Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Masalca Genel Sağlık Bölümü > Genel Sağlık Bölümü > Psikoloji ve Kişisel Gelişim Bölümü
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul EtObsesif-Kompulsif Bozuklukta Saldırganlık Takıntısı

Genel Sağlık Bölümü kategorisinde ve Psikoloji ve Kişisel Gelişim Bölümü forumunda bulunan Obsesif-Kompulsif Bozuklukta Saldırganlık Takıntısı konusunu görüntülemektesiniz.
Obsesif-Kompulsif Bozuklukta Saldırganlık Takıntısı Kişi başkasına veya kendisine zarar vereceğinden kuşku duyar. Ansızın kendi iradesini kaybedip karşısındakine saldıracağını düşünür, eğer ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 11-29-2008, 16:21
BeLLiSSiMa BeLLiSSiMa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart Obsesif-Kompulsif Bozuklukta Saldırganlık Takıntısı

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Obsesif-Kompulsif Bozuklukta Saldırganlık TakıntısıKişi başkasına veya kendisine zarar vereceğinden kuşku duyar. Ansızın kendi iradesini kaybedip karşısındakine saldıracağını düşünür, eğer yüksek bir yerdeyse veya denizin kenarındaysa, iradesini yitirip düşeceğinden korkar ve oradan uzaklaşır. Aslında böyle bir durumun gerçekleşmeyeceğini çok iyi bildiği halde, düşüncelerini kontrol altına alamaz ve yapabileceğini düşündüğü durumlardan uzaklaşır.
Elinde bıçak olan birinin aklına şöyle bir düşünce doğar: “Elimdeki bıçakla, kendimi kaybedip ansızın birinin boğazını kesersem katil olurum.” Daha sonra bıçaktan uzak durur. Yatağa girerken içini kemiren düşünceler peşini bırakmaz: “Gece yarısı kalkıp eşimi boğabilirim.” Yataktan fırlayıp başka bir odaya geçer ve kapıyı sıkıca kilitler.
Kişi takıntısından dolayı, zarar görebileceğini veya zarar verebileceğini düşündüğü bütün durumlardan, nesnelerden ve yerlerden uzak yaşamaya çalışır. Buna rağmen içindeki kaygı ve kötü düşüncelerden kurtulamaz. Aslında bu takıntı hastalığına yakalanan kişiler, karıncayı bile incitemezler ve son derece zararsız insanlardır. Kişi kendini suçlu hissedebilir. Bu takıntısı olan bireyler, gayet sorumluluk sahibi ve toplumsal kurallara bağlıdır. Takıntılarından dolayı asla ne kendilerine ne de başkalarına zarar vermezler.


"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"  #2 (permalink)  
Alt 04-11-2010, 11:05
ArWeN ArWeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart

Obsesyon; tekrarlayıcı ve zorlayıcı düşünce duygu fikir ya da histir. Kompulsiyon; sayma kontrol etme ya da kaçınma gibi bilinçli standardize tekrarlayıcı düşünce ya da davranıştır. Obsesyonlar kişinin anksiyetesini arttırırken kompulsiyonlar kişinin anksiyetesini azaltırlar. Buna rağmen kişi kompulsiyonu gerçekleştirmeye direnirse anksiyete artar.
OKB’un genel popülasyonda yaşam boyu yaygımlığı tahminen %2-3’ tür.
Çeşitli ilaçlarla yürütülen birçok çalışma bozuklukta obsesyonlar ve kompulsiyonların belirti oluşumunda serotonin disregülasyonunun bulunduğu varsayımını desteklemektedir.
OKB hastalarındaki aile çalışmalarında OKB olan hastaların birinci derece akrabalarının %35’inin bu bozukluktan etkilendiği bulunmuştur.
Sigmund Freud obsesif-kompulsif belirtiler ve karakter özelliklerinin niteliği ve şeklini belirleyen üç ana psikolojik savunma mekanizması tanımlamıştır; izolasyon yapma-bozma ve karşıt tepki kurma.
OKB’ u olan hastaların %50’sin de depresyon bulunur. OKB’u olan hastaların özellikle erkeklerin normalden yüksek bekarlık oranı bulunmaktadır.
Ayırıcı tanıda düşünülmesi gereken ana nörolojik bozukluklar Tourette bozukluğu diğer tik bozuklukları temporal lob epilepsisi ve bazen travma ve postensefalitik komplikasyonlarıdır.
Tourette Bozukluğunun karakteristik belirtileri sıklıkla ve gerçekte her gün olan motor ve vokal tiklerdir.
OKB ayırıcı tanısında düşünülmesi gereken ana psikiyatrik durumlar şizofreni obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu fobiler ve depresif bozukluklardır.
OKB ile ilişkide olabilen diğer psikiyatrik durumlar;hipokondriyazis vücut dismorfik bozukluğu ve olasılıkla kleptomani ve patolojik kumar gibi diğer dürtü bozukluklarıdır.

