözle görülmüyor, ürnlerin koruma yapılan yüzeye veya insana herhangi bir zararı olmadığı gibi anti bakteriyel özelliğide mevcut.

Kaplanan yüzeyler lotus çiçeğinde olduğu gibi suyu, kiri ve yağı itme özelliği kazanıyor.
Beğenilerek büyük meblağlara alınan koltuklar, elbiseler, temizliği zaman alan ocaklar, lavabolar, küvetler, duş kabinleri, ankastre ürünler, üzerlerine katran, çamur ve benzeri şeyler sıçrayan otomobiller, sürekli silinmesi gereken pencere camları dert olmaktan çıkıyor. Bekbars’ın sunduğu dış cephe camlarının kendinden temizlenmesini sağlayan ürünüyse bir çok kişiyi mutlu edecek.

Bekbars, www.bekbars.com adlı internet sitesinden kullanıcıları için kaplanan yüzeylerin inanılmaz videolarını sunuyor. Hemen söyleyelim ürünlerin fiyatları neredeyse temizlik maddelerinkiyle aynı. Zaten kaplamanın 1yıl ile 15 senelik ömrü ve sağladığı faydalar göz önüne alındığında fiyatlar hiç de pahalı gelmiyor.


NANO KAPLAMA NEDİR?

Merkezi Samsun’da olan ve nano teknolojik yüzey koruma işi yapan Bekbars Türkiye’deki en yetkili firma olarak göze çarpıyor. Bekbars yetkilileri Nano kaplama için: “Nano teknolojik yüzey koruma sistemi nano teknolojisi esas alınarak üretilmiş bir kaplama malzemesidir. İçeriğinde elmas, gümüş, cam ve seramik bulunan bu kaplamanın amacı kaplanan yüzeylerin kir ile temasını en aza indirgemektir. Nano kaplanan yüzeyler su ve yağ gibi sıvı maddeleri itme özelliği kazanırlar, böylece sıvılar yüzey üstüne yapışamazlar ve boncuk tanesi şeklinde kalırlar. Bilindiği gibi Lotus bitkisinin yaprağına düşen yağmur damlaları, yaprağın üzerinden kayarak yere damlarlar. Niçin? Su damlası yaprak yüzeyi ile bir bağlantı oluşturamaz. Bunun etkisiyle su esaslı olan yapışkan maddeler, bal, yağ ve diğer akışkansı sıvılar bu tip yüzeylerde tutunamazlar. Bu olay şimdilerde bilim adamları tarafından ele alınmakta ve bundan Nano kaplamaları vasıtasıyla faydalanılmaya çalışılmaktadır.Temizlik işleri bu sayede kolaylaşmış, bu iş için gerekli zamanda azalmalar olmuş ve temizlik maddelerinin kullanılması yalnızca istisnai hallerde zaruri olmuştur.”diye konuştular.

Peki nano kaplamanın faydaları nelerdir?
Hayatımıza ne gibi kolaylıklar getirebilir?
Zararları var mıdır?
Kimler bu teknolojiden yararlanabilir?
Nerelerde kullanılır?
Pahalı mıdır?OTOMOBİLİNİZİN DEĞERİNİ ARTIRIYOR

Nanoyla kaplanmış otomobil boyaları taş vurmalarının yarattığı çiziklere karşı dayanıklı hale geliyor. Kaplanan yüzey kir ile teması en az düzeye indirgiyor. Ayrıca, kaplanan yüzey su ve yağ gibi sıvıları itme özelliği kazanıyor. Yüzey temizleme maddelerine ve basınçlı buhar makinelerine gerek kalmadan zift, sinek artıkları ve kuş pislikleri su veya nemli bir bezle temizlenebiliyor. Pastaya ve cilaya gerek kalmadan parlaklık korunuyor.

Dayanma süresi ise yaklaşık 2yıl. Fakat bu hava koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Yetkililer 2 yıllık süre zarfında etkinin tamamen kaybolmayacağını fakat azalabileceğini belirtiyorlar. 2 yıl sonunda tekrar yapıldığında ise nano parçacıkları boyanın üstüne daha iyi tutunabildiklerinden ilk yapılan kaplamadan daha etkili oluyor. Kaplama paslanmaya karşıda koruyor. Dolayısıyla aracınızın ömrü uzarken değeri de artıyor.

