Anasayfa Kimler Online
Go Back   Masalca > Astroloji ve Bilim Bölümü > Bilim Dünyası > Ziraat, Bitki Dünyası
Kayıt ol Forumları Okundu Kabul Et


Ziraat, Bitki Dünyası Ziraat, Bir Bitki Doğuyor, Bitkilerdeki yaratilis mucizesi Hakkında Genel Konuşmalar ve Bilgi Alışverişi.Çiğdem Çiçeği Hakkında - Çiğdem Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl olur - Çiğdem Çiçeği Resmi - Çiğdem Çiçeği Nedir

Bilim Dünyası kategorisinde ve Ziraat, Bitki Dünyası forumunda bulunan Çiğdem Çiçeği Hakkında - Çiğdem Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl olur - Çiğdem Çiçeği Resmi - Çiğdem Çiçeği Nedir konusunu görüntülemektesiniz.
Çiğdem Çiçeği Hakkında - Çiğdem Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl olur - Çiğdem Çiçeği Resmi - Çiğdem Çiçeği Nedir Diğer ... 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 04-02-2013, 15:58
Admin Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Standart Çiğdem Çiçeği Hakkında - Çiğdem Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl olur - Çiğdem Çiçeği Resmi - Çiğdem Çiçeği Nedir

"Sponsorlu Bağlantılar"

 


Çiğdem Çiçeği Hakkında - Çiğdem Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl olur - Çiğdem Çiçeği Resmi - Çiğdem Çiçeği Nedir

Diğer Adı Crocus olan Çiğdem Çiçeği Hakkında bilgileri Masalca Forum üyeleri burada bulabilrsiniz.

Çiğdem (Crocus) Yetiştiriciliği


 • Bilimsel sınıflandırma
  • Alem: Plantae (Bitkiler)
   • Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
    • Sınıf: Liliopsida (Bir çenekliler)
     • Takım: Asparagales
      • Familya: Iridaceae (Süsengiller)
       • Alt familya: Iridoideae
        • Oymak: Croceae
         • Cins: Crocus L.Çiğdem (Crocus), süsengiller (Iridaceae) familyasına ait bir bitki cinsidir.
Çok yıllık, yumrulu, sarı ya da mavi çiçekli otsu bitkilerdir. Çiçekler, türüne bağlı olarak, ilk bahar ya da sonbaharda açar. İlk baharda çiçeklenen türlerin yumurtalığı toprak altında kalan uzun çiçek tüpleri vardır. Çiçekler geceleri ya da kötü havalarda kapanır. Çiğdemin ana yurdu olarak Alpler, Güney Avrupa ve Akdeniz'dir. Çiçeklerinden dolayı bahçecilikte aranan ve sevilen bir bitkidir.

Yumruları Türkiye'de çiğ olarak ya da külde pişirilerek yenir. Ayrıca yemeği de yapılır. Yemekleri arasında Çiğdem pilavı, Çiğdem aşı, Çiğdem sütlüsü başta gelir. Karadeniz Bölgesi’nde una bulayıp kızartması yapılır. Baharın ilk günlerinde toplanıp demet hâline getirilen sarı çiğdemler, Ankara şehir merkezinde seyyar satıcılarca tüketime sunulur.
Çiğdemin çiğdem adıyla anılmayan tek türü, Doğu mutfaklarının (Türk, Arap, İran, Hint ...) sultanı olarak bilinen ekonomik değerde safrandır (Crocus sativus). Safran, Türkiye'de Safranbolu'da yetiştirilir.

