Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Genel Her Telden > Üniversite ve Öğrenci Bölümü > Muhasebe Bölümü
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Muhasebe Bölümü Muhasebe Bölümü, Hesap Kodlarının Tanımları, Kurulum, vs...Senet Nasıl Düzenlenir - Senet Nasıl Doldurulur - Detaylı Senet doldurma Örneği

Üniversite ve Öğrenci Bölümü kategorisinde ve Muhasebe Bölümü forumunda bulunan Senet Nasıl Düzenlenir - Senet Nasıl Doldurulur - Detaylı Senet doldurma Örneği konusunu görüntülemektesiniz.
Senet Nasıl Düzenlenir - Senet Nasıl Doldurulur - Detaylı Senet doldurma Örneği Senet doldurma - yazma, boş senet örnek konularına ...Seçenekler
  #1 (permalink)  
Okunmamış 11-14-2012, 11:47
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart Senet Nasıl Düzenlenir - Senet Nasıl Doldurulur - Detaylı Senet doldurma Örneği

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Senet Nasıl Düzenlenir - Senet Nasıl Doldurulur - Detaylı Senet doldurma Örneği

Senet doldurma - yazma, boş senet örnek konularına resimli anlatım


Borç senetlerinde imzalar, nasıl senet doldurulur, senet imzaladım başım belaya girer mi konuları hep sorun olmuştur.


Senet (poliçe, Bono) bahsinde sorularla kafa karışıklıklarını giderelim. Bunun için hazırlanan senet örneğinde maddelerle nereyi nasıl dolduracağımıza bir bakalım...

1- Ödeme Günü:Bu kanunlarda kesin bir şekil şartı değildir. Ödeme gününe yazılan bir tarih ö tarihte ödeme yapılacağına yazılı beyan anlamı taşır. Eğer önceden belirtilen bir tarihte ödeme/tahsil iin anlaşılmış ise tarihmutlaka yazılmalıdır. Yoksa vade şekli gösterilmemiş olan bono, görüldüğünde ödenir.


2- Türk Lirası: Senette belirtilen tutar, yani senede konu olan borç/alacağın miktarını ifade eder. Yukarıda örnek resimde de görüldüğü üzere kıymetli evrak hükkmündeki poliçenin miktar tutarının sağ ve soluna #5.000# yazılmış. Bu yöntem ile senette sonradan müdahaleyi, sağına ve soluna rakam ekleme çıkarmayı önlemek için bu gibi simgeler yazılır.


3- Kuruş: Borç/Alacak miktarının küsüratını ifade eder. Küsürat yoksa çizik atmak yeterlidir.


4- No: Birden fazla senet varsa senet numarası yazılır. Böylelikle hem alacaklı hem de borçlu hangi senet olduğunu, kaç tane daha senet kaldığını takip edebilir.


5- Vade: Üst tarafa yazılan ödeme gününü aynısı buraya yazılır. Genel yeamüller 12.10.2011 ise üst tarafa alt tarafa da 15 Ekim 2011 şeklinde yazılır. Bunda maksat ay gün karışıklığının önüne geçmek ve senet muhteviyatını daha açık hale getirmektir.


6- Alacaklı: Senette alacaklı olan gerçek veya tüzel kişinin ismi, namı yazılır. Tüzel kişi ise (örn: X ltd. şti, XXX a.ş) firma resmi ünvanı, gerçek kişi ise Ali Akça şeklinde yazılır.


7- Borç/Alacak Miktarı: Senete konu olan müktarister TL ister yabancı para cinsinden olsun yukarıya yazıldığı üzere rakamla değil yazıyla yazılır. Burada maksat tutarın yanlış algılanması, yazılmasının önüne geçip miktarı teyit etmektir. Üstte veya altta değişiklik, tahrifat yapılırsa eğer anlaşılmasına yardımcı olan unsurlardan biridir.


8- Borç/Alacak Miktarı: Küsürat varsa yazıyla yazılır.