En zor temizlenen yerlerden biri olan jantlar kaplama yapıldıktan sonra suyla veya nemli bir bezle temizlenebiliyor. Jantlar çok uzun bir süre parlaklığını koruyor.

KAZA RİSKİ AZALIYOR

Nano teknolojik yüzey koruma sistemleri otomobil camında da uygulanabiliyor. Özellikle kötü hava koşulları nedeniyle sürücüler zor durumda kalabiliyorlar. Sağanak yağmur, diğer araçlardan sıçrayan su ve çamur sürücünün görüşünü engellediği için kaza riskini de beraberinde getiriyor. Nano teknolojik kaplama sayesinde görüşünüzün engellenmesi büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Hatta hızınız 80km‘nin üzerindeyse sileceklerinizi çalıştırmaya bile gerek duymuyorsunuz.

Gece yolculuklarında çok sık meydana gelen sorunlardan biri de karşı trafiğin sürücünün gözlerini alması. Kaplama yapılan camla görüşünüz daha fazla netlik kazanırken, karşı trafiğin ışıklarının da gözünüzü alması daha aza iniyor.

Kaplama camların çok kolay temizlenmesine olanak sağlıyor. Camlar kuru veya nemli bir bezle kolayca temizlenebiliyor.Kaplamanın ömrü ön camlarda 6 ay diğer camlarda ise 12 ay veya 20.000km. İstenirse çift bileşenler kullanılarak bu süre iki katına çıkartılabiliyor.HANIMLAR İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK

Nano teknolojik yüzey koruma sistemleri hanımlar içinse geçekten büyük bir kolaylık sağlıyor. Hanımların ocak, lavabo, duş kabinleri ve tuvaletler için temizlik maddelerine verdiği paralar, bunların ellerine ve ciğerlerine verdiği zararlar ve tabi harcanan zaman da hanımlar için büyük bir sıkıntı. Fakat nano kaplanan bu yüzeylerin temizlik aralıkları azaldığı gibi yüzeylerin temizliği de yalnızca su veya nemli bir bezle yapılıyor. Zira bu yüzeylerin üzerine yağ bile dökülse yapışması imkânsız hale geliyor. Üstelik de bakteriler kaplamanın ömrü sona erinceye kadar bu yüzeylere nüfuz edemiyor.

Koltuğunuza çay, kahve vb lekelerin oluşması engellenebiliyor!
Nano kaplamanın yapabilecekleri bununla da sınırlı kalmıyor. Özellikle açık renkli koltuk yüzeylerine, hele de beğenilerek büyük paralara alındıysa neredeyse oturulmaya kıyılamıyor. Her an çay, kahve veya başka bir maddenin dökülme riskine karşı nano teknolojik yüzey koruması iyi bir fikir. Kaplanan tekstil yüzeyin leke tutma olasılığı çok az, hatta sıvılar tekstilin üzerinde kalıp içine sızamıyor. Size kalansa bu sıvıyı bir kâğıt havlu ile almak. Kaplamanın ömrü ise 60 yıkamadır.

Ankastre Ürünlerde Parmak izleri önlenebiliyor!
Paslanmaz çelikten mutfaklardaki veya davlumbaz/aspiratör vb. metal eşyalarda sorun olan parmak izleri de büyük ölçüde önlenebiliyor. Bu yüzey de ki yağların ve lekelerin temizliği ise hiçbir temizlik maddesi kullanmadan yalnızca nemli bir bezle silinerek yapılabiliyor.

KENDİNDEN TEMİZLENEN CAMLAR

Özellikle cam miktarı fazla olan yapılarda ya da büyük vitrinli iş yerlerinde dış cephe camlarının temizliği büyük uğraş gerektirir. Fakat nano kaplama yapıldıktan 6 hafta sonra dış yüzeyler kendinden temizlenme özelliği kazanıyor. Kaplamanın dayanıklılık süresi ise yaklaşık 3 yıl. Bekbars yetkilileri bu olayı şöyle açıklıyorlar:

“TiO2'nin 2 özelliği mevcuttur. Bunlardan biri aşırı hidrofil olması, yani suyu kendine çekmesidir. Bu özellik suyun dağılması ve çekilmesini etkiler.Bu etki pencereleri temizler ve aşırıya kaçan durumlarda organik parçacıkları CO2 ve H2O 'ya ayrıştırır. Bu etkinin oluşması için birkaç haftanın geçmesi gerekir, zira Titanyum di oksidin matrisin içine yerleşmesi ve camı mevcut kirlerinden kurtarması gerekir. Kendini ve zemini kurtardıktan sonra çevrenin kirlerini katalitik olarak ayrıştırmaya ve bozmaya başlar. Dağılma etkisi suyun eşit ölçüde dağılımını ve leke bırakmadan kurumasını sağlar.”