Dikkat edilmesi gereken husus: Çiğdeme çok benzeyen fakat onun gibi yenilmeyip zehirli olan Colchicum türlerine de acı çiğdem (çakal çiğdemi, zehirli çiğdem) adı verilir. Yenilmemesi gereken bu bitkinin (Colchicum) yumruları Doğu Anadolu Bölgesinde çiğdem (Crocus) türleriyle karıştırıldığı için, bilhassa toplayıp yiyen çocuklar arasına ağır zehirlenme vakaları görülebilmektedir.
Çiğdemler küçük otsu yapılı, kormlu (sert soğanlı) çok yıllık bitkilerdir. Yatık vaziyetteki kormlar bir kılıfla örtülüdür. Az sayıdaki yaprakların hepside tabanda yer alır, yeşil renkli, ince uzun yapılıdır. Üst yüzeyi soluk, orta kısmı şeritli, taban kısmı bir zarla çevrilmiştir. Gerçek bir gövde bulunmaz.

Yerden çıkan çiçekler saplıdır ve yumurtalık toprak altındadır. Çiçek örtüsü beyaz, sarı veya leylak ya da koyu mor rengindedir; uzun tüpsü, ince yapılıdır; segmentler benzerlik gösterir; eşit veya hemen hemen eşittir. Erkek organlar tüpsü yapıda olup çiçek örtüsünün boğazına gömülüdür. Kapsül küçük, elips veya dikdörtgensi-elips biçimindedir. Boyuncuk ince yapılı 1 adettir, her bir boyuncuk birbirine uzak duran tabandan birleşmiş 3 daldan oluşur.

Çiğdem’in İran orijinli olduğuna dair kayıtlar bulunmakta olup Akdeniz bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Dünyada yaklaşık 85 türü doğal olarak bulunur. Avrupa ve Akdeniz bölgesine yayılmış 40 civarında türü vardır. Türkiye’de Çiğdemin 36 türü ve 36 da alt türü olmak üzere toplam 72 taksonu doğal olarak yetişmektedir. Bunların da 19 tür ve 21 alt türü ülkemiz için endemiktir. Süsengiller (Iridaceae) familyasında İris cinsine dahil olup çok yıllık otsu bitkilerdir.

Çiğdem, korm denilen üst kısmı soğan, alt kısmı yumru şeklindeki toprakaltı gövdesinden oluşur. Korm’un yapısı küremsi ve hafif basık olup ağ şeklindeki kabuklarla sarılıdır. Korm çapı 2-4 cm’dir. Her kormdan 1 ila 4 çiçek oluşur. Çiçeklenmeden sonra yeni kormlar gelişir ve ana korm kaybolur. Yani yeni kormun gelişmesi çiçek tomurcuğunun oluşumu ile başlar ve kormun olgunlaştığı dönem olan yaprakların solması ve dökülmesiyle sona erer. Bazı türleri ilkbaharda bazı türleri sonbaharda çiçek açar. Çiçeklerinin tam ortasında huni biçiminde kırmızı-turuncu renkli ve 3 parçalı dişicik tepesi yer alır. Çiğdem’den elde edilen safran maddesi bu kırmızı kısımdır. Çiçekleri koyu pembe, menekşe, sarı,mavi, mor, nadiren beyaz renklidir. Çiçeklenme 20 gün kadar devam eder. 20-30 cm boyunda çiçek sapı uzunluğuna sahiptir.
Yapraklar çiçeklenme zamanında veya çiçeklenmeden sonra oluşur. Yapraklar tabandan çıkar, ince, koyu yeşil, uzunluğu 10-18 cm ve şeritsi olup, 5 ila 11 adet arasındadır. Meyvesi kapsül şeklindedir.