The Following User Says Thank You to ArWeN For This Useful Post:
BeLLiSSiMa (04-12-2010)
  #3 (permalink)  
Alt 09-23-2010, 19:47
BeYaZ0RKiDe
 
Standart

Kardeşime istemeden ya bir zarar verirsem... O yüzden ondan uzak durmaya çalışıyorum.
"Zarar görebilirim"
O pantolonu giydiğimde beni eşcinsel sanırlar diye korkuyorum." ( 16 yaşında, genç erkek)

Yeterince temiz mi?
"Birisiyle tokalaştığımda, elimin mikroplandığı düşüncesinden sonra aklım fikrim elimi yıkamakta; saatlerce elimi yıkıyorum temizlendiğine inanıncaya kadar." (14 yaşında)

Kendine göre bir düzenlilik
Küçük kız evde herkesin oturacağı yeri belirleyip, başka yerlere oturulduğunda, eşyaları yerlere fırlatıyor, kafasını duvarlara vurmaya başlıyor. (4 yaşında)

Evden çıkarken belli bir düzende eşyalara dokunup, evdekilerin elini öpüyor. Düzende en ufak bir aksama hissi geldiğinde sil baştan... Evden çıkmak saatler aldığı için okula hep geç kalıyor. (11 yaşında)
Babasının eve kaçta geleceğini tekrar tekrar soran çocuk: "Biliyorum, anladım, ama sormazsam sanki babamın gelmesi mümkün olmazmış gibi geliyor."
Her şey eksiksiz olmalı

Bu düşünlerin yarattığı baskılar çocuğu, genci şaşırtır. Bu düşüncelerini kimseyle paylaşmaz ve bunları anlatmaması gerektiğini düşünür ve gün geçtikçe bunalır.

"Ya bu düşünceler gerçek olursa? Kontrolü kaybedersem?"
"Bir tek ben böyle düşünüyor ve bir tek ben böyle hissediyorum."
"Bu düşüncelere dayanamayacağım..."
Çocuklukta en sık görülen obsesyonlarKirlenme / bulaşma korkusu,
Kendine / sevilene, zarar gelme/zarar verme korkusu
Çocuklukta en sık görülen kompülsiyonlarYıkanma
Tekrar tekrar yapma, kontrol etme


Anne-baba neler yapabilir?
Ailenin davranışları kadar, çocuğuna kan yoluyla aktardığı genetik etkiler mühimdir. Ailede benzer sorunları yaşamış kişilerde olması muhtemeldir. OKB'ye sebep olmasalar bile, anne-babanın problemi hafifletmeye yarayabilecek tutumları olabilir. Anne-baba kompülsif davranışlara katılmamalıdır. Çocuğun mikrop kapma endişesi yüzünden eve misafir çağırmamak, çocuğun eşyalarının anlamsız bir sayı kadar yıkamak, bitmek bilmez onaylama isteklerini karşılamak ya da çocuğun aynı sorusuna defalarca cevap vermek gibi "yardım"lardan kaçınmalıdırlar.

Anne-baba çocuğun kompülsif davranışlarına karşı koymaya çalıştıklarında çocuğun korku ya da rahatsızlık duyduğunu görüp, mücadeleden vazgeçebilirler. Çocuk davranışlarıyla aile yaşantısını kontrol edebildikçe, davranışları daha da artar ve durum kötüleşir.
Anne-baba çocuğun kompülsif davranışlarının kontrolünü tedavi programının bir parçası olarak yaptıklarında, çocuğa geçici bir rahatsızlık verirken, sorunun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilirler.
Tedavi, ilaçlar ve psikoterapiden oluşur Sonuç olarakObsesif-kompülsif davranışlar çocuklarda ve gençlerde yaygın olarak bulunurlar. Sıkıntı ve gerginlik yaratan, güvenlik duygusunu azaltan her durumda ortaya çıkabilirler. Çocuklarda, ayrılık veya ayrılık ihtimali taşıyan her değişiklik bu durumların başında gelir.

Obsesif-kompülsif düşünce ve davranış gereksiz, yersiz, engelleyici ve rahatsız edici biçimde ortaya çıktığında, tedavi gerektiren bir bozukluk olarak görülür. Öyledir. Sıkıntılı durumlarda, sıkıntı ile orantısız düzeyde ortaya çıkıp, sıkıntı yaratan durum geçse bile devam ederler.

Obsesif-kompülsif bozukluk çocuğun hayatını ve sağlıklı gelişimini etkileyen, tanısı gözden kaçan ve tedavisi mümkün bir durumdur

CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Kadınlar daha takıntılı - obsesif kompulsif bozukluk Kadınlar daha takıntılı Halk arasında 'takıntı' olarak nitelendirilen obsesif kompulsif bozukluk kadınlarda daha fazla!...
Obsesif-Kompulsif Nedir? / Obsesif-Kompulsif Tarihçesi.. http://www.donusumkonagi.net/admin/makale/5_1761_1.jpgObsesyon kelimesi halk arasındaki ifadesiyle saplantı veya takıntı latince rahatsız etme...
Obsesif-Kompulsif Tedavisi! Yapılan çalışmalarda insan beyninde mutluluk kimyasallarından biri olan serotonin maddesinin seviyesinin ve etkinliğinin azalması sonrasında obsesif...
Obsesif Aşklar (Takıntılı Aşk) Telefonunun açık olup olmadığını bir kez daha kontrol etti Sonra daha iyi duyabileceğini düşündüğü bir yere koydu Gözlerini telefondan ayıramazken...
Engellenme ve Saldırganlık http://www.donusumkonagi.net/admin/makale/sald.jpgPsikanalizden esinlenen ve Dolard ve arkadaşları tarafından 1939'da ortaya atılan bu teorik...

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com