Bekbars yetkilileri yine de bu olayın abartılmaması gerektiğini çünkü camların kendinden temizlenmesinin insan eliyle temizlenmesinden daha etkili olmadığını fakat devamlı temizlennememesinden kaynaklanan aşırı kirliliklerin önlenebildiğini belirttiler. Ayrıca koruma yapılan tüm yüzeylerdeki gibi bu camlarında uğraşmadan çok kolay temizlenebileceğini belirtiyorlar. Zira nemli hatta kuru bir bezle yapılan yüzeysel bir temizlik yeterli oluyor.

KİRLENEN VE RENGİ DEĞİŞEN PVC’LER

Yağmur, kar ve toz her zaman pencerelerin silinmesi ve temizlenmesi için neden oluştururlar. Ama bununla genelde iş bitmez, çünkü çerçeve de kiri tutar ve bu kir plastiğe öyle yapışır ki temizlenmesi de bir o kadar güç olur. Nano teknoloji sayesinde geliştirilen plastik kaplaması, kirin sadece yüzeyde kalmasını ve nemli bir bez ile kolayca silinmesi veya az bir su ile akıtılması için yeterli oluyor.

Evlerde kullanılması için birde nanosilgi üretilmiş. Süngere benzeyen ve kullanıldıkça eriyen bu ürün özellikle ev hanımlarının çok işine yarıyor. Bu lekeler her hangi bir temizlik maddesine gerek kalmadan silgi ile rahatlıkla silinebiliyor.

Nanosilginin marifetleri bununla da kalmıyor. Bina cepheleri, duvarlar, zeminlerdeki çizgi ve lekeler, duvarlara yapılmış resim ve yazılar, kalıcı markalamalar, baskı boyaları, mühür mürekkepleri, duvar boyası ve zamk kalıntıları, yapışmış çiklet kalıntıları, rengi değişmiş metaller, kurşun kalem izleri, lastik izleri, zift ve bunlar gibi lekeleri temizlik maddesine gerek kalmadan yalnızca biraz su ile temizleyebiliyor. Silginin fiyatı ise yalnızca 3YTL.


HİZMET İŞLETMELERİNDE TASARRUF

Oteller , restoranlar, alış veriş merkezleri, hastaneler vb. kapalı yaşam alanlarında ise geç kirlenen, temizlik maddeleri kullanılmasına gerek kalmadan kolaylıkla temizlenen mutfak, tuvalet ve diğer alanların bu teknolojiyle kaplanması kendileri açısından paradan ve zamandan tasarruf sağlarken müşterileri açısından da tercih edilen unsur olacaktır.

Zemin için yapılan kaplamalar ise özellikle eğlence salonları ve gastronomi işletmelerindeki kırmızı şarap ve benzeri çıkarılması zor lekeler için iyi bir çözüm. Bunların dışında, araba tamirhanelerinde, araba yıkama tesislerinde, ve benzeri yerlerdeki zeminin kir, yağ, ve diğer maddelerle kirlenmesine karşı yapılan zemin kaplaması bu tip kirliliklere karşı uzun süreli bir korunma sağlayarak, bunların zemine nüfuz etmelerini önlüyor.Temizlik yalnızca su ile yapılabildiği gibi zemin kaplaması emici olmayan yüzeylerde 5 yıl emici olanlarda da 15 yıl gibi uzun süreli koruma sağlıyor. Kullanımıysa püskürtülerek yapıldığından hayli kolay.İNŞAAT SEKTÖRÜNDE REKABET

Nano teknoloji inşaat sektörüne de damgasını vuruyor. Nano teknolojiden yararlanılarak uygulanan zemin- beton kaplaması mineral kökenli zeminlerin aşınmalara ve kirlenmelere karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Bu kaplama çimento, beton veya bina cepheleri gibi gözenekli malzemeler için sızdırmazlık sağlıyor. Ürünün ilk tatbikinizden sonra her tür gözenekli yüzeyde görünmez, su sızdırmaz, kir geçirmez ve ültraviyole ışınlarına karşı dayanıklı bir yüzey elde ediliyor. Bu sektörde ki kullanım alanları ise saymakla bitmiyor. Lifli çimento, tuğla, kiremit, klinker, kaplama malzemeleri, fayanslar taş plakalar, mineral zeminler, doğal taşlar, mermerler, mutfak tezgahları kaplamanın kullanılabileceği alanlar olarak göze çarpıyor.