Crocus türleri estetik çiçek yapısı ve bahçelerdeki göz alıcı görünümüyle Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır. Özellikle, Crocus aureus ve Crocus vernus bu amaç için Hollanda ve İngiltere’de yetiştirilmektedir. Crocus aureus Balkanlarda ve Batı Asya’da doğal olarak yetişmektedir. Crocus türlerinin çoğu kısa boyludur ve dolayısıyla bahçe düzenlemesinde kullanılırken görülebilmesi için yerlerinin iyi seçilmesi gerekir. Genellikle köşeler ve sınırlar bu bitkinin yetiştirilmesi için uygundur. Çiğdemler aynı zamanda kaya bahçelerinde, çiçek parterlerinde, çim arasında, balkon ve teraslarda, çatı bahçelerinin düzenlenmesinde ya da iç mekanlarda (Resim 4) kullanılabilir. Ülkemizdeki park ve bahçelerin düzenlenmesinde ise çiğdeme henüz yer verilmemekte olup sadece Crocus sativus (safran) türü kültüre alınmıştır. Safran boya sanayi, kozmetik sanayi, ilaç ve gıda sanayinde değerlendirilmektedir. Gıda sanayinde aşure ve zerde yapımında, lokum imalatında, yağ, peynir ve dondurmaya renk ve tad vermede kullanılır. Tıbbi açıdan iştah açıcı, balgam söktürücü, Kalp çarpıntısı giderici ve ferahlık verici, adet söktürücü, spazm çözücü, dinçlik verici, dişetlerini kuvvetlendirici ve cinsel gücü arttırıcı özellikleri vardır. Safran ayrıca kanser araştırmalarında da önemli oranlarda kullanılmaktadırlar. Dünyanın en pahalı baharatı safrandır. Kilosu 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değişir. 1 dönüm dikili alandan 900 g safran ürünü elde edilmektedir. Yarım kg safran 80.000 çiçekten çıkarılabilir. Safran en çok İspanya, Fransa, İtalya,İran ve Hindistan’da yetiştirilir.Yetiştiriciliğe ilk olarak Yunanistan’da başlanmıştır. Sınırlı olarak da Türkiye, Pakistan ve A.B.D.’de yetiştirilmektedir.
Çiğdemler genellikle 800-2300 m rakımda orman açıklıklarında ve çayırlarda doğal olarak yetişir. Vegetatif büyümeleri soğuk koşullarda olmasına rağmen kuru ve sıcak iklimlerde de iyi gelişirler. Yarı gölge ve aydınlık yerleri tercih ederler. Bitki soğuk kışları atlatabilir, kısa süre kar altında kalabildiği gibi -10 C’lik donlara da dayanabilir. Çiçek üretiminde ise en önemli rolü toprak sıcaklığı oynar. Drenajı iyi, verimli, kumlu, organik maddece zengin nemli toprakları tercih ederler. Su stresi verimi, büyüme ve gelişmeyi etkilemesine karşın çiğdemde sulama gereksinimi düşüktür.
Kormlu bitkilerin çoğaltımı, kormlet ya da kralen denilen yavru kormların bitkiden ayrılmasıyla yapılır. Dikim için bahçede yapılacak toprak hazırlığında, 15-20 cm derinliğinde işlenen yere, süzek ve organik maddesi bol funda toprağı serilmelidir. Çiğdemin en severek yetiştiği toprak gevşek, iyi sulanmış, yüksek organik içerikli, killi ve kalkerli topraklardır. Toprağın organik içeriğini arttırmak için dekara 2-3 ton gübre kullanılır. Korm dikimi 5-7 cm aralıklarla 7-15 cm derinlikte olmak üzere Haziran ayında yapılır. Tek tek serpiştirme ya da çizgi oluşturacak şekilde yapılan dikimler, bitkiden beklenen görsel etkiyi yansıtmayabilir. Dikim kümeler halinde yapılırsa göze hoş gelen etkileyici görüntüler yaratılabilir.
Genellikle bahçelerde sınır bitkisi olarak veya ağaç diplerinde kullanılmaktadır. Renkleri genelde mavi, mor, beyaz ve sarıdır. Soğanla toprakta kalırsa, bir önceki yıla göre daha erken çiçeklenir. Soğanlar su geçirgenliği olan normal bahçe toprağına dikilir. Ağır killi topraklar, suyu tutacağından biraz mil ile karıştırılmalıdır.

Saksılı çiğdem üretiminde 5 veya 8 cm eninde ve boyunda, 8 cm derinliğinde saksılar kullanılmaktadır. 5 cm’lik saksılarda tekli dikim, 8 cm’lik saksılarda 3’lü yada 4’lü dikim yapılmaktadır.