9- Borcun sebebi: Burada borcun, alacağın neyden kaynaklandığı açıklanır. Daha açık bir ifade ile birine şu günde ödeme taahhüdü ile para verilip karşılığında bu senet hazırlanmışsa yani para borcuna istinaden hazırlanmışsa o kısma "nakden" ibaresi, Bir mal ve hizmet karşılığında ödeme yapılacaksa "malen" ibaresi yazılır. Burada maksat özellikle borç def-i, reddi veya itirazı durumlarında taraflara ispat şansı tanımaktır.


Mesela mal aldı iki ay sonrasına senet hazırlandı. Malın alınması, peşin ödemeler avanslar, faturası, irsaliyesi teslim tutanakları ve sözleşmesi anlaşmazlıklarda mahkemelere delil sunularak varsa haksızlık giderilebilmesi için taraflara ispat kuvveti verir.


10- Mahkeme: Senetten doğan anlaşmazlıklara hangi mahmemenin bakacağı yazılır. Taraflar aynı ildeyse o il, farklıildelerse anlaştıkları il,ciroya konu veya neresi olursa olsun derlerse Türkiye mahkemeleri diye not düşülür.

11- Borçlu kişi: Ödemeyi taahhüt eden borçlunun bilgilerinin yer aldığı kısımdır. Burada şahıs gerçek kişi ise; Adı, soyadı, açık adresi ve Tc kimlik numarası yazılmalıdır. Şahıs tüzel kişi ise firmanın ünvanı ticaret sicil gazetesi, resmi faturası ve kaşesindeki gibi yazılmalıdır. Firmanın direk kaşesi de yeterlidir.


12- Düzenlendiği tarih: Senetin düzenlendiği tarih yazılarak anlaşmanın ne zaman imza altına sokulduğu not edilerek yineolası bir anlaşmazlıklarda delil hükmü taşır. Ben borcumu ödedim diyen biri tediye, tahsilat makbuzunu veya banka dekontunu vet tarihini senetle karşılaştırarak hakime ibraz edebilir.


13- Borçlunun imzası: Borçlu olan tarafın adı soyadı ve imzası yer alır. Sol atarafa borçlu kimse onun adı ve soyadı yazılmalı o kişi imzalamalıdır.


Tüzel kişilik arz eden firmalarda ise firma kaşesi yada elle yazılmış firma bilgilerinin altına, üstüne fark etmez, kanuni imza atmaya yetkili temsilcisi imza atmalı attırılmalıdır. Bu önemlidir. Çünkü atmaya yetkili olmayan biri imzasını atarsa atan kişi borc karşısında yükümlü olacaktır.


TTK m.613: "...Muhatap veya keşidecinin imzaları müstesna olmak üzere poliçenin yüzüne konan her imza, aval şerhi sayılır..."


14- Kefil : Kıymetli evraka konu olan borca ilişkin kefil anlaşması varsa kefilin adı soyadı ve imzası atılır. Borçlu borcunu ödemez haciz yoluyla tahsili mümkün olmazsa alacaklı için mahkeme borcun tahsilini kefilde arar. Kefil ikinci borçlu hükmündedir.


15- Kefil bilgileri : Borca kefil olanın adı soyadı, adresi ve Tc kimlik numarası yazılır. Senette kefillik mecburi değildir. Kefil bulunmadan senet hazırlanabilir.


16- Senet özetleri : Senete ilişkin daha çok alacaklı tarafın işlerini kolaylaştıran bölümdür. Senetleri dosyalarken senet içeriğine nakmadan borçlu, vade, tutar gibi bilgilerle alacaklarını takip edebilir. Borçlu içinse doldurulduğunda gene tahrifata karşı önlem olarak doldurulabilir ama zorunlu değildir.


17- Senet muhteviyatı, dayanağı : Özellikle boş bırakılan bu kısıma senetin hangi borca istinaden hazırlandığı varsa sözleşme (Kira, teminat, taksit) için yazıldığı buraya eklenebilir. Yazılırsa iyi olur.


Yukarıdaki gibi hazırlanmış bir senet her iki taraf için gerekli şekil şartlarına tam haiz bir evraktır. Peki başka ayrıntı varmıdır?