Bunların dışında, mezar taşlarının ve heykellerin kirlenmesi ve renklerinin değişmesi de kaplama sayesinde engellenebiliyor.

Püskürtme yöntemiyle uygulanan bu kaplamanın dayanıklılık süresi ise 15 yıl. Dış etkenlere bağlı olarak bu süre uzayabiliyor.

AHŞABIN ÖMRÜ UZUYOR

Nano teknolojik kaplama bir çok yüzeyde olduğu gibi ahşap yüzeylerde de etkili oluyor. Suyun ahşabın içine geçmesini önlüyor, kirleri itiyor ve UV ışınlarına karşı dayanıklılık sağlıyor.

Özellikle işlenmemiş ahşap yüzeylerde etkili olan kaplama, ahşap evler, ahşap masalar, ahşap garaj kapıları, verandalar veya bahçe çitleri gibi uzun süre kire, neme ve küflerin olumsuz etkilerine maruz kalan yerlere karşı koruma sağlıyor.

Çevrenin etkilerine karşı uzun süreli koruma sağlayan bu kaplama sayesinde yapının veya ahşap eşyanın ömrü de uzamış oluyor. Dolayısıyla sonradan çıkabilecek masraflar daha ilk baştan önlenmiş oluyor.

Ahşap ve taş kaplamaları özellikle restorasyon gerektiren tarihi yapıların ömrünün uzaması için etkili bir yöntem.BEKBARS YETKİLİLERİ UYARIYOR:
Şu an piyasada nano teknolojik bir çok ürün satılmaktadır. Bu gelecekte daha da artacaktır. Piyasada bulunan ürünlerin çoğu her yüzeye uygulanabilmektedir. Bu ürünler genelde geçmişte kalan ve geliştirilmemiş ürünlerdir. Her yüzey birbirinden farklı özelliktedir, dolayısıyla her yüzey için ayrı ayrı geliştirilmiş özel bir nano teknolojisi uygulanmalıdır. Biz bu konuda en yeni gelişmeleri takip etmekteyiz. Merkezi Almanyada bulunan Percenta AG bizim iş ortağımızdır ve nano teknolojik yüzey kaplamaları hakkında dünyada ki en iyi ve en etkili kuruluştur. Şu anda araştırma ve geliştirme laboratuarlarımızda yaklaşık 300 adet ürün incelenmekte ve geliştirilmektedir. Tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise piyasada bulunan Nano ürünlerinde balmumu, teflon, sıvı yağlar ve silikon gibi zararlı maddeler bulunmaktadır.Bunlar işlemin çalışmasını engelleyen bir tabaka oluşturarak kaplamanın ömrünü kısaltırlar. Bizim ürünlerimizde Silikon, Akril veya Teflon bulunmaz.Piyasada bulunan birçok ürünün hava alma işlevleri yoktur. Bir Nano kaplamasının hava alma özelliği bulunmuyorsa kaplamanın altında bulunan malzemede hızla küf oluşur.TÜRKİYE’DE NANO TEKNOLOJİ
Türkiye 21. yüzyılın teknoloji devrimi olarak nitelendirilen nanoteknoloji konusunda çalışmalara başladı. Devlet planlama teşkilatı, Türkiye’deki bütün üniversitelerin ve şirketlerin ortak projelerle kullanabileceği bir nanoteknoloji merkezini hayata geçirdi. Bilkent üniversitesi’nde kurulan Ulusal nanoteknoloji araştırma merkezi , 2007 yılı içerisinde hizmet vermeye başladı.

Dünya’daki diğer şirketler gibi Türk şirketler de bu teknolojiden yararlanarak geliştirdikleri ürünleri pazara sunuyor. Nano Manyetik ve Nano Sis adlı şirketler yüzde 99 yerli imkânlarla geliştirdiği mikroskopları, dünyaya ihraç ediyor.

Türkiye’de nanoteknoloji konusunda araştırma yapan diğer merkezlerden bazıları şu şekilde sıralanıyor: Anadolu Üniversitesi İleri Teknolojiler Araştırma Birimi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Nanoteknoloji ve Nanobiyoteknoloji Araştırma Merkezi, Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü Nanoteknoloji Merkezi.