Saksılı çiğdem üretiminde %50 kum + % 50 torf + perlit karışımı kullanılır. Dikimler Ekim – Aralık aylarında 1’er hafta arayla 6 – 7 kez yapılır. Böylece çiçeklenme ve satış süresi uzamaktadır. Dikim yapıldıktan sonra vernalizasyon (soğuklanma) ihtiyacı giderilmelidir. Çiğdemlerde vernalizasyon periyodu 5 – 6 hafta sürer. Soğuklanma ihtiyacından
çiçeklenme dönemine kadar sıcaklık 17 dereceyi geçmemelidir.
HASTALIK VE ZARARLILAR

Korm kök çürüklüğü hastalığı, Korm çürüklüğü (Rhizoctonia crocorum) hastalığı kormlarda zarar yapar. Bu fungal hastalığı önlemek için sağlıklı korm seçilmeli, dikim öncesi kormun dış kısmının 1 yada 2 tabakası ayrılmalı, kormlar % 5’lik bakır sülfatla sterilize edilmelidir. Yüksek kontaminasyonlarda kormlar topraktan uzaklaştırılmalıdır. Zararlılardan korm thripsi (Thrips tabaci), yapraklarda zarar yapar. Bu zararlının yüksek populasyonları yetiştirme mevsiminin sonunda gözlendiğinden kimyasal mücadeleye gerek yoktur. Safran soğan sineği (Rhizoglyphus robini), kormlarda zararlanma meydana getirir. Mücadelesi için sulamanın yeterli olması, aşırı sulamadan kaçınılması gerekir. Safran yetiştirilen alanlarda fare zararı da oldukça önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Mücadelesi için toksit çinko fosfat tuzakları ya da fare tuzakları kullanılabilir.Halep çiğdemi (Crocus aleppicus)Crocus kotschyanus
Safran (Crocus sativus)

Safran tarihin çok eski dönemlerinden beri bilinen, güzel koku, renk ve tat vermesi nedeniyle besin ve içeceklerde baharat ve tatlandırıcı olarak, tıpta, kozmetik ve boya sanayinde kullanılan bir bitkidir. Anavatanı Asya, Anadolu, Akdeniz Havzası ve Alp dağlarıdır. Birçok tür ve çeşidi bulunur.

Kimileri için bahar müjdecisidir. Yaprakları yeşerinceye kadar şarap kadehi gibi olan 2.5 – 5 cm çapındaki çiçeklerini 5 – 15 cm uzunluktaki sapları üzerinde çiçek açarlar. Büyük biçimli çayırımsı yaprakları çiçekler solana dek 20 – 25 cm büyürler. Çeşitlerin eflatun, koyu kırmızı, sarı ve beyaz renklileri bulunur. Kültür türlerinin güzel çizgileri vardır. Hepsinde belirgin sarı polen tozu taşıyan organları gözle görülür.
Safranlar kolay yetiştirilirler. Toprak özelliği açısından seçici değildirler. Soğanları sonbaharda 8 – 10 cm mesafede ağaç altlarına, çim alanlarına rahatlıkla dikilebilirler. Dikim derinliği 5 – 7 cm arasında olmalıdır. Metrekareye yaklaşık 120 – 150 adet soğan gelecek şekilde dikim yapılmalıdır. Gruplar halinde rahatsız edilmeden bırakılırsa güzelleşirler. Kendi kendine besleyici toprakta çok çabuk çoğalırlar. Son yıllarda saksılı üretimi yaygınlaştığından dolayı marketlerde satışları gerçekleştirilmektedir.Crocus mathewii (Kalkan çiğdemi)Crocus ancyrensis (Ankara çiğdemi)Crocus biflorus 'Prins Claus'Crocus speciosusALINTIDIR

"Sponsorlu Bağlantılar"