Evet var. Ard niyet, cayma, ödeyememe, davaya ilişkin ispatta aşağıdaki ayrıntılara dikkat edilmelidir.
  • Seneti borçlu olan taraf kendi el yazısıyla düzenlemelidir.
  • Senete imza atılmaladan mutlaka iki taraf da okumalıdır.
  • Senet imzalandıktan sonra borçlu olan mutlaka fotokopisini almalıdır.
  • Eğer senete dair ayrıyeten hazırlanmış bir sözleşme varsa her nüshasından birer tane taraflarda bulunmalıdır.
  • Senet ödendiğinde özellikle imza kısmı oradan yırtılıp atılmalı,
  • Üzerine bedeli ödenmiş, tahsil edilmiştir kaydı düşülmeli,
  • Mümkünse şu tarihli şu tutarlı senete ilişkin hazırlanan diye not düşülerek makbuz alınmalıdır,
  • Ödense bile senet bir süre muhafaza edilmeli, ileride doğabilecek anlaşmazlık, sahte senet olaylarına karşı önlem alınmalıdır.
  • Al sen doldur diyerek boş senete kesinlikle imza atılmamalıdır.
NOT: ALINTIDIR

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Axoft Çek Senet Programı 1.0 http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/images/shots/12735.jpg Çek/Senet Modülü Axoft Çek ve Senet programı kıymetli evrak yönetiminizi...
Senet Rüya Tabiri (Rüyada Senet Görmek) Senet Rüya Tabiri (Rüyada Senet Görmek) Rüyada Senet Görmek/Senet Almak-Vermek Rüyada bir iş için bir kimseye senet verdiğinizi veya...
Senet iptali soru 6 yıl evvel babam; “Seni üniversitede okuttum, karşılığında bana 20 milyarlık bir senet imzala.” dedi; ben olmaz dedim. O zaman ciddi olarak...
Senet - Senet Nedir - Senet Hakkında senet -di isim, ticaret Arapça sened 1 . Bir kimsenin yapmaya veya ödemeye borçlu olduğu şeyi göstermek için imzaladığı resmî kâğıt, belgit:...

  Son Konular
karışı psd vazolar çiçekler ışık ve yıldız efektleri...
PSD l 1397*1797 l 15,18 mb BURADAN İNDİR ( PSD l ÇOKLU LAYER l 59,92 mb BURADAN İNDİR ( PSD + 10 ...   Photoshop Dersleri 
flatcast radyo fcp TURKIYEM tema muhib40...
...   Muhib40'dan FCP'li Temalar 
Aile Elden Gidiyor.. Okumak Gerek.........
Aile elden gidiyor Boşanmalar artıyor… Doğumlar azalıyor… Aile bağları git gide zayıflıyor… Sık sık aile fa...   Aile Evlilik ilişkileri 
Karışık psd elementler ve malzemeler...
BİLGİ GRAFİK ELEMENTLERİ PSD l 1180*4300 l 28,36 mb BURADAN İNDİR ( İŞ ÇÖZÜMLERİ ŞABLONU PSD...   Photoshop Dersleri 
HD kalitesinde Kuş ve Bulut videoları...
NOT: Kuş videoları transprandır dilediğiniz filmin üzerine montaj yapabilirsiniz. 4 MOV + 6 MP-4 video l 298,...   Slayt Bölümü (Power Point) 
Karışık vektörler paketi...
EPS l JPG Önizleme l 40,67 mb BURADAN İNDİR ( ARKAPLAN VE BROŞÜR VEKTÖRLERİ EPS +5Aİ l JP...   Photoshop Dersleri 
Ağaçtan yön şekilleri ve süsleme elementleri vektörleri...
EPS + 3 Aİ l JPG Önizleme l 130,74 mb BURADAN İNDİR ( 13 Aİ +13 l TIFF resim l 19,73 mb BUR...   Photoshop Dersleri 
Soft Bulut Textureleri...
JPG l 3000*2250 l 20,13 mb BURADAN İNDİR ( ...   Duvar Kağıtları 
Çocuklar İçin Arkaplan Resimleri...
JPG l min 1200*900 l 54,43 mb BURADAN İNDİR ( ...   Duvar Kağıtları 
radyo temalari icin dini resimler.dini resimler. temalik resimler.en güzel din resim...
...   Flatcast Tema Resimleri 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com