PEKİ, NEDİR BU NANO TEKNOLOJİ?

Yunanca “nannos” kelimesinden gelen ve “cüce” anlamı taşıyan nano, bir fiziksel büyüklüğün bir milyarda biri olarak tanımlanıyor ve genellikle metre ile birlikte kullanılıyor. Nanometre, 5 ila 10 atomun ardı ardına dizilmesinden oluşan, metrenin 1 milyarda biri ölçüsündeki uzunluğu temsil ediyor. İnsan saç telinin çapının yaklaşık 50 bin, DNA molekülünün ise 2,5 nanometre olduğu düşünüldüğünde, ne kadar küçük bir ölçekten bahsedildiği daha net anlaşılıyor. Ya da bunu bir futbol topunun Dünya’ya olan büyüklüğü gibi düşünebilirsiniz.Nanoteknoloji, 1–100 nanometre ölçeğinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapıların anlaşılması, kontrol edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip fonksiyonel hale getirilmesi olarak tanımlanıyor.Nanoteknoloji, yakın gelecekte tüm dünyanın sanayi kollarına ve insan hayatının her yönüne yön verecek. Nano Teknoloji, Atom ve molekül ölçeğinde özel yöntem ve tekniklerle yapıların, materyallerin ve araçların inşa edilmesini; bu ölçekte ölçme, tahmin etme, izleme ve yapım faaliyetlerinde bulunmayı ve bu ölçeğin bazı temel özelliklerinden yararlanma kabiliyetini ifade eder.Bilgi teknolojileri ve internet geleneksel-kurulu piyasalarda ve mevcut teknolojik altyapı içerisinde yaşamımızı değiştiren uygulamalara sahne olmuştur. Nano teknoloji kullandığımız aletler, bilgisayarlar, yapılar, elbiseler ve materyalleri değiştirecek ve yeni ürünler, piyasalar ve yaşam tarzını gündeme getirecektir.Nano teknoloji, yalnızca minyatürize olmuş ürün ve üretim yapıları ortaya çıkarmayacaktır; bunun yanı sıra üretim sürecinde kullanılan materyaller atom ve moleküler düzeyde ele alınıp işleneceğinden atom (kuantum) fiziği devreye girecektir. Almanya bu konular üzerinde öncülük yapmaktadır ve 1 Milyar Dolardan fazla Nano-araştırmasına yatırım yapmaktadır. IBM, Fujitsu ve Intel´de Nano teknik dâhilinde mikroskobik küçüklükte Çipler üretmek için çalışmaktadırlar.

Bilgi teknolojileri ve internet geleneksel-kurulu piyasalarda ve mevcut teknolojik altyapı içerisinde yaşamımızı değiştiren uygulamalara sahne olmuştur. Nano teknoloji kullandığımız aletler, bilgisayarlar, yapılar, elbiseler ve materyalleri değiştirecek ve yeni ürünler, piyasalar ve yaşam tarzını gündeme getirecektir. Devlet ya da devlet büyüklüğündeki işletmeler artık nano teknolojiyi bir adım ileriye götürecek atılımlar içinde olmak zorundadırlar. Ya bir adım ileri ya da yüzlerce adım geriye düşeceklerinin farkına bir an önce varmalılar. Nano teknolojiye sahip çıkan mutlaka kazanacaktır.SAĞLIK VE NANO TEKNOLOJİ
Diğer yandan sağlık alanına yönelik olarak yapılacak akıllı nano robotlar, hastalığın teşhisini koymada önemli görevler üstlenecek ve gerektiğinde hastalıklı bölgelere ilaç vererek tedavi gücünü arttıracaklar. Ayrıca, Nano teknoloji ile işlenmiş gümüş, bakterilerin üremesini engelleyebiliyor ya da yaşamlarını zorlaştırıyor. Nano gümüş olarak adlandırılan işlem bir aşı görevi üstleniyor. Nano gümüş kaplanan yüzeyler bakterilere geçit vermiyor. Asıl uygulama alanları, bakterisiz ve mikropsuz ortamların yaratılması gereken ortamlar. Özellikle hastaneler ve mutfaklar için oldukça faydalı olacak bir buluş.