 
"Sponsorlu Bağlantılar"The Following User Says Thank You to Admin For This Useful Post:
Firariii (04-02-2013)
CevaplaBu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Submit Thread to Bu Konuyu Beğendiyseniz Facebook'ta Paylaşın

Seçenekler


Benzer Konular
Yılbaşı Çiçeği Hakkında - Yılbaşı Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl Olur - Yılbaşı Çiçeği resmi - Yılbaşı Çiçeği Nedir Diğer Adı Zygocactus olan Yılbaşı Çiçeği Hakkında bilgileri Masalca Forum üyeleri burada bulabilrsiniz. Yılbaşı Çiçeği (Zygocactus) Yılbaşı...
Flamingo Çiçeği Hakkında - Flamingo Çiçeği Yetiştiriciliği Nasıl olur - Flamingo Çiçeği Resmi - Flamingo Çiçeği Nedir Diğer Adı Araceae olan Flamingo Çiçeği Hakkında bilgileri Masalca Forum üyeleri burada bulabilrsiniz. Bilimsel sınıflandırma
Lithops Çiçeği Hakkında - Lithops Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl Yapılır - Lithops Çiçeği Nedir - Lithops Çiçeği Resmi Lithops Çiçeği Hakkında bilgileri Masalca Forum üyeleri burada bulabilrsiniz. Lithops Yetiştiriciliği Alem: Plantae
Dua Çiçeği Hakkında - Dua Çiçeği Yetiştiriciliği Nasıl Olur - Dua Çiçeği Nedir - Dua Çiçeği Resmi - Dua Çiçeği Özelliği Diğer Adı Maranta sp olan Dua Çiçeği Hakkında bilgileri burada bulabilrsiniz. Marantaceae familyasındandır. Tropik Amerika'da doğal olarak...
Kına Çiçeği Hakkında - Kına Çiçeği Yetiştiriciliği Nasıl olur - Kına Çiçeği Nedir - Kına Çiçeği Resmi - Kına Çiçeği Bitkisi Merhaba Arkadaşlar Bu Bölümde Kına Çiçeği Bitkisi Hakkında bilgileri masalca üyeleri burada bulabilrsiniz. Kına Çiçeği’ni herkes tanır....

  Son Konular
2017 Yılı Psd Türkçe takvimi...
Arkadaşlar 2017 Takvimini Photoshop proğramında kendim hazırladım.Resimlerde görüldüğü gibi her bir layer diğerlerinden bağım...   Photoshop Dersleri 
Atatürk Olmasaydı...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
5 Haslet Zikri...
5 Haslet Zikri https://www.youtube.com/watch?v=-WoduLc7XsI...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Askerimiz için dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Kardeşler bildiğiniz üzere ordumuz şerefli bir gaza içerisind...   Namaz Ve Dualar 
Atatürk'ün Çocukluk Anıları...
ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Atatürk'ün İlkokul Anıları...
MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na ...   Mustafa Kemal Atatürk 
Bilgisayar başında para kazanma...
SELAM ARKADAŞLAR SİTEDE ÇOK ESKİYİM ESKILER TANIR BENI BILGISAYAR BASINDA HAFTALIK 100 TL KAZANMA FIRSATI VEREN BIR OYUN 10...   Sohbet ve Muhabbet Bölümü 
Mehdilik Konusu ve Gaybe İman...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Aşura Günümüz Mübarek Olsun...
Aşura Günümüz Mübarek Olsun. 0jdafn-ZLKQ...   Kuran-ı Kerim Ilmihal 
Suriyedeki Mazlumlar için Dua...
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym Rahman Rahim Allah ' ın adı ile başlarım. Alemlerin Rabbı Allah '...   Namaz Ve Dualar 

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.


Sitemizde illegal paylaşım yasaktır.Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz/sorunuz varsa bize ulaşmak için TIKLAYINIZ .
In this web site,illegal sharing is forbidden.If you have any problem/complaint about content’s copyrights in our page,please click here to contact us.
DMCA.com