Nano teknolojilerinin sağlık alanında da önemli gelişmelere yol açacağı belirtiliyor. Gelişmelerin özellikle kanser tedavisinde yeni açılımlar yaratacağı düşünülüyor. Yakın bir zamanda, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinin ortadan kalkacağını söylemek yanlış olmaz. Hayal edilenlerse şaşırtıcı: Nano konteynırlar ile ilaçları vücudumuzun istenilen bir bölümüne güvenli bir şekilde ulaştırabileceğiz. Nano robotlar ile hücrelerimizi onarıp, vücudun bağışıklık sistemini kontrol altında tutabileceğiz. Kemik içi protezler de bu teknoloji kullanılarak yapılacak.

Kanser vakalarında kullanılan ilaçlar, kanserli hücrelere ulaşamadan etkisini yitiriyor. Ama nano parçacıklar bu konuda daha ısrarcı; kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor ve onları yok ediyor. Ayrıca ameliyatlarda kullanılan aletlerin geliştirilmesinden kimya ve elektronik alanındaki gelişmelere kadar nano teknolojinin kullanım alanı çok geniş. Vücuda gönderilecek programlanabilir makinelerin kullanımları çok geniş olabilir. Hatta vücuda ek bir bağışıklık sistemi de kazandırabilirler. Hedef hücrelerin özellikleri programlandığında, mesela grip virüslerine saldırabilirler ve bünye hastalanmadan virüs istilasını durdurabilir. Aynı zamanda vücuttaki her bulguyu rapor edip doktorluk da yapabilirler.

EVİMİ BEYAZLATAYIM DERKEN CİĞERLERİ KARARTMAYIN

Genellikle ev kadınları tarafından bilinçsizce yapılan ev temizlikleri ileride büyük sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, bu temizlikler sırasında yapılan yanlışların ileride çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği konusunda bayanları uyarıyor.
Çoğu evde yapılan temizlikler sırasında bayanların yaptığı bazı yanlışlardan dolayı ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Yapılan temizlik sırasında kullanılan temizlik malzemelerinin bilinçsiz bir şekilde kullanımı ciddi akciğer ve solunum rahatsızlıklarını ortaya çıkarıyor.
Bayanlar çoğu kez lavabo ve fayansları temizlemek için çamaşır suyu ve tuzruhunu karıştırarak temizlik yapıyorlar. Bu karışım sonucunda çok fazla klor gazı ortaya çıkıyor, bu klor gazının akciğerlerde tahribat yapıyor, bunun sonucunda astım benzeri şikâyetler ortaya çıkıyor. Uzmanlar Bunun astımdan daha farklı bir durum olduğunu, tıpta RADS (reaktif havayolları disfonksiyon sendromu) olarak tanımlandığını belirtiyorlar. Bu karışıma maruziyet ne kadar yoğun olursa akciğerlerdeki harabiyet o kadar kalıcı oluyor, bazı kişilerin akciğerlerinde geri dönüşümsüz değişiklikler ortaya çıkabiliyor ve sürekli nefes darlığı çeken hastalar haline gelebiliyorlar. Bu yüzden bayanların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bayanlar piyasada bulunan kaliteli temizlik maddelerini seçmeliler.
Tek başına çamaşır suyu da tehlikeli; ama çamaşır suyu ve tuzruhu çok daha zararlı. Uzmanlar bayanlar evimi beyazlatayım derken ciğerlerini karartmasınlar diye konuşuyorlar.

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Besmele nerelerde söylenip nerelerde söylenmez Günah işlerken besmele söylenir mi? “Hocam, haram sayılan, günah kabul edilen bir işi yaparken Besmele söylemenin hükmü nedir? Bazı alimlere göre...
Kırkkilit Otu Nerelerde Kullanılır Halk dilinde Kırkkilit, Atkuyruğu, Tilkikuyruğu gibi isimler alır. Kırkkilit yetiştiği yerin toprak özelliklerine göre üç ila 16 dereceye kadar...
İmpex nedir? nasıl kullanılır? İmpex nasıl kullanılır..? Diğer forum scriptlerinden vbulletin ' e geçişte bu ara scripti kullanırız. Nasıl olduğunu sizlere madde madde anlatıcam. ...
Pnömatik sistemler nerelerde kullanılır? Pres uygulamalarında, ilaç sektöründe, madencilikten montaj hatlarına, demir çelik endüstrisinden düşük basınçlı mantık devrelerine kadar birçok...
E-İmza Nedir , Nasıl Kullanılır ? http://www.resimbank.org/image-B088_49E3931F.jpg E-İmza Nedir5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle elektronik imza; başka bir...